POLECAMY

Biegasz? Uważaj na kleszcze!

Biegacze często wybierają trasy w parkach i miejskich lasach nie zdając sobie sprawy z tego, że w takich miejscach są narażeni na ugryzienie kleszczy. Jak się przed nimi chronić?

bieg

fot. Fotolia

Polacy coraz bardziej dbają o swoją kondycję fizyczną, starają się aktywnie uprawiać sport, ostatnio bardzo popularne stało się też bieganie. Biegacze przeważnie wybierają trasy w parkach i miejskich lasach. Jednak często nie zdają sobie sprawy z tego, że w takich miejscach są narażeni na ugryzienie kleszczy. A te pajęczaki chowają się w trawie, na krzakach i drzewach. Przeczytaj, jak możesz uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Biegaczu uważaj na kleszcze!

Za oknami lato w pełni, więc coraz częściej ludzie decydują się zrezygnować z bieżni i zacząć bieganie na świeżym powietrzu.

– Wydawać by się mogło, że bieganie po parkach lub lasach miejskich nie niesie ze sobą dużego ryzyka, a kleszcze to pasożyty związane z Mazurami.(…) Od lat kleszcze zamieszkują tereny miejskie i są na nich coraz liczniejsze – mówi magister Marta Supergan-Marwicz z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Warto pamiętać, że kleszcze nie skaczą i nie latają. Czekają na swojego żywiciela w trawie, w zaroślach czy pod liśćmi. Gdy wyczują ofiarę, spadają na nią lub się do niej przyczepiają. Potrafią nawet przez kilka godzin przemieszczać się po ciele w poszukiwaniu miejsca, w którym skóra jest delikatniejsza (okolice szyi, pępka, pachy, pachwiny, doły łokciowe, kolanowe, okolice intymne). 

Dlatego odzież z długimi nogawkami, rękawami i kryte buty oraz przebranie się po powrocie do domu i prysznic (mycie ciała szorstką gąbką, ponieważ sam strumień wody nie spłucze pajęczaka), stanowią istotny element profilaktyki kleszczowej – radzi ekspertka.

Zobacz też: 9 ciekawostek na temat kleszczy!

Repelenty na kleszcze

Skutecznym zabezpieczeniem przed kleszczami jest też stosowanie repelentów (np. sprejów i aerozoli), czyli substancji działających odstraszająco na pajęczaki, a także na inne owady, takie jak komary czy muchy.

Repelenty tworzą aktywną barierę przeciw zagrożeniom związanym z ugryzieniem kleszczy. Można je rozpylić nie tylko na skórze, ale także na ubraniu - na koszulkach, spodniach, skarpetkach bądź czapkach. Gwarantują ochronę przeciw kleszczom nawet do kilku godzin, a ich głównym składnikiem jest DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid), który od 1957 roku jest najpopularniejszą substancją blokującą receptory czuciowe insektów i pajęczaków (repelentów należy używać z zachowaniem środków ostrożności, przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu).

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Kleszcze pospolite, najliczniej występujące w naszym kraju, mogą przenosić m.in. kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), boreliozę, babeszjozę (znaną przede wszystkim jako choroba psów), anaplazmozę granulocytarną i wiele innych. Dlatego tak ważna jest ochrona osobista podczas aktywnego wypoczynku w lesie lub w parku – dodaje Marta Supergan-Marwicz 

Zobacz też: Kleszcz w skórze – co robić?

Magister Marta Supergan-Marwicz pracuje w Katedrze Biologii Ogólnej i Parazytologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Źródło: materiały prasowe OFF/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)