czapsy fot. Adobe Stock

Czapsy jeździeckie - jak wybrać najlepsze dla siebie

Czapsy to wygodna i tańsza alternatywa dla klasycznych jeździeckich oficerek. Chronią łydkę przed obtarciami i zapewniają większą przyczepność do siodła w czasie jazdy.
Urszula Wilczkowska / 30.09.2019 10:28
czapsy fot. Adobe Stock

Jeździec powinien być zawsze schludnie ubrany. To elegancki sport, dlatego o ubiór trzeba zadbać nie tylko na zawodach. Często widuje się jeźdźców w długich, bardzo zgrabnie wyglądających oficerkach. Dobrej jakości buty tego typu to jednak spory wydatek.

Na szczęście istnieje o wiele tańsza alternatywa, która wygląda równie elegancko. Czapsy, zwane również sztylpami to specjalne ochraniacze na łydki wykonane ze skóry, materiału lub zamszu.

Spis treści:

Po co nosi się czapsy?

Sztylpy nie mają jedynie dobrze wyglądać. Ich podstawową funkcją jest ochrona łydek przed obtarciami od siodła oraz puślisk, czyli skórzanych pasków, na których wiszą strzemiona. Sztywny materiał uniemożliwia przyszczypywanie skóry przy wstawaniu w strzemionach.

Oprócz tego czapsy mają za zadanie utrzymać łydkę w jednym miejscu podczas jazdy konnej. Zamszowe lub skórzane sztylpy zwiększają przyczepność łydki do siodła. Niektórzy jeźdźcy dodatkowo używają specjalnego kleju do łydek, dzięki czemu ich nogi są jeszcze stabilniejsze.

Czapsy skórzane
fot. Adobe Stock

Czapsy skórzane czy zamszowe?

Te ochraniacze można podzielić na dwie grupy: treningowe, z miękkiego materiału, bardzo często neoprenu obszytego zamszem. Ten rodzaj jest odpowiedni dla osób, które dopiero uczą się jeździć konno. Jest też o wiele tańszy: cena takich czapsów to około 80 złotych.

Czapsy oficerkowe, czyli te skórzane, przypominają wyglądem oficerki. Z daleka naprawdę ciężko je odróżnić od prawdziwych. Takie sztylpy można szyć na wymiar, więc ma się wtedy pewność, że będą idealnie dopasowane. Kosztuję jednak odpowiednio więcej. Zwykle ceny dobrej jakości czasów oficerkowych zaczynają się od 150 złotych.

Podkolanówki funkcyjne

Czapsy muszą być dokładnie dopasowane do użytkownika. Zbyt krótkie, za długie, zbyt wąskie lub szerokie nie tylko nie będą spełniać swojej roli, ale mogą też działać na niekorzyść. W przypadku dzieci, które ciągle rosną, ciągłe zmiany sprzętu łączą się z dużymi kosztami.

Alternatywą dla nich (choć już nie tak dobrą) są podkolanówki funkcyjne, czyli grube, długie skarpety, bardzo często z mikrofibry. Są przewiewne, więc idealne na lato. Istnieją podkolanówki ze specjalnymi aplikacjami z silikonu po wewnętrznej stronie, które doskonale trzymają łydkę w jednym miejscu.

Zobacz więcej o jeździe konnej:
Jak wyglądają pierwsze kroki w jeździectwie? Oto wszystko, co musisz wiedzieć
Obozy konne: jak wybrać ten najlepszy i co ze sobą zabrać?