4d Snowbike – jak jeździć rowerem na płozach?

4d Snowbike – jak jeździć rowerem na płozach?

Dla miłośników dwóch kółek koniec sezonu rowerowego wyciska łzy z oczu, szczególnie w momencie, gdy swój kochany rower muszą zamknąć w garażu. No bo jak jeździć na rowerze zimą, gdy pokrywa śnieżna ma kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów grubości. W najlepszym wypadku wycieczka skończy się w przydrożnej zaspie. Okazuje się, że tak być nie musi, gdyż alternatywą może być SMX.
/ 16.09.2016 13:11
4d Snowbike – jak jeździć rowerem na płozach?

Pewną alternatywą dla miłośników kolarstwa wszelkiej maści są rowery na płozach. Można oczywiście zainteresować się skibobem, jednak pojazd ten, mimo wykorzystania kilku elementów rowerowych, prowadzi się zupełnie inaczej. Najbliższy rowerowi pod względem konstrukcji oraz stylu jazdy jest wspomniany już SMX.

Zobacz również: Trawa zamiast śniegu - Grasski

SMX to norweski wynalazek posiadający rozwiązania, które pozwalają jeździć efektywnie, efektownie i bezpiecznie. Cała tajemnica urządzenia tkwi w systemie zawiasów znajdujących się na tylnych płozach. Przechylając się, jedna płoza podnosi się, a druga idzie w dół. W ten sposób jedziemy na krawędziach, skręcamy balansując ciałem i pomagamy sobie dodatkowo skręcaniem kierownicy. To swoiste połączenie jazdy na nartach z jazdą na rowerze, z tą różnicą, że na rowerze to kierownicą wykonujemy decydujące ruchy, natomiast na SMX’ie kierunek jazdy zmieniamy balansem ciała. Poza tym nogi trzymamy na podpórkach przypominających pedały rowerowe, więc pozycja jeźdźca w obu przypadkach jest zbliżona i przyzwyczajenie się do nowych warunków nie powinno być wielkim problemem.

Miejmy nadzieję, że tego typu wariacje i połączenia kilku dyscyplin sportu z dyscyplinami zimowymi nie ustaną i już wkrótce zobaczymy nowe pomysły. 

Zobacz również: Jazda na wyciągu - poznaj zasady