Jak budować mięśnie - 10 zasad fot. Fotolia

Jak budować mięśnie - 10 najważniejszych zasad

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało? Dowiedz się, jakie dietetyczne sposoby wspomogą budowę mięśni i spalanie tłuszczu!
Agata Bernaciak / 19.12.2016 12:26
Jak budować mięśnie - 10 zasad fot. Fotolia

1. Bądź systematyczna

Pamiętaj, że w modelowaniu ciała nie jest najważniejszy czas i intensywność treningu, a jego częstotliwość. Jeśli będziesz ćwiczyć mniej niż 3 razy w tygodniu, twoje plany legną w gruzach.

2. Pij wodę

To właśnie ona oczyszcza organizm i nawadnia lepiej niż napoje izotoniczne. Nie wierz zatem reklamom, które narzucają konieczność picia napojów dla sportowców. Woda jest najlepszym wyborem!

3. Jedz warzywa

Nie tylko mają mało kalorii, zawierają dużo wody i błonnika, ale również zapobiegają napadom głodu i wspomagają perystaltykę jelit. To drogocenne źródło witamin, których potrzebują twoje mięśnie!

4. Nie rezygnuj z posiłku po treningu

Większość kobiet po wieczornym treningu kładzie się spać bez posiłku. A to błąd! Mięśnie po intensywnym wysiłku potrzebują energii, którą czerpią z jedzenia spożytego tuż po treningu. Pamiętaj o tym! Wystarczy banan lub jabłko, by zachować równowagę energetyczną w organizmie.

5. Odpowiednio komponuj posiłki

Pamiętaj, że warzywa są wyżej w hierarchii produktów spożywczych u sportowca niż owoce. Jeśli dopada cię głód, sięgnij po marchewkę, nie po brzoskwinię, czy jabłko.

6. Wybieraj najbardziej wartościowe produkty

Pewnie nie miałaś o tym pojęcia, ale najbardziej wartościowymi produktami z grupy owoców są jagody, maliny i jeżyny. Wprowadź je do jadłospisu!

7. Kontroluj małe grzeszki

Jeśli masz ochotę na zjedzenie czegoś "zakazanego", rób to w dni wysokowęglowodanowe. Przenigdy nie pozwól, by pokusa była silniejsza wtedy, gdy nie ćwiczysz!

8. W dni słabości oszukaj swój organizm

Czasami mamy tak nieodpartą chęć na zjedzenie czegoś słodkiego, że nie potrafimy sobie tego odmówić. Jak zatem "oszukać" organizm? Otóż zjedz tego pysznego batonika, ale tuż po treningu. Jego spalenie zajmie chwilę i na pewno nie odbije się na twojej sylwetce!

9. Nie zapominaj o białku!

By twoje mięśnie były pięknie wyrzeźbione, musisz dostarczać im podstawowy budulec, jakim jest białko znajdujące się w produktach spożywczych. Zastanawiasz się, jak często powinnaś je dostarczać? Jedz produkty białkowe co 3 godziny każdego dnia.

10. Selekcjonuj węglowodany

To, że nadszedł dzień wysokowęglowodanowy wcale nie oznacza, że możesz sobie pozwolić na hamburgera, czy słodką drożdżówkę. Z grupy węglowodanów wybieraj TYLKO pełnoziarnisty ryż basmati lub razowy makaron, płatki owsiane, kaszę kuskus, bataty i chrupkie pieczywo.

Dowiedz się więcej: