Biegająca kobieta fot. Fotolia

Jak obniżyć wiek biologiczny - wyniki najnowszych badań

To jeden z najlepszych sposobów na oszukanie czasu.
Karolina Kalinowska / 24.07.2017 07:53
Biegająca kobieta fot. Fotolia

Każda (no dobrze prawie każda) kobieta, chce jak najdłużej zachować młody wygląd. Dwoimy się i troimy, aby powstrzymać powstawanie zmarszczek, wykonujemy rozmaite zabiegi i używany kosmetyków najnowszej generacji. Właśnie okazało się, że to zła droga. Bo wystarczy wprowadzić jedną zmianę do swojego życia, aby móc cieszyć się młodym wyglądem przez wiele lat. 

Trener personalny nie będzie już potrzebny! Powstały legginsy, które pomagają utrzymać prawidłową postawę w czasie ćwiczeń

Sport to eliksir długowieczności

Naukowcy z Brigham Young University znaleźli wyraźny związek między sportem a starzeniem. W badaniach przeprowadzonych przez Centers for Disease Control and Prevention wzięło udział 5823 dorosłych osób.

Po lupę wzięto długość telomerów, czyli fragmentu chromosomu, który ulega skróceniu po każdym podziale komórkowym i wpływa na proces starzenia. A jak się domyślacie, im jesteśmy starsze, to telomery stają coraz krótsze.

Naukowcy po wielu badaniach połączyli długość telomerów z aktywnością fizyczna. Osoby uczestniczące w eksperymencie podzielono na cztery grupy - osoby, które wcale nie ćwiczą, ćwiczą mało, średnio i dużo. Na potrzeby badania przyjęto, że dużo, to 40 minut biegu dla mężczyzn i 30 minut dla kobiet.

Wyniki wyraźnie pokazały, że ostatnia grupa miała o 140 par zasad DNA więcej niż pozostałe grupy. Co to oznacza? Byli biologicznie o 9 lat młodsi od reszty badanych.

Chcesz schudnąć? Wykonuj trening TRX! Jest niepozorny, ale dają niezły wycisk...

Chyba każdy z nas ma wśród przyjaciół, rodziny, znajomych lub współpracowników osoby, które wyglądają na młodsze, niż są w rzeczywistości. Bo im więcej się ruszamy, tym wolniej zachodzi u nas proces starzenia się komórek. Nasz wiek rzeczywisty wiek wcale nie musi pokrywać się z wiekiem biologicznym.

Co wynika z tych badań? Możemy mieć kontrolę nad starzeniem organizmu. Wystarczy 30-40 minut sportu dziennie, a by wyglądać i czuć się młodziej.

Jazda na rolkach to ogromna frajda dla duszy, ale niezły wycisk dla ciała. Dlaczego?