W zależności od rodzaju dysfunkcji danej osoby może ona jeździć na różnym sprzęcie

Czy niepełnosprawni mogą jeździć na nartach?

Odpowiedź jest tylko jedna: oczywiście. Istnieje nawet dyscyplina sportowa o nazwie mono-ski, pozwalająca osobie niepełnosprawnej uprawiać narciarstwo alpejskie. Na czym polega?
/ 14.09.2016 10:38
W zależności od rodzaju dysfunkcji danej osoby może ona jeździć na różnym sprzęcie

Jak osoby niepełnosprawne mogą zapoznać się z narciarstwem? Podobnie jak ludzie zdrowi – poznając najbardziej niezbędne techniki. Na specjalistycznych obozach szkoleniowych, jakie są organizowane także w Polsce można opanować podstawy jazdy na nartach, czyli opanować skręty i technikę hamownia, ale i poznać sposoby przewracania się na trasie i wstawanie po upadku.

Różne dysfunkcje a narty

W zależności od rodzaju dysfunkcji danej osoby może ona jeździć na różnym sprzęcie. Inwalidzi wzroku i osoby niesłyszący używają „normalnego sprzętu” narciarskiego, a etapy nauki jazdy na nartach są podobne jak w przypadku osób zdrowych. Konieczne jest jedynie zastosowanie różnych sposobów porozumiewania się między instruktorem a narciarzem. Człowiek po amputacji jednej kończyny dolnej najczęściej może zjeżdżać w pozycji stojącej na normalnej jednej narcie.

Jak dobrać narty?

Monoskiboby i miniskiboby

Osoby z urazami rdzenia kręgowego lub po amputacji obu nóg jeżdżą na monoskibobach. Jest to urządzenie składające się z odpowiednio wyprofilowanego siedziska oraz stelaża. Posiada on zamontowany amortyzator, który w pewnym stopniu imituje pracę kolan. Dzieję się tak, dlatego że amortyzator służy do stabilizowania kończyn dolnych, co umożliwia regulację odpowiednią do budowy ciała narciarza.

Do tej konstrukcji (nazywanej skorupą) połączone jest przegubowe oparcie, które umożliwia pochylenie się tułowia do przodu podczas aktywnej jazdy i odchylenie się do tyłu w trakcie jazdy wyciągiem krzesełkowym. Do dolnej części skorupy przymocowana jest metalowa część imitująca stopę (z reguły jest wyprofilowana dokładnie tak, jak but narciarski), która łączy się wiązaniem z typową nartą.

Miniskiboby powinny być indywidualnie dopasowane, a wiązanie zawsze powinno być ustawione na maksymalną siłę wypięcia. Skorupa pełni funkcję buta narciarskiego, dlatego też tułów powinien ściśle wypełniać jej wnętrze, podobnie jak dobrze zespolone z konstrukcją kończyny. Od tego zależy czy ruchy narciarza będą skutecznie przenoszone na nartę.

Jeżdżący na miniskibobach narciarze, zamiast kijków, używają kulonartki (krótkie kule zakończone płozami), które są niezbędne do utrzymania równowagi oraz do rozpoczęcia skrętu. Mają one możliwość ruchomej regulacji ustawienia płóz do zjazdów w pozycji poziomej, do odepchnięcia w pozycji pionowej.

Korzystanie z wyciągów na mono-ski nie nastręcza większych trudności. Na początku potrzeba nabyć tylko trochę wprawy przy wsiadaniu i wysiadaniu na krzesełko. Nieco bardziej skomplikowane jest korzystanie z wyciągu orczykowego. Przy wsiadaniu w zaczepianiu orczyka konieczna jest pomoc kogoś z obsługi. Przez całą jazdę należy zachować ostrożność i bezwzględnie utrzymywać równowagę. Na szczycie zaś trzeba pociągnąć za sznurek sprzączki, co momentalnie odepnie narciarza od orczyka. 

Gdzie wybrać się na narty?