Podczas wiosłowania pracuje całe ciało! Ergometr wioślarski pozwala wzmocnić mięśnie i spalić tkankę tłuszczową

To urządzenie jest idealna dla osób początkujących, które chcą poprawić swoją sprawność.
Kobieta na siłowni fot. Fotolia

Ergometr wioślarski (zwany też "wioślarzem") to sprzęt do ćwiczeń imitujących ruchy wykonywane w czasie wiosłowania na wodzie. Ćwiczenie na tym urządzeniu polega na wyciąganiu przytwierdzonej do maszyny liny przy naprzemiennym zginaniu i prostowaniu kolan. Taki trening nie tylko spala kalorie, ale też wzmacnia mięśnie ramion, nóg i pleców.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat wioślarza, to czytajcie dalej. W tekście postaramy się wyjaśnić, jak ćwiczyć na wioślarzu i jakie partie mięśniowe pracują w czasie treningu na tym sprzęcie.

Regularne chodzenie na siłownię ma zbawienny wpływ na sylwetkę. Dlaczego?

Jakie korzyści dają ćwiczenia na ergometrze wioślarskim?

W czasie treningu na tym niepozornym urządzeniu pracuje aż 85% (!) mięśni. Dlatego jest to urządzenie stworzone dla osób początkujących i chcących poprawić ogólną sprawność organizmu. Podczas ćwiczeń na wioślarzu pracują mięśnie pośladków, klatki piersiowej, brzucha, ramion, grzbietu i pośladków. Wzmacnia serce, usprawnia przepływ krwi i poprawia pracę układu oddechowego. Trening na tym sprzęcie jest bezpieczny dla stawów, więc mogą go wykonywać osoby, które mają problemy z kolanami.

W czasie ćwiczeń na ergometrze wioślarskim trzeba zwracać ogromną uwagę na technikę. Sam ruch wydaje się bardzo łatwy, ale składa się z kilku faz. Ich kolejność jest bardzo ważna i może decydować o skuteczności całego ćwiczenia.

Regularne ćwiczenia pozwalają zachować smukłą sylwetkę, zdrowie i kondycję. Jaką aktywność najlepiej wybrać?

Jak ćwiczyć na wioślarzu?

Ruch wykonywany na ergometrze wioślarskim składa się z 4 etapów: chwytu, przyciągania, odchylenia i powrotu. Jak prawidłowo ćwiczyć na tym sprzęcie?

Usiądźcie na siodełku z ugiętymi nogami. Wyprostujcie ramiona, nadgarstki trzymajcie w jednej linii z przedramionami. Pochylcie tułów lekko do przodu, dzięki temu nie będziecie obciążać kręgosłupa w czasie przyciągania. Teraz zacznijcie powoli prostować nogi - pamiętajcie, że praca nóg jest najważniejsza w całym ćwiczeniu. W czasie odpychania ramiona powinny zostać wyprostowane. Dopiero gdy uchwyt będzie na wysokości kolan, włączcie do pracy ręce. Gdy nogi będą już wyprostowane, przyciągnijcie uchwyt do brzucha i lekko się odchylcie. Przedramiona powinny być ułożone równolegle do podłoża. Powoli wróćcie do pozycji wyjściowej.

Osoby początkujące powinny ćwiczyć ok. 5-10 minut 2 razy w tygodniu. W miarę wzmocnienia mięśni możecie wydłużyć czas treningu i zwiększyć jego częstotliwość, nawet do 20-30 minut 4-5 razy w tygodniu.

Chcesz mieć umięśniony i płaski brzuch? Poznaj najskuteczniejsze ćwiczenia na tę partię ciała!

O czym należy pamiętać w czasie ćwiczeń na wioślarzu?

Prawidłowa technika pozwoli zwiększyć efektywność ćwiczeń i zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Dlatego ćwicząc na ergometrze wioślarskim pamiętajcie o:

  • prostych plecach - to pozwoli uniknąć kontuzji;
  • ruch przyciągania powinien być wolny, ale ruch odpychania nogami i przyciągania drążka w miarę szybki;
  • po przyciągnięciu drążka odchylcie się lekko do tyłu;
  • kontrolujcie stopy - przy prostowaniu powinny być dociśnięte do podłoża, przy uginaniu nóg unieście pięty delikatnie do góry;
  • nie unoście ramion - starajcie się trzymać je w pozycji naturalnej.

Krótki przewodnik po sprzęcie na siłowni

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)