Nie wycinaj metek...
... i przestrzegaj widniejących na niej zaleceń. Ubrania z tkanin przeznaczonych do prania ręcznego, uprane w pralce mogą stracić swoje właściwości! Mowa np. o ochronie przed utratą ciepła, wiatrem lub deszczem. Także powieszenie na suszarce może zdefasonować ich krój, dlatego pamiętaj o rozkładaniu prania na płasko do wyschnięcia, jeśli tak zaleca producent.
Wtedy kiedy można, pierz bez obaw!
Słyszałaś, że sportowych ubrań z tkanin hi-tec nie powinno się prać, bo tracą swoje właściwości? Błąd! To gromadzący się na nich pot i brud sprawiają, że tracą walory antybakteryjne, „oddychające”, wiatro- czy deszczochronne. Pierz je więc tak często, jak potrzebują!
Pierz na bieżąco
Zdjętych po treningu ubrań nie chomikuj w koszu na brudną bieliznę, bo gdy poleżą tam przez kilka dni zesztywnieją, brud rozepchnie mikropory, a bakterie rozmnożą się i mogą zniszczyć tkaninę. Tu czas naprawdę ma znaczenie!
Odpowiednio przygotowuj ciuchy do czyszczenia
Przed praniem koniecznie zapnij guziki, zamknij suwaki i zatrzaski, a najdelikatniejsze ubrania pierz w woreczku z siatki. Jeśli masz w pralce program „odzież sportowa”, używaj go za każdym razem, jeśli nie – użyj programu „pranie ręczne”.
Selekcjonuj detergenty
Większość nowoczesnych tkanin, z których szyje się odzież sportową, źle znosi kontakt
z wybielaczami, odplamiaczami, a nawet płynem do płukania! Do prania producenci polecają płatki mydlane lub tzw. szare mydło lub perełki do prania. I to na nie postaw jeśli chodzi o pranie odzieży sportowej.
Dowiedz się więcej:
Poznaj 5 zasad slow joggingu
10 zasad spalania tłuszczu i budowania mięśni