POLECAMY

Jazda na rowerze może zdziałać cuda z całym twoim organizmem! Co powinnaś o niej wiedzieć?

Kiedy wybieracie się na wycieczkę rowerową?
Jazda na rowerze może zdziałać cuda z całym twoim organizmem! Co powinnaś o niej wiedzieć? fot. Fotolia.pl

Jazda na rowerze to jedna z najczęściej uprawianych w Polsce dyscyplin sportowych. Oczywiście nie mamy na myśli intensywnych treningów kolarskich ani jazdy po wymagającym terenie. Chodzi nam raczej o rekreacyjne pedałowanie dla przyjemności.

Teoretycznie każdy poleca tę aktywność, ale nie do końca przekonuje nas teoria, że godzinna przejażdżka kilka razy w tygodniu może przynieść aż tak dużo spektakularnych korzyści. Zobaczcie, co faktycznie dzieje się z naszym ciałem w czasie jazdy na rowerze.

Kajaki to świetna propozycja dla wszystkich poszukiwaczy przygód

1. Wzmacniacie mięśnie brzucha, ud i pośladków 

Macie kilka zbędnych centymetrów w pasie i biodrach? A może mało atrakcyjne pośladki? Jeżeli brakuje wam wytrwałości do ćwiczeń na siłowni lub z trenerem personalnym, a wizja przebiegnięcia kilku kilometrów bez względu na porę dnia i roku napawa was lękiem... to wskoczcie na rower.

W trakcie jazdy na rowerze pracują mięśnie brzucha, pośladków i ud. Ciało staje się jędrne, a sylwetka proporcjonalna. Do osiągnięcia spektakularnych efektów byłby potrzebny rowerowy maraton na najwyższych obrotach, to każda forma regularnego ruchu pozwoli wam zobaczyć zadowalającą różnicę.

2.  Poprawiacie wygląd nóg

Wiele kobiet rezygnuje z jazdy na rowerze, bo obawia się mało kobiecych i mocno umięśnionych łydek. W rzeczywistości to mit. Aby uzyskać niechciany efekt przesadnej muskulatury potrzeba sporego wysiłku i jazdy na najwyższych obrotach - codziennie po kilka godzin. Jeżdżąc rekreacyjnie, dla zdrowia i dobrego samopoczucia możecie jedynie... wysmuklić nogi i łydki.

Trening kardio to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Na czym dokładnie polega?

3. Pozbywacie się cellulitu

Jazda na rowerze ma również wpływ na znienawidzoną przez kobiety tzw. "pomarańczową skórką". W trakcie jazdy na dwóch kółkach poprawiacie sprawność układu krążenia, układu oddechowego i wzmacnianie mięśnie. A wysiłek jest skierowany na te części ciała, których najczęściej dotyka cellulit.

Oczywiście regularne przejażdżki o średnim stopniu wysiłku nie sprawią, że pozbędziecie się problemu w stu procentach, ale sprawią, że skóra będzie znacznie gładsza, a cellulit mniej widoczny.

4. Zapobiegacie powstawaniu żylaków

Żylaki są nieestetyczne i groźne dla zdrowia. Jak skutecznie przeciwdziałać ich powstawaniu? Wśród najlepszych metod profilaktyki chorób żył jest właśnie jazda na rowerze.

Ta forma aktywności powoduje uruchomienie tzw. pompy łydkowej. W trakcie ruchu skurcze mięśni goleni pobudzają krążenie żylne w nodze, przeciwdziałając powstawaniu zakrzepów w żyłach, których konsekwencją jest powstawanie żylaków.

Coś dla prawdziwych twardzieli! Triathlon, czyli pływanie, bieganie i jazda na rowerze zamknięte w jednej dyscyplinie

5. Poprawiacie pracę... mózgu

Jazda na rowerze to nie tylko ładniejsza sylwetka i mocniejsze mięśnie. Ten sport może wpłynąć korzystnie również na kondycję mózgu.

Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Utrechcie (Holandia), wykazały, że jazda na rowerze poprawia integralność i spójność istoty białej w mózgu, która odpowiada za komunikowanie się z istotą szarą. Regularna jazda na rowerze sprawia, że impulsy między komórkami układu nerwowego przebiegają szybciej. W konsekwencji mózg lepiej pracuje. A my szybciej podejmujemy, mamy lepszą koncentrację, pamięć i szybciej się uczymy. 

Oczywiście nie można zapomnieć o psychologicznych korzyściach. Endorfiny wydzielanie w czasie wysiłku fizycznego skutecznie poprawiają samopoczucie. Regularna 30-minutowa przejażdżka 5-6 razy w tygodniu pomaga walczyć z depresją.

Szpagat to jedna z najłatwiejszych figur akrobatycznych. Chcesz go zrobić? Wystarczy miesiąc regularnych ćwiczeń

Na podstawie informacji prasowej Le Grand

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/11 miesięcy temu
No jeżdżenie jak najbardziej. Czy to teraz (chociaż pogoda nie rozpieszcza) czy latem:). A do tego czasu można się pozbyć paru kilo:) zbijamywage.pl/przydatne-przy-odchudzaniu/kilka-sposobow-na-szybkie-odchudzanie-bo-idzie-lato