Ćwicząc na matach zwróć uwagę, czy są czyste i zadbane

Czy wiesz, co na Ciebie czyha w klubie fitness?

Tego nie znajdziesz w ulotkach reklamujących nową siłownię i nie powie Ci tego Twój trener. Prawda jest jednak taka, że w klubach fitness czyha na Ciebie wiele niebezpiecznych bakterii, wirusów i grzybów. Dbasz o zdrowie i często korzystasz z siłowni? Przeczytaj, co zrobić, aby uniknąć infekcji.
/ 09.11.2016 13:30
Ćwicząc na matach zwróć uwagę, czy są czyste i zadbane

Królestwo drobnoustrojów

Fitness klub jest idealnym miejscem dla rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Czyhają na nas pod prysznicem, w klubowej saunie, chowają się w przepoconych matach do ćwiczeń, uchwytach urządzeń i przewodach klimatyzacji.

Co więcej, sale do ćwiczeń stanowią duże skupisko ludzi na małej powierzchni, a to sprzyja rozprzestrzenianiu się infekcji.

Czym się możesz zarazić?

  • Grzybica

To najczęstszy problem osób regularnie odwiedzających kluby fitness. Chorobotwórcze grzyby rozwijają się najlepiej w ciepłym i wilgotnym środowisku. Dlatego tak łatwo jest się nimi zarazić korzystając z sauny, dostępnych w szatni pryszniców czy poprzez używanie wspólnych mat do ćwiczeń. Grzybica najczęściej dotyczy skóry stóp, ale także dłoni, skóry głowy oraz okolic intymnych.

  • Choroba brudnych rąk

Czy wiesz, że dur brzuszny, czerwonka, żółtaczka pokarmowa i zakażenia rotawirusowe to tylko niektóre z tak zwanych chorób brudnych rąk? Mogą się przenosić poprzez zanieczyszczone kałem ręce nosicieli. Wystarczy, że zarażona osoba nie umyje rąk po wyjściu z toalety, a może stać się źródłem zakażenia innych.

  • Infekcje dróg oddechowych

Z kolei grypa, infekcje górnych dróg oddechowych i aspergilloza to choroby przenoszone poprzez często obecną w klubach fitness klimatyzację.

Polecamy: Jak wygląda grzybica paznokci?

Jak się uchronić przed klubowymi zarazkami?

Aby uchronić się przed chorobotwórczymi drobnoustrojami przestrzegaj kilku zasad: 

  • Przede wszystkim zarówno przed jak i po zakończonych ćwiczeniach dokładnie umyj ręce. Możesz też użyć specjalnego antybakteryjnego żelu do mycia rąk na sucho, który zabija do 99% zarazków znajdujących się na powierzchni skóry.
  • Na siłowni zawsze trenuj z ręcznikiem. Kładź go w miejscach, na których siadasz, a po treningu najlepiej każdorazowo go wypierz. Jeśli podczas ćwiczeń używasz dostępnej na sali maty, również połóż na niej ręcznik.
  • W przebieralni nigdy nie chodź boso, a pod prysznic zawsze udawaj się w klapkach. Po kąpieli dokładnie wytrzyj stopy do sucha. Pod prysznic zabierz inny ręcznik niż ten, którego używałeś podczas ćwiczeń!
  • Staraj się regularnie prać i suszyć buty, w których ćwiczysz, a po treningu zmień skarpetki na czyste. Możesz profilaktycznie wysypać wnętrze butów i skarpetek pudrem ze środkiem przeciwgrzybicznym, np. mikonazolem, który kupisz w aptece.
  • Nie bój się zapytać obsługi klubu o to, jak często i w jaki sposób dezynfekowane są maszyny i przyrządy do ćwiczeń oraz czy klimatyzacja jest regularnie czyszczona.
  • Wszelkim infekcjom sprzyja osłabienie odporności, dlatego zrób sobie kilka dni przerwy w ćwiczeniach jeśli jesteś przeziębiony, kaszlesz, kichasz, a zwłaszcza jeśli gorączkujesz. W ten sposób uchronisz też innych przed zakażeniem.

Ćwiczenia fizyczne są ważnym elementem zdrowego stylu życia - nie rezygnuj z nich w obawie przed drobnoustrajami. Jeśli będziesz myć ręce, używać ręcznika i przestrzegać podstawowych zasad higieny, na pewno wyniesiesz z klubu fitness wyłącznie korzyści dla Twojego zdrowia!

Polecamy: Jędrniejszy biust bez skalpela? To możliwe!