Czy wiesz jak ćwiczenia fizyczne wpływają na zdrowie? fot. Czy.wieszjak.pl

Czy wiesz jak ćwiczenia fizyczne wpływają na zdrowie?

Sport to zdrowie, najlepszy lek na choroby i środek na przedłużenie życia. W krajach wysoko rozwiniętych uprawianie aktywności fizycznej jest bardzo popularne. Niestety w Polsce nie doceniamy jeszcze jej zbawiennego wpływu na nasze zdrowie.
/ 15.10.2010 13:29
Czy wiesz jak ćwiczenia fizyczne wpływają na zdrowie? fot. Czy.wieszjak.pl

CHOROBY CYWILIZACYJNE – TO CENA JAKĄ PŁACIMY ZA WYGODNY TRYB ŻYCIA. Ich wspólną cechą są te same przyczyny i wzajemnie wywołujące się powikłania. Zachorowalność na jedną z tych chorób znacznie podnosi ryzyko zachorowania na następną. Otyłość prowadzi do nadciśnienia – przyczyny miażdżycy i choroby wieńcowej, oraz cukrzycy typu 2. Dlatego profilaktyka odgrywa bardzo ważną rolę. SYSTEMATYCZNE UPRAWIANIE ĆWICZEŃ zwiększa zużycie energii i wywołuje wiele innych korzyści w organizmie.

CUKRZYCA typu II – nabywa się ją z wiekiem. Jej przyczyny to: zbyt duża ilość jedzenia, ZA MAŁO RUCHU, predyspozycje genetyczne. Sposobem walki z cukrzycą jest: odpowiednia dieta, lekarstwa oraz UPRAWIANIE SPORTÓW wytrzymałościowych. Wysiłek fizyczny zapobiega magazynowaniu się tkanki tłuszczowej, poprawia reakcję organizmu na insulinę, obniżając stężenie cukru we krwi.

KRĘGOSŁUP – bóle pleców są bardzo powszechną dolegliwością. Ich przyczyną w dużym stopniu jest styl życia. Kręgosłup został zaprogramowany do AKTYWNEGO STYLU ŻYCIA. Kłopoty z nim często wynikają z osłabienia muskulatury mięśni pleców i tułowia – nie są w stanie odpowiednio go utrzymywać. Najlepszym lekarstwem jest REGULARNA DAWKA RUCHU – ćwiczenia wzmacniające, rozciągające i rozluźniające muskulaturę pleców.

OSTEOPOROZA – kości, tak jak mięśnie, potrzebują bodźców, aby nabrać masy. Po 30. Oku życia zaczyna ubywać masy kostnej. W celu powstrzymania tego procesu trzeba pobudzić masę szkieletową do produkcji nowych komórek. Można to zrobić dostarczając organizmowi dużej ilości wapnia i witaminy D w pożywieniu oraz ODPOWIEDNIEJ DAWKI RUCHU. Systematyczne intensywne spacery poprawiają gęstość kości i dobrze wpływają na ogólną sprawność.

OTYŁOŚĆ – odsetek ludzi otyłych zwiększa się. Jej przyczyna to długotrwałe dostarczanie organizmowi w pokarmie zbyt dużej dawki energii. Sprzyja temu siedzący tryb życia i automatyzacja. Nadmiar kilogramów prowadzi do wielu chorób. Dla osób z nadwagą wskazany jest KAŻDY RODZAJ AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ codziennie przynajmniej przez 30 minut. Najlepsze są ćwiczenia w odciążeniu – aqua aerobik, jazda na rowerze.

SCHORZENIA UKŁADU KRĄŻENIA – ryzyko zachorowania wzrasta u palaczy, osób z nadwagą i prowadzących siedzący tryb życia. Im wyższe ciśnienie krwi, tym częściej dochodzi do uszkodzenia wewnętrznych ścianek arterii. Niebezpieczne jest osadzanie się złogów cholesterolu, które zwężają światło naczyń krwionośnych. Ich przyczyna to tłuste jedzenie i MAŁA ILOŚĆ RUCHU. Aby uniknąć problemów należy uprawiać sporty wytrzymałościowe (biegi, pływanie, jazda na rowerze).