Podczas wiosłowania pracuje całe ciało! Ergometr wioślarski pozwala wzmocnić mięśnie i spalić tkankę tłuszczową

To urządzenie jest idealna dla osób początkujących, które chcą poprawić swoją sprawność.
Podczas wiosłowania pracuje całe ciało! Ergometr wioślarski pozwala wzmocnić mięśnie i spalić tkankę tłuszczową fot. Fotolia

Ergometr wioślarski (zwany też "wioślarzem") to sprzęt do ćwiczeń imitujących ruchy wykonywane w czasie wiosłowania na wodzie. Ćwiczenie na tym urządzeniu polega na wyciąganiu przytwierdzonej do maszyny liny przy naprzemiennym zginaniu i prostowaniu kolan. Taki trening nie tylko spala kalorie, ale też wzmacnia mięśnie ramion, nóg i pleców.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat wioślarza, to czytajcie dalej. W tekście postaramy się wyjaśnić, jak ćwiczyć na wioślarzu i jakie partie mięśniowe pracują w czasie treningu na tym sprzęcie.

Regularne chodzenie na siłownię ma zbawienny wpływ na sylwetkę. Dlaczego?

Jakie korzyści dają ćwiczenia na ergometrze wioślarskim?

W czasie treningu na tym niepozornym urządzeniu pracuje aż 85% (!) mięśni. Dlatego jest to urządzenie stworzone dla osób początkujących i chcących poprawić ogólną sprawność organizmu. Podczas ćwiczeń na wioślarzu pracują mięśnie pośladków, klatki piersiowej, brzucha, ramion, grzbietu i pośladków. Wzmacnia serce, usprawnia przepływ krwi i poprawia pracę układu oddechowego. Trening na tym sprzęcie jest bezpieczny dla stawów, więc mogą go wykonywać osoby, które mają problemy z kolanami.

W czasie ćwiczeń na ergometrze wioślarskim trzeba zwracać ogromną uwagę na technikę. Sam ruch wydaje się bardzo łatwy, ale składa się z kilku faz. Ich kolejność jest bardzo ważna i może decydować o skuteczności całego ćwiczenia.

Regularne ćwiczenia pozwalają zachować smukłą sylwetkę, zdrowie i kondycję. Jaką aktywność najlepiej wybrać?

Jak ćwiczyć na wioślarzu?

Ruch wykonywany na ergometrze wioślarskim składa się z 4 etapów: chwytu, przyciągania, odchylenia i powrotu. Jak prawidłowo ćwiczyć na tym sprzęcie?

Usiądźcie na siodełku z ugiętymi nogami. Wyprostujcie ramiona, nadgarstki trzymajcie w jednej linii z przedramionami. Pochylcie tułów lekko do przodu, dzięki temu nie będziecie obciążać kręgosłupa w czasie przyciągania. Teraz zacznijcie powoli prostować nogi - pamiętajcie, że praca nóg jest najważniejsza w całym ćwiczeniu. W czasie odpychania ramiona powinny zostać wyprostowane. Dopiero gdy uchwyt będzie na wysokości kolan, włączcie do pracy ręce. Gdy nogi będą już wyprostowane, przyciągnijcie uchwyt do brzucha i lekko się odchylcie. Przedramiona powinny być ułożone równolegle do podłoża. Powoli wróćcie do pozycji wyjściowej.

Osoby początkujące powinny ćwiczyć ok. 5-10 minut 2 razy w tygodniu. W miarę wzmocnienia mięśni możecie wydłużyć czas treningu i zwiększyć jego częstotliwość, nawet do 20-30 minut 4-5 razy w tygodniu.

Chcesz mieć umięśniony i płaski brzuch? Poznaj najskuteczniejsze ćwiczenia na tę partię ciała!

O czym należy pamiętać w czasie ćwiczeń na wioślarzu?

Prawidłowa technika pozwoli zwiększyć efektywność ćwiczeń i zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Dlatego ćwicząc na ergometrze wioślarskim pamiętajcie o:

  • prostych plecach - to pozwoli uniknąć kontuzji;
  • ruch przyciągania powinien być wolny, ale ruch odpychania nogami i przyciągania drążka w miarę szybki;
  • po przyciągnięciu drążka odchylcie się lekko do tyłu;
  • kontrolujcie stopy - przy prostowaniu powinny być dociśnięte do podłoża, przy uginaniu nóg unieście pięty delikatnie do góry;
  • nie unoście ramion - starajcie się trzymać je w pozycji naturalnej.

Krótki przewodnik po sprzęcie na siłowni

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)