mięsień gruszkowaty fot. Adobe Stock

Mięsień gruszkowaty często powoduje dolegliwości

Mięsień gruszkowaty – dowiadujemy się o jego istnieniu wtedy, gdy zaczyna sprawiać kłopoty. Jak odróżnić rwę kulszową od zespołu mięśnia gruszkowatego? Podpowiadamy!
Ewa Cwil / 29.07.2019 20:08
mięsień gruszkowaty fot. Adobe Stock

Mięsień gruszkowaty jest niewielki i znajduje się pod mięśniami pośladkowymi po prawej i po lewej stronie ciała. Biegnie od brzusznej strony kości krzyżowej do wierzchołka krętarza większego kości udowej. Po drodze przechodzi przez otwór w kości kulszowej, wychodząc nią niejako na zewnątrz miednicy. 

Jego główną funkcją jest obracanie uda na zewnątrz (przy biodrze zgiętym w zakresie 0-70 stopni) oraz rotacja wewnętrzna (w zgięciu większym niż 70 stopni). Dodatkowo mięsień gruszkowaty odwodzi udo i prostuje staw biodrowy. 

Spis treści:

Zespół mięśnia gruszkowatego

Są to dolegliwości mylone często z rwą kulszową. Polegają na podrażnieniu nerwu kulszowego przez mięsień gruszkowaty. Dlatego często schorzenie to nazywa się "rwą gruszkowatą".

Aby odróżnić rwę kulszową od gruszkowatej należy udać się do lekarza. Niezbędne może okazać się badanie USG lub rezonansem magnetycznym. Czasami diagnozę udaje się postawić na postawie samego badania pacjenta – ocena siły mięśni, zakresu ruchu i bolesności.

Prawidłowa diagnoza przyspiesza leczenie! Zwlekanie z wizytą u specjalisty skutkuje nawarstwianiem się problemów i pojawieniem kolejnych dolegliwości, co skutecznie utrudnia wykrycie przyczyn bólu.

Objawy zespołu mięśnia gruszkowatego

Są szalenie podobne do objawów rwy kulszowej. Najczęściej pojawia się: 

  • ból docinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • ból w okolicy pośladka promieniujący do uda, a nawet niżej,
  • drętwienie nogi,
  • uczucie ciężkości w kończynie dolnej,
  • uczucie chłodu w nodze.

Dolegliwości nasilają się podczas chodzenia, po długim czasie spędzonym na siedząco oraz w czasie chodzenia po schodach. Przy zespole mięśnia gruszkowatego często pojawia się ograniczenie zakresu rotacji wewnętrznej uda i ustawienie nogi w rotacji zewnętrznej. Takie objawy raczej nie towarzyszą rwie kulszowej.

Przyczyny problemów

Najczęstsza przyczyną powstania zespołu mięśnia gruszkowatego jest przeciążenie. Co ciekawe, mięsień ten można przeciążyć poprzez długotrwałe siedzenie. Kłopoty zaczynają się od zaburzenia równowagi w napięciu mięśni okolic bioder. Najczęściej dochodzi do skrócenia mięśnia biodrowo-lędźwiowego, a to wywołuje szereg skutków, które wpływają na przeciążenie mięśnia gruszkowatego, który zaczyna podrażniać nerw kulszowy, z którym znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Leczenie dolegliwości

Celem terapii jest zniesienie ucisku na nerw kulszowy. Aby to osiągnąć stosuje się leczenie przeciwzapalne oraz zabiegi, których celem jest zmniejszenie napięcia mięśnia gruszkowatego.

W kolejnej fazie terapii należy poddać obie kończyny dolne oraz kręgosłup, aby doprowadzić do wyrównania napięć mięśniowych i zlikwidować przyczynę problemu. W leczeniu stosuje się fizykoterapię, terapię manualną oraz mięśniowo-powięziową, masaż, a także akupunkturę.

W ramach fizykoterapii najczęściej wykonywana jest:

  • krioterapia,
  • laseroterapia,
  • ultradźwięki.

Zobacz także:
Mięśnie - to od nich zależy kształt twojej sylwetki
Zafunduj sobie masaż sportowy!
Mięsień czworoboczny - gdzie go szukać i jak wzmacniać?