Gra w hokeja pozwala utrzymać dobrą kondycję, ale prowadzi też do urazów/fot. Fotolia

Hokej – poradnik dla początkujących graczy

Gra w hokeja pozwala utrzymać dobrą kondycję, ale prowadzi też do urazów. Warto więc poznać korzyści i zagrożenia wynikające z zaangażowania sportowców w tę dyscyplinę. Ile kosztuje sprzęt do hokeja? Czy hokej jest niebezpiecznym sportem? Jak ćwiczą hokeiści?
/ 02.12.2011 11:23
Gra w hokeja pozwala utrzymać dobrą kondycję, ale prowadzi też do urazów/fot. Fotolia

Hokej, czyli korzyści dla zdrowia

Hokej to dyscyplina sportu, która narodziła się w Kanadzie w XIX wieku. Dziś uprawiana jest w ponad 60 krajach świata.

Sport to zdrowie. Wzmacnia organizm, rozładowuje stres i negatywne emocje. Wysiłek fizyczny wzmaga wydzielanie adrenaliny i dodaje sił witalnych. Gra w hokeja zapewnia więc dobrą formę, wzmacnia serce i mięśnie. Wyzwala też w zawodnikach chęć rywalizacji i uczy wytrwałości w dążeniu do osiągania wyznaczonego sobie celu – w tym przypadku jest to wygrana.

Zobacz też: Jak przygotować się do uprawiania sportów zimowych?

Czy hokej jest niebezpiecznym sportem?

Hokej jest sportem wymagającym od zawodników dużej siły i sprawności fizycznej.

Sportowcy często obijają się o siebie i mogą atakować ciałem, co prowadzi do bolesnych kontuzji. Z kolei twardy krążek puszczony z dużą szybkością może wyrządzić krzywdę, np. wybić ząb. Najbardziej na ciosy te narażony jest bramkarz.

Stawy w niebezpieczeństwie!

Pozycja gry wpływa na napinanie określonych partii ciała gracza – tułów jest lekko pochylony do przodu, ciężar ciała opiera się na piętach stóp, nogi są ugięte w stawach kolanowych i skokowych. Taka postawa zapewnia amortyzację i tłumienie uderzeń, ale powoduje przeciążenie stawów. Podobnie szybkie ruchy nadgarstka prowadzące kij podczas uderzeń nadwyrężają stawy dłoni.

Zawodnicy mogą cierpieć na takie dolegliwości, jak np. kłopoty z obojczykiem, woda czy krwiak w kolanie, złamany nos, wstrząśnienie mózgu, rozcięcia skóry na twarzy czy uchu. Często między sportowcami przeciwnych drużyn dochodzi do bójek na lodowisku, co wprowadza niezdrową rywalizację.

Zobacz też: Trening dla elastycznych stawów

Sprzęt i strój

Każdy z zawodników wyposażony jest w kij z drewna lub lekkiego tworzywa kompozytowego. Kij ma odpowiedni kąt, wygięcie i trwałość. Niezbędne są łyżwy oraz odpowiednie ochraniacze. Do gry służy krążek wykonany z twardego kauczuku, który zawodnicy starają się wbić do bramki przeciwnika za pomocą kija.

Ochraniacze zapewniają osłonę przed urazami mechanicznymi. Krocze jest chronione przez tzw. suspenzor, zawodnicy mają spodnie wypełnione pianką i plastikiem. Kolana i golenie są osłonięte przez specjalnie wyprofilowane tworzywo sztuczne. Przedramię i staw łokciowy – przez nałokietniki. Klatkę piersiową i barki ochrania kamizelka z lekkiego tworzywa sztucznego (tzw. bodiczki). Głowę chroni kask (u młodych zawodników wyposażony w specjalną kratę). Dłonie są osłonięte przez rękawice, a szyja – przez specjalny kołnierz.

Wydatki na sprzęt dla jednego zawodnika wynoszą w granicach od 2 tys. do 10 tys. zł albo i więcej. Najdroższe są kije, których cena można osiągnąć 6 tys. zł, a także łyżwy w cenie 2 tys. zł. Wyposażenie bramkarza różni się od sprzętu i strojów zawodników i jest droższe.

Gdzie można ćwiczyć?

Gra w hokeja jest rozgrywana w specjalnie przygotowanych halach ze sztucznym lodem, w których można rozgrywać mecze przez cały rok. Rozgrywki toczą się między dwiema drużynami, przy czym jedna drużyna liczy maksymalnie 22 zawodników (20 graczy i 2 bramkarzy). Na lodowisku może znajdować się tylko 6 zawodników jednej drużyny.

Dobrzy sportowcy trenują prawie codziennie. Hokej jest sportem wymagającym i nie wolno pozwolić sobie na przerwę w treningach, ponieważ dużą rolę odgrywa wypracowanie techniki i zgranie zespołu. Zawodnicy, poza treningami na lodzie, dbają o kondycję swoich mięśni w siłowni, a także stosują odpowiednią dietę. Ważne jest dostarczanie witamin i węglowodanów.

W dniu meczu hokeiści jedzą np. makaron albo ryż.