Jak transportować rower?

Planujesz urlop na rowerze? Zastanawiasz się jak najtaniej i najsprawniej przetransportować rower? Doradzamy najlepsze rozwiązania w przypadku podróży samochodem, samolotem czy pociągiem.
/ 14.08.2012 14:27

Oczywiście, najlepsza wycieczka rowerowa to taka, podczas której od początku do końca możemy podróżować na naszym jednośladzie. Ale czasami jest tak, że w okolice, w których zamierzamy pedałować, trzeba rower dowieźć. Możliwości jest kilka.

Transport roweru samochodem

Najwygodniejszym środkiem  transportu jest samochód - szczególnie, jeśli auto jest na tyle duże, by pomieść np. dwie osoby i dwa rowery. Dotyczy to przede wszystkim większości aut typu kombi i większych hatchbacków, do nich po zdemontowaniu przednich kół (co w większości rowerów nie wymaga używania żadnych narzędzi) dwa jednoślady zmieszczą się bez problemu. Naturalnie najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się rower składany, na przykład Kross Flex 1.0.

- Rowery można przewozić również na specjalnych bagażnikach rowerowych, montowanych na dachu lub tylnej klapie. Obie wersje mają swoje wady i zalety - dachowe mogą pomieścić więcej rowerów (do czterech), ale umieszczanie i zdejmowanie z nich rowerów jest dość skomplikowaną operacją, a na dodatek negatywnie wpływają na komfort jazdy. Bagażniki montowane na klapę co prawda pomieszczą najwyżej 3 rowery, ale za to nie utrudniają tak bardzo prowadzenia samochodu - choć oczywiście musimy pamiętać, że koła wystają poza obrys pojazdu - radzi Adam Szczurowski z firmy Kross, największego polskiego producenta rowerów. Dodajmy, że ceny takich bagażników - zarówno dachowych, jak i montowanych na tylnej klapie - zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilku tysiącach.

Dobrze jest też zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec na rower, który z pewnością zabezpieczy naszego rumaka przed wszelkimi zadrapaniami w czasie podróży.

Polecamy: Jazda na rowerze sposobem na cellulit

Transport roweru koleją

Pociągi świetnie nadaje się do transportowania rowerów - tym bardziej, że dotrzemy nimi praktycznie wszędzie i o każdej porze roku. Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o nasz rower i mieć pewność nie dozna on żadnych mechanicznych uszkodzeń, musimy zadbać o znalezienie takiego pociągu, w którym znajduje się specjalnie wydzielone miejsce do przewozu rowerów. Może to być specjalny przedział rowerowy, bagażowy lub po prostu ostatni wagon składu.

O czym warto pamiętać przed wybraniem się w podróż kolejową z rowerem? Przede wszystkim sprawdźmy czy pociągiem, którym zamierzamy jechać, można transportować rowery. W pociągach TLK objętych rezerwacją  - czyli EuroCity (EC), Express InterCity (EIC) oraz Express (Ex) - można przewozić rowery tylko w tych składach, w których są specjalne przedziały rowerowe.

W pociągach TLK nieobjętych rezerwacją rowery możemy umieścić w przedziale rowerowym, a jeśli go nie będzie - w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku wagonu zamykającego skład. Na podobnych zasadach przewozimy rowery w pociągach PKP InterCity oraz Przewozów Regionalnych.

Musimy też wykupić bilet na przewóz rower - jego cena zwykle nie przekracza 10 zł, a w sezonie wakacyjnym wielu przewoźników nie pobiera opłat za rowery.

Transport roweru samolotem

W dobie taniejących połączeń lotniczych można również wybrać się z rowerem w podniebną podróż - aczkolwiek wymaga to od użytkownika nieco więcej zachodu niż w przypadku korzystania z auta czy kolei. Rower możemy przewieźć jako bagaż, tyle, że w tym celu musimy go przynajmniej częściowo zdementować - najlepiej tak, by cały jednoślad zmieścił się do płaskiego pudła o regularnych kształtach (najlepiej tego, w którym dostarczany był rower - jeśli go nie mamy, warto popytać w sklepach rowerowych). Na pewno niezbędne będzie zdjęcie kierownicy oraz kół. Gotową paczkę należy zważyć i sprawdzić, czy jej waga nie przekracza dopuszczonej przez danego przewoźnika wagi bagażu rejestrowanego (zwykle od 15 do 25 kg).

Zobacz także: Jakie ułatwienia dla rowerzystów znajdziecie w mieście?

Źródło: Kross

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)