Bieganie a wpływ zęby - poznaj prawdę fot. Fotolia

Bieganie a wpływ zęby - poznaj prawdę

Choć bieganie jest zdrowe i doskonale wpływa na kondycję, niekoniecznie dobrze robi twoim zębom. Sprawdź, jak to możliwe!
Agata Bernaciak / 28.08.2015 05:34
Bieganie a wpływ zęby - poznaj prawdę fot. Fotolia

Wyczynowe bieganie może mieć negatywny wpływ na… zdrowie zębów! Takie zaskakujące badania opublikowano na łamach z The Scandinavian Journal of  Medicine and Science in Sports.

Jak to możliwe, że bieganie źle wpływa na stan zębów?

Niemieccy naukowcy, którzy przebadali triathlonistów i maratończyków odkryli jedną cechę wspólną dla sportowców - problemy ze zdrowiem jamy ustnej.  U biegaczy zaobserwowano znacznie bardziej rozwinięta próchnicę i uszkodzenia szkliwa, niż u osób, które tych sportów nie uprawiają.

Co sprawia, że bieganie szkodzi naszym zębom?

Zdaniem specjalistów winne są napoje izotoniczne. Większość z nich jest słodzona i od lat znajduje się na czarnej liście dentystów. Cukry przekształcają się w jamie ustnej w groźne kwasy, w efekcie czego poziom pH śliny spada poniżej 5.5, powstaje środowisko sprzyjające uszkodzeniom szkliwa oraz rozwojowi bakterii. Ale to nie jedyna przyczyna. Naukowcy dopatrują się także źródła problemu w… oddychaniu. Podczas treningu biegacze intensywnie oddychają ustami, to z kolei powoduje ich suchość. Wysychanie śliny regulującej poziom pH sprawia, że z ust nie wypłukują się bakterie. Mniejsza ilość śliny w ustach zaburza także proces remineralizacji mikrouszkodzeń na powierzchni zębów.

Jak przeciwdziałać temu procesowi?

Najprostszym sposobem jest umycie zębów przed i po treningu. To przed treningiem sprawi, że na powierzchni powstanie cienka warstwa fluoru zabezpieczająca zęby przed działaniem szkodliwych substancji. Z kolei mycie zębów po treningu usunie resztki cukrów i kwasów z jamy ustnej.

Dowiedz się więcej:

na podstawie informacji prasowej Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic