Czy wiesz jak przygotować się do wycieczki w góry?

Wiele osób popełnia podstawowe błędy wybierając się w góry – narażamy się przed te błędy na niebezpieczeństwo, warto więc przed wycieczką w góry przeczytać moje rady. Biegam po górach już ładnych parę lat.
/ 02.06.2010 14:51

Najważniejszy chyba jest ubiór. Często wiele osób daje się zmylić pięknej pogodzie, a tymczasem może ona się szybko zmienić. Buty powinny być wygodne, najlepiej do kostek, trepowate – tenisówki, pantofelki, balerinki idą do szafy. Ubieramy się na kilka warstw, chociaż jest środek lata a słońce w pełni. Na szczycie bywa chłodniej, a czasem pojawia się nieprzyjemny wiatr. Kilka warstw ubrań pozwoli nam dostosować się do okoliczności i temperatury.

Najwygodniej jest wziąć plecak. Zabieramy do niego przede wszystkim jedzenie – o połowę więcej niż nam potrzeba, najlepiej jakieś konserwy otwierane na kluczyk, chleb itp. Trochę szybkich dostaw energii – np. batonik, czekolada. Herbata w termosie – jeżeli będzie nam zimno, będzie jak znalazł.

Oprócz tego zabieramy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, zapadowy polar, także jakieś rękawiczki i szalik (tak! Mimo lata!) Dodatkowo mapę i kompas – mimo, że będziemy poruszać się szlakami, różne rzeczy mogą się wydarzyć, a mapa pozwoli nam zawsze wrócić. Przydaje się też czasem zestaw harcerza: scyzoryk, latarka z bateriami, zapałki, telefon komórkowy – w większości wypraw nie trzeba będzie z tych gadżetów korzystać, ale w razie czego warto mieć je pod ręką.