Jak jazda na rowerze wpływa na zdrowie?

Z jazdy na rowerze płynie wiele korzyści dla zdrowia, m. in.: pedałowanie poprawia pracę serca, pozwala schudnąć, kształtuje mięśnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jazda na rowerze wiąże się również z kontuzjami. Kiedy rower może szkodzić zdrowiu? Obejrzyj nasz film!
Jak jazda na rowerze wpływa na zdrowie?

Korzyści z dwóch kółek

Jazda na rowerze:

 • Poprawia pracę serca.
 • Wyrabia mięśnie nóg, pośladków i brzucha.
 • Pozwala pracować biodrom i grzbietowi.
 • To chwila odpoczynku i gimnastyka dla kręgosłupa.
 • Poprawia funkcjonowanie układu oddechowego i układu krążenia.
 • Zwiększa wentylację całego ciała.
 • Przeciwdziała zakrzepom w łydkach, ponieważ wspomaga przepływ krwi.

Poza tym spala zbędny tłuszcz, gdyż już podczas godzinnej jazdy na rowerze przy prędkości 20km/h spalamy około 600 kalorii. 

Zobacz też: Apteczka dla rowerzystów - obowiązkowe wyposażenie

Najczęstsze kontuzje

Najczęstszą przyczyną kontuzji nóg, podczas jazdy na rowerze, nie są bynajmniej upadki i kraksy. Nieprawidłowe obuwie, przetrenowanie, a przede wszystkim źle wyregulowany sprzęt są odpowiedzialne za:

 • ból kolan – ustawienie siodełka zbyt nisko prowadzi do ruchu kolan na zewnątrz, co drażni i niszczy chrząstkę. Nieprawidłowe ustawienie stopy na pedale daje podobny efekt. Miejsce powyżej śródstopia a poniżej palców powinno opierać się na środku pedału.
 • Ból goleni – odczuwalny ból po lewej bądź prawej stronie piszczeli. Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest zapalenie mięśni lub ścięgna. Wywołuje go nierównomierna praca mięśni z tyłu i przodu łydki.
 • Zapalenie ścięgna Achillesa – zapalenie ścięgna nad piętą jest wywołane nieprawidłową metodą pedałowania, zrezygnowaniem z rozgrzewki lub źle ustawionym siodełkiem. Dla zawodowych rowerzystów przyczyną tej kontuzji jest często zbyt intensywny trening.
 • Drętwienie i ból stopy – to kolejna przyczyna źle ustawionego siodełka lub nieprawidłowego obuwia. Odrętwienie a niekiedy i puchnięcie jest efektem nacisku na nerwy między środkowymi palcami stopy.

Wszelkie niepokojące objawy, niemijające dolegliwości powinny być skonsultowane z lekarzem.

Zdrowy ruch

Jak podczas każdego sportu, warto zadbać o bezpieczeństwo. Zanim ruszysz w trasę sprawdź stan techniczny roweru, dopasuj siodełko i napompuj odpowiednio koła.
Jazda na rowerze należy do sportów wytrzymałościowych. Tak jak podczas pływania ruszamy się, ale samemu nie nosimy ciężaru własnego ciała. I tu pojawia się zagrożenie, gdyż w takim przypadku znacznie łatwiej przeliczyć się z własnymi siłami. Kiedy po raz pierwszy od dłuższego czasu wsiadamy na rower, powinniśmy jeździć częściej, ale krócej niż dłużej, lecz rzadziej. Z czasem czas i dystans można zwiększać dla poprawy wytrzymałości i spalania tłuszczu. Wszystko należy jednak dostosować do własnych możliwości oraz wartości tętna. 

Zobacz też: Jak ruch wpływa na Twój organizm?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/5 lat temu
przy chodzeniu bla kolana ,ana rowerze tego nie odczuwam. Czy jazda rowerem wpływa na uzdrowieni kolan?
/6 lat temu
Ja jeżdżę na rowerze bardzo dużo. To jest niesamowite, jak dobrze czuję się po takim treningu. Polecam wszystkim spragnionym aktywności fizycznej. Oczywiste, że czasami bolą później stawy, ale można sobie z tym szybko poradzić, kąpiąc się w soli jodowo-bromowej albo kupując w aptece jakieś specyfiki.
/6 lat temu
Oczywiście,że tak :) Jeżdżąc na rowerze ćwiczysz mięśnie,możesz zwiększyć swoją sprawność fizyczną i utrzymać świetną sylwetkę. Osobiście nie przepadam za jazdą na rowerze.Chętniej wybieram rolki. Pozdrawiam!
POKAŻ KOMENTARZE (3)