krokomierz fot. Adobe Stock

Krokomierz – jak działa i do czego służy

Krokomierz to idealny gadżet dla każdego, kto chce zadbać o zdrowie i zaczyna się ruszać. Nie tylko zliczy wykonane kroki, ale tez zmotywuje, by ruszać się więcej.
Ewa Cwil / 11.07.2019 19:24
krokomierz fot. Adobe Stock

Krokomierz, inaczej zwany pedometrem, to urządzenie do liczenia kroków. Generalnie działa on tak, że zawsze, gdy masz go przy sobie, rejestruje wykonane kroki i je sumuje.

Spis treści:

Rodzaje krokomierzy

Istnieją dwa rodzaje krokomierzy: mechaniczne i elektroniczne.

  • Krokomierz mechaniczny. Reaguje na wstrząsy lub ruch bioder. Przypina się go do paska od spodni. Poruszające się w nim wahadło, przy każdym kroku zwiera styki, co oznacza wykonany krok. Każde takie zwarcie jest rejestrowane przez mikroprocesor.
  • Krokomierz elektroniczny. Może mieć postać urządzenia podobnego do zegarka, ale może też być po prostu aplikacją na telefon. W tym drugim przypadku urządzenie mierzy zarówno pokonany dystans (na podstawie GPS), jak i liczbę wykonanych kroków (dzięki akcelerometrowi – czujnikowi przyspieszenia).

Ceny pedometrów

Krokomierz na rękę. Zwykle to zegarek z funkcją liczenia kroków. Przyzwoity musi kosztować 300-400 złotych. Są jeszcze pedometry w opasce na rękę, mniej skomplikowane niż zegarki. Ich koszt to ok. 50 zł.

Najprostszy krokomierz mechaniczny na pasek od spodni kosztuje 40 złotych. Taki przyzwoitej jakości to wydatek ok. 100 zł.

Zalety korzystania z pedometru

Noszenie takiego urządzenia może bardzo dobrze wpłynąć na twoją formę i figurę:

  • motywuje do większej ilości ruchu,
  • pozwala stwierdzić, czy ruszasz się wystarczająco dużo,
  • możesz porównywać swoje osiągnięcia z wynikami innych
  • maszerując spalasz tłuszcz. Im więcej kroków zrobisz, tym więcej spalisz kalorii.

Komu przyda się krokomierz?

Jest to idealne urządzenie dla każdego, kto chce zacząć się więcej ruszać, ale niekoniecznie planuje od razu treningi w klubie fitness i na siłowni. Wykonanie 10 000 kroków każdego dnia to absolutne minimum do zachowania zdrowia. Pedometr czarno na białym pokaże, czy udaje ci się osiągać ten cel. To urządzenie jest idealne dla osób początkujących.

Krokomierz nie jest narzędziem pozwalającym na wykonywanie precyzyjnych treningów. Nie mierzy tętna ani tempa, które są ważne podczas zaawansowanych treningów biegowych.

Aplikacje z krokomierzem

Można także korzystać z bezpłatnych lub płatnych aplikacji monitorujących aktywność właściciela telefonu. Mają tę zaletę, że pokazują też inne parametry, np. liczbę spalonych kalorii. Oczywiście trzeba mieć telefon zawsze przy sobie. Do najpopularniejszych programów tego typu należą:

  • Samsung S Health – czasami zawyża liczbę wykonanych kroków, ale przyznaje odznaki za nowe osiągnięcia. Masz problemy z motywacją? Ta aplikacja pomoże ci się zmotywować.
  • Accupendo Pro – wyjątkowo łatwa w obsłudze. Pozwala wprowadzić indywidualne dane, więc np. dokładniej szacuje liczbę spalonych kalorii.
  • Zdrowie Apple – jedna z najdokładniejszych aplikacji tego typu. Pokazuje tylko liczbę wykonanych kroków, liczbę pokonanych pieter (w ustawieniu opcji: schody) oraz liczbę spalonych kalorii. Tylko dla użytkowników iPhonów.