gimnastyka korekcyjna fot. Adobe Stock

Na czym polega gimnastyka korekcyjna?

Choć przyjęło się, że gimnastyka korekcyjna stosowana jest u dzieci, to obecnie znajduje też zastosowanie u dorosłych. Wszystko przez to, że mamy coraz więcej wad postawy.
Ewa Cwil / 04.10.2019 20:14
gimnastyka korekcyjna fot. Adobe Stock

Gimnastyka korekcyjna polega na wzmacnianiu i uelastycznianiu konkretnych partii mięśni, poprawie ich wytrzymałości oraz na kształtowaniu i utrwalaniu nawyków dotyczących utrzymywania prawidłowej postawy.

Gimnastyka korekcyjna – informacje:

Kiedy jest potrzebna gimnastyka korekcyjna?

Najczęściej gimnastykę korekcyjną prowadzi się w przypadku dzieci, u których stwierdzono wady postawy. Należą do nich, czyli dysproporcje, asymetrie i nieprawidłowe ustawienie niektórych części ciała. Do najczęstszych wad postawy należą:

  • koślawość lub szpotawość kolan albo/i stóp,
  • płaskostopie,
  • skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa),
  • plecy płaskie, okrągłe lub płasko-okrągłe,
  • klatka piersiowa kurza lub szewska.

Wady postawy mogą być wrodzone lub nabyte, dotykają dzieci i dorosłych. Korektywa jest to gimnastyka, która przeznaczona jest dla ludzi w każdym wieku.

Potrzebna pomoc fizjoterapeuty

To fizjoterapeuta zaleca ćwiczenia dopasowane do konkretnej wady i pacjenta i czuwa nad ich prawidłowym wykonaniem. Bardzo często opracowuje też uzupełniające ćwiczenia do wykonywania w domu. I dopiero tak intensywny program – domowo-gabinetowy – może być skuteczny.

W gabinecie pacjent wykonuje trudniejsze ćwiczenia i może być poddawany specjalistycznym zabiegom – masażowi czy terapii manualnej nakierowanej na korekcję wady.

Co jest lepsze – ćwiczenia grupowe czy indywidualne?

Ćwiczenia grupowe warto wykonywać, gdy gimnastyka korekcyjna ma na celu zapobieganie powstawaniu wad.

W wielu przypadkach niezbędna jest terapia indywidualna – zajęcia grupowych grupowe mogą nie być dostosowane do konkretnego pacjenta i o ile mu raczej nie zaszkodzą, to mają mniejsze szanse pomóc zlikwidować wadę.

Efekty gimnastyki korekcyjnej

Terapia, w zależności od wady postawy i jej nasilenia, może całkowicie ją zlikwidować lub znacząco zmniejszyć. W przypadku skolioz obecnie stosowane techniki i metody (np. metoda Vojty, metoda Schroth) pozwalają uniknąć operacji i bardzo wyraźnie poprawić wygląd, sprawność i funkcjonowanie pacjenta.

Korekcja wad poprzez gimnastykę najczęściej zajmuje sporo czasu. Ćwiczenia trzeba wykonywać regularnie i często – nawet kilka razy w tygodniu – a wyraźne efekty zaczną pojawiać się dopiero po wielu tygodniach lub nawet miesiącach terapii.

Zobacz także:
Drabinka gimnastyczna – rodzaje, zalety, ćwiczenia
Gimnastyka słowiańska jest tylko dla kobiet!