Jak prać sportowe ubrania - najważniejsze wskazówki fot. Fotolia

Jak prać sportowe ubrania - najważniejsze wskazówki

Większość z nas nie wie, jak to robić... a jedno niewłaściwe pranie może bezpowrotnie je zniszczyć!
Agata Bernaciak / 16.12.2015 06:04
Jak prać sportowe ubrania - najważniejsze wskazówki fot. Fotolia

Nie wycinaj metek...

... i przestrzegaj widniejących na niej zaleceń. Ubrania z tkanin przeznaczonych do prania ręcznego, uprane w pralce mogą stracić swoje właściwości! Mowa np. o ochronie przed utratą ciepła, wiatrem lub deszczem. Także powieszenie na suszarce może zdefasonować ich krój, dlatego pamiętaj o rozkładaniu prania na płasko do wyschnięcia, jeśli tak zaleca producent.

Wtedy kiedy można, pierz bez obaw!

Słyszałaś, że sportowych ubrań z tkanin hi-tec nie powinno się prać, bo tracą swoje właściwości? Błąd! To gromadzący się na nich pot i brud sprawiają, że tracą walory antybakteryjne, „oddychające”, wiatro- czy deszczochronne. Pierz je więc tak często, jak potrzebują!

Pierz na bieżąco

Zdjętych po treningu ubrań nie chomikuj w koszu na brudną bieliznę, bo gdy poleżą tam przez kilka dni zesztywnieją, brud rozepchnie mikropory, a bakterie rozmnożą się i mogą zniszczyć tkaninę. Tu czas naprawdę ma znaczenie!

Odpowiednio przygotowuj ciuchy do czyszczenia

Przed praniem koniecznie zapnij guziki, zamknij suwaki i zatrzaski, a najdelikatniejsze ubrania pierz w woreczku z siatki. Jeśli masz w pralce program „odzież sportowa”, używaj go za każdym razem, jeśli nie – użyj programu „pranie ręczne”.

Selekcjonuj detergenty

Większość nowoczesnych tkanin, z których szyje się odzież sportową, źle znosi kontakt
z wybielaczami, odplamiaczami, a nawet płynem do płukania
! Do prania producenci polecają płatki mydlane lub tzw. szare mydło lub perełki do prania. I to na nie postaw jeśli chodzi o pranie odzieży sportowej.

Dowiedz się więcej:

na podstawie tekstu Zuzanny Marczak/Be Active dietetyka&fitness