Jaka jest rola fizjoprofilaktyki w sporcie?

Fizjoprofilaktyka to zespół środków i metod fizjologicznych, które pozwalają na uniknięcie kontuzji i bólów przeciążeniowych. Jej środkami oddziaływania są m.in.: ćwiczenia fizyczne, fizykoterapia i metody manualne. Dlaczego fizjoprofilaktyka jest tak ważna dla sportowców i kto może ją prowadzić?
/ 02.07.2012 15:52
pierwsza pomoc fot. Fotolia

Więcej, dalej, mocniej…

Każda dyscyplina sportowa wymaga określonego typu sprawności. W trakcie treningu ciało sportowca podlega ciągłym zmianom, co zresztą jest istotą treningu sportowego. W obecnych czasach istnieje silna presja wyniku (co możemy to sami zaobserwować w trakcie zawodów sportowych), więc trener sportowy jest nakłaniany do nakładania coraz większych obciążeń treningowych na zawodników.

Taka filozofia myślenia wynika z przekonania, że więcej oznacza lepiej. Przykład? Jeżeli zawodnik po 10 miesiącach treningu skoczył w dal 50 cm dalej, to po 20 miesiącach skoczy 100 cm, a po 50 miesiącach… ho-ho! Niestety nasz organizm nie działa w ten sposób. Przeciwnie, stałe zwiększanie obciążeń doprowadza do uszkodzeń tkankowych i kontuzji. Znane są przypadki, gdy zawodnik zerwał ścięgno po zwykłym obciążeniu go własnym ciałem (np. zrobił krok po schodach).

W czym pomaga fizjoprofilaktyka?

Dlatego istnieje bardzo duża potrzeba kontroli treningu od strony zdrowotnej, ale jednocześnie sportowej. Tutaj zastosowanie znajduje fizjoprofilaktyka, która pozwala na obserwację trenujących i reagowanie w porę tak, by zawodnik tylko się rozwijał.

Wprowadzenie fizjoprofilaktyki w sporcie pozwala na uniknięcie kontuzji, bólów przeciążeniowych, co osiąga się poprzez wybiórcze przygotowanie aparatu kostno-więzadłowo-mięśniowego do sprostania rywalizacji sportowej.

Dzięki zastosowaniu fizjoprofilaktyki zawodnik rozwija się cały czas, bez konieczności przerywania treningu na rekonwalescencję po kontuzji. W wielu przypadkach fizjoprofilaktyka pozwoliłaby również na pełny rozwój kariery sportowca, który musiał ją przerywać z powodu problemów zdrowotnych wynikających z nadmiernego obciążenia treningiem sportowym.

Fizjoprofilaktyka: zespół środków i metod fizjologicznych stosowanych w celu poprawy parametrów fizjologicznych i biomechanicznych trenującego tak, by zachować optymalny stan jego organizmu.

Zobacz też: Czym jest Boot Camp Fitness?

Jakimi środkami dysponuje fizjoprofilaktyka?

Są to generalnie wszystkie spotykane w fizjoterapii środki oddziaływania: ćwiczenia fizyczne, fizykoterapia, metody manualne, zioła itp.

Osobą w naturalny sposób predysponowaną do prowadzenia fizjoprofilaktyki są fizjoterapeuci, absolwenci AWF-ów. Tylko wykształcenia zdobyte na wydziałach rehabilitacji AWF-ów gwarantuje wysoki poziom praktyczny w zakresie treningu sportowego. Oczywiście rozumienie zasad wysiłku fizycznego i prowadzenia treningu sportowego pozwala na skuteczną ocenę aparatu ruchu sportowca będącego w ruchu oraz praktyczne zastosowanie zaplanowanego działania fizjoprofilaktycznego.

Zastosowanie fizjoprofilaktyki powinno opierać się na potrzebach konkretnej dyscypliny sportu oraz poziomu kształcenia zawodnika. Oczywiście inny fizjotrening zastosujemy u początkujących zawodników, a innych metod i środków użyjemy w przypadku zawodników zaawansowanych.

Idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie stanowiska trenera fizjologa, który współpracowałby z trenerem sportowym, masażystą, lekarzem sportowym, planując w sposób optymalny fizjoprofilaktykę.

Zobacz też: Sportowe buty - jak je wybrać?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)