POLECAMY

Czy laktoza jest szkodliwa?

Jest naturalnym składnikiem mleka. Wydawałoby się, że absolutnie bezpiecznym dla człowieka. Tymczasem okazuje się, że wielu osobom szkodzi.
/ 10 miesięcy temu
Czy laktoza jest szkodliwa? fot. Fotolia

Laktoza to cukier mleczny składający się z glukozy i galaktozy. Naturalnie występuje w mleku ssaków. Jest mniej słodka niż sacharoza i glukoza. Stosowana jest w przemyśle farmaceutycznym m.in. jako wypełniacz tabletek (najczęściej w postaci laktozy jednowodnej). Jej głównym źródłem są jednak produkty spożywcze.

Gdzie chowa się laktoza?

Najwięcej laktozy zawiera mleko w proszku, mleko zagęszczone, mleko krowie, owcze i kozie. Nieco mniejsze ilości kryją się w produktach mlecznych przetworzonych: jogurtach, serkach homogenizowanych, maślance. Najmniej laktozy znajduje się w twardych żółtych serach.
Zawartość laktozy w 100 g niektórych produktów mlecznych:

 • mleko krowie – od 4,6 do 4,9 g laktozy
 • mleko kozie – 4,4
 • mleko owcze – 5,1
 • mleko w proszku – od 39 do 51
 • mleko krowie zagęszczone – od 9,4 do 10,3
 • jogurt – od 4,6 do 5,0
 • kefir – 4,1
 • maślanka – 4,7
 • sery żółte – 0,1
 • sery białe – od 2,9 do 3,1
 • serek homogenizowany – od 2,0 do 2,9
 • śmietana – od 3,1 do 4,0

Uwaga! Laktoza bywa również używana do produkcji pieczywa, ciast, płatków i niektórych wędlin.

Jak sobie radzić z nietolerancją laktozy? Sprawdź!

Nietolerancja laktozy

To jeden z najczęstszych rodzajów nietolerancji pokarmowej. Jego przyczyną jest niedobór laktazy, czyli enzymu trawiennego, który jest niezbędny do rozkładu laktozy. W konsekwencji laktoza ulega fermentacji z jelicie grubym, co skutkuje problemami gastrycznymi. Pojawiają się biegunki o kwaśnej woni, wzdęcia, bóle brzucha, kolki. Stopień nasilenia tych objawów zależy i od ilości spożytej laktozy, i od stopnia niedoboru laktazy. Aby potwierdzić ten rodzaj nietolerancji pokarmowej, konieczne są badania, m.in. wodorowy test oddechowy, badanie pH stolca, test doustnego obciążenia laktozą. W leczeniu nietolerancji laktozy stosuje się dietę eliminacyjną (wykluczenie w menu produktów zawierających ten składnik). Niekiedy ulgę przynosi stosowanie suplementów diety zawierających laktazę, która ułatwia trawienie laktozy.
Uwaga! Nietolerancja laktozy to nie to samo, co uczulenie na mleko krowie. Uczulenie (alergia) jest reakcją układu odpornościowego na białko mleczne. W przypadku nietolerancji reaguje wyłącznie układ trawienny i to nie na białko, a na cukier mleczny.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/10 miesięcy temu
Według mnie najlepszą metodą na odchudzanie jest poznanie swojego organizmu i jego indywidualnych zapotrzebowań. Do takiego spadku kilogramów w bezpieczny sposób trzeba podejść indywidualnie. Bo przecież nikt z nas nie ma takiego samego organizmu. Przy pomocy badania genetycznego, można schudnąć. Też mi się wydawało to absurdalne więc próbowałam sama. Stosowałam diety, które zawsze były obarczone jo-jo, no i suplementy, które są nieskuteczne a z motywacją do diety bywa różnie. Każdy suplement kosztował mnie dwa razy drożej niż cena na opakowaniu ponieważ skutki uboczne o których nie mówi się zupełnie nic mogą zrujnować zdrowie a jest ono bezcenne. Po długim długim czasie postanowiłam powrócić do tematu badania genetycznego. Trafiłam do specjalistów, którzy zalecili realizację takiego badania. Wynik był po 4 tygodniach. Wyniki zdefiniowały moje nietolerancje pokarmowe i odstawiłam wszystkie produkty, które powodowały problemy z moją przemianą materii. Dzięki temu udało mi się schudnąć i wcale nie było to obarczone wyrzeczeniami . Sukces tkwi w poznaniu przyczyny tycia i jej wyeliminowanu a nie skupianiu się na objawie czyli dodatkowych kilogramach. Pani Dietetyk opracowała indywidualny plan żywieniowy na podstawie wyników badań i mój sukces to już -13kg ! Mój sukces zawdzięczam Fundacji Medycyny Stylu Życia. Każda osoba, która się do nich zgłasza zostaje otoczona bardzo indywidualną opieką. Serio. Jestem żywym dowodem na to że są skuteczni. Polecam to absolutnie każdemu. Kontaktować się można pod numerem 22 307 90 61! Spróbujcie się chociaż zapoznać z formą tej pomocy bo to nic nie kosztuje .
/10 miesięcy temu
Mi Lactaza Prebi pomaga w problemie nietolerancji laktozy. Cierpiałam mocno po spożyciu pokarmów z laktozą, nawet jeśli zawierały jej śladowe ilości. Teraz mogę napić się nawet kawy z mlekiem.
/10 miesięcy temu
mnie boli brzuch jak zjem coś mlecznego bez enzymu laktazy. Kupuję Lactaza prebi i noszę przy sobie. W zależności od wielkości posiłku biorę 1 lub 2 kapsułki. Przy zbiorowym jedzeniu w domu nie sprawdza mi się kupowanie produktów bez laktozy, bo zawsze ktoś mi je zużyje bez patrzenia że to dla mnie:) Wolę jeść wszystko