Siłownia fot. Fotolia

Jak urządzić domową siłownię?

Lubisz ćwiczyć w domu? Wstydzisz się pocić publicznie na siłowni lub zajęciach sportowych? A może nie chcesz biegać w deszczu? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie jest więc domowa siłownia. Jak ją urządzić? Ile będą Cię kosztować potrzebne sprzęty? Sprawdź!
/ 05.06.2012 11:23
Siłownia fot. Fotolia

Siłownia domowa – czy to dobry pomysł?

Przed nami okres wakacyjny – pora częstszych wyjazdów wypoczynkowych i zwiększonego przebywania na świeżym powietrzu. Piękna pogoda powinna zachęcić nas do zadbania o swoją kondycję – w tym celu najlepiej zdecydować się na aktywny wypoczynek. Wielu ludzi uwielbia uprawiać sport na świeżym powietrzu – biegać, jeździć na rowerze, grać w siatkówkę, pływać. Ale przecież nie wszyscy są tacy sami…

Tym, którzy chcą pracować nad swoim ciałem, ale woleliby pocić się w domowym zaciszu, polecamy zastanowienie się na urządzeniem domowej siłowni. Jest to dobry pomysł szczególnie dlatego, że gdy mamy w domu sprzęt do ćwiczeń, ułatwiamy sobie podjęcie aktywności fizycznej również jesienią i zimą – czyli wtedy, kiedy trudno jest zmobilizować się do biegania po lesie czy jazdy rowerem. Istnieją oczywiście osoby, którym plucha, mróz i śnieg niestraszne, jednak (niestety!) należą one do mniejszości.

Jak urządzić siłownię w domu?

Być może zwrot „domowa siłownia” brzmi trochę przerażająco – wyobrażamy sobie, że potrzeba na nią dużo miejsca i równie dużo pieniędzy. Tak naprawdę zależy to od nas samych, a konkretniej od tego, co chcemy osiągnąć, dzięki korzystaniu z przyrządów treningowych.

Może zależeć nam na przykład  na zrzuceniu zbędnych kilogramów, wzmocnieniu mięśni, poprawieniu ogólnej sprawności czy też wyrzeźbieniu umięśnionej sylwetki.

Im większe są nasze oczekiwania, tym więcej potrzeba miejsca i zasobów w portfelu. Osoba, której zależy po prostu na regularnym dbaniu o formę, może urządzić w swoim domu mini siłownię składającą się z dwóch lub trzech przyrządów. Ważne, aby wygospodarować na nie trochę wolnej przestrzeni – co zależy oczywiście od wielkości i sposobu urządzenia naszego domu czy mieszkania. Może być tak, że niewielkie przemeblowanie wystarczy, żeby znalazło się miejsce na bieżnię czy rower treningowy.

No właśnie, bieżnia i rower treningowy… Przyjrzyjmy się teraz najpopularniejszym sprzętom, z użyciem których można stworzyć domową siłownię.

Zobacz też: Jak najszybciej spalić kalorie?

Przyrządy do ćwiczeń

  1. Bieżnia elektryczna najmocniej angażuje mięśnie nóg, pośladków i brzucha, a także mięśnie grzbietu – jeśli zachowujemy odpowiednią postawę ciała podczas ćwiczeń. Można kupić bieżnię już za około 1 600 zł, a najdroższe modele kosztują nawet 30 000 – 40 000 zł.
  2. Rower treningowy pobudza do pracy mięśnie nóg, pośladków, brzucha. Ceny mieszczą się w przedziale od 220 zł do 15 000 zł.
  3. Orbitek pozwala uaktywnić mięśnie górnych i dolnych partii ciała: barków, ramion, grzbietu, brzucha, pośladków, nóg. Kosztuje od około 400 zł do nawet 18 000 zł.
  4. Wiosło treningowe (inaczej wioślarz) także zmusza do pracy mięśnie górnych i dolnych części ciała. Trening na takim urządzeniu jest mocno wyczerpujący. Ceny oscylują w przedziale od 400 zł do 6 000 zł.
  5. Stepper szczególnie rozwija mięśnie pośladków, łydek, ud. Kosztuje od około 180 zł (mini stepper) do nawet 16 000 zł.
  6. Atlas treningowy (inaczej atlas kulturystyczny) to urządzenie wielofunkcyjne. Pozwala ćwiczyć różne grupy mięśni (m. in. klatki piersiowej, bicepsów, barków, nóg) i zwiększyć masę mięśniową. Ceny od 800 zł do 18 000 zł.

Zobacz też: Aerobic - podstawowe kroki