dziecko

Dziecko na nartach lub snowboardzie – jak sprawić, by było bezpieczne?

Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo dziecka na stoku, powinieneś wyposażyć je w odpowiednie ochraniacze, odblaski i odzież, która będzie chroniła zarówno przed wyziębieniem, jak i przegrzaniem. Które gadżety będą idealne dla malca na nartach lub snowboardzie?
/ 26.01.2016 09:36
dziecko

Odpowiednia odzież

Wybór odpowiedniego stroju zimowego to bardzo ważna część przygotowań dziecka do wyjazdu w góry. Pamiętajmy, że na stoku nie może być mu ani za zimno, ani za gorąco – przegrzanie może mieć czasem gorsze skutki niż wyziębienie. Musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że jazda na nartach oraz snowboardzie to aktywność fizyczna, która jak każda inna powoduje wydzielanie przez organizm człowieka dużych ilości ciepła. Z tego względu nie trzeba ubierać malucha tak grubo, jak na przykład wybierając się na spokojny spacer po parku.

Warto zdecydować się z kolei na bieliznę termoaktywną oraz specjalistyczną odzież wierzchnią, skutecznie chroniącą przed wiatrem i odprowadzającą wilgoć na zewnątrz.

Kask ochronny

Wyposażenie dziecka w kask ochronny jest nie tylko moralnym, ale i prawnym obowiązkiem rodzica lub opiekuna. „Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich” nakłada wymóg zabezpieczania głowy na osoby, które nie ukończyły jeszcze 16. roku życia. W przypadku maluchów kask jest bardzo istotny, ponieważ dzieci z reguły dopiero uczą się jazdy nartach lub snowboardzie. Muszą być zatem dobrze przygotowane na upadki, których nie da się uniknąć podczas stawiania pierwszych kroków na stoku.

Ochraniacze

Maluchy rozpoczynające swoją przygodę ze sportami zimowymi warto wyposażyć także w dodatkowe ochraniacze ciała. Przykładem takich produktów są tzw. „żółwie”, które skutecznie zabezpieczają delikatny kręgosłup. Jeżeli chcielibyśmy zapewnić ochronę także klatki piersiowej i ramion dziecka, to powinniśmy zdecydować się z kolei na zakup koszulki, która ma wbudowane ochraniacze właśnie w te miejsca. Jeszcze innym rodzajem zabezpieczenia jest produkt nazywany „zbroją”, który chroni żebra, plecy, kość ogonową, przedramienia, łokcie oraz barki.

Zobacz też: Zimowy wyjazd w Alpy – ceny i bezpieczeństwo

Możliwość lokalizacji

Zimą na stokach jest bardzo tłoczno, co znacznie utrudnia utrzymanie dziecka w zasięgu wzroku. Rodzice lub opiekunowie powinni być zatem bardzo czujni i nie dopuścić do zbytniego oddalenia się malucha. W przypadku bardzo małych dzieci warto wykorzystać kamizelkę asekuracyjną z szelkami, która nie tylko pomoże w nauce jazdy, ale i zapobiegnie zagubieniu się szkraba wśród innych narciarzy.

Pomocnym gadżetem może okazać się także tracker, czyli miniaturowe urządzenie, które dzięki technologii GPS daje możliwość lokalizacji osoby, która jest w nie wyposażona. Najprostszą, ale często również bardzo skuteczną metodą jest umieszczenie w widocznym miejscu kombinezonu dziecka karteczki z danymi kontaktowymi rodziców.

Odpowiednia widoczność

Dziecko na stoku powinno być widoczne nie tylko dla nas, ale i dla innych narciarzy. Aby uchronić malucha przez kolizjami, warto wyposażyć go w opaski odblaskowe. Zwiększy to czujność oraz uwagę pozostałych użytkowników tras zjazdowych.

Zobacz też: Jak wybrać odpowiedni sprzęt snowboardowy?

Źródło: materiały prasowe okazje.info.pl