prezent

Co zrobić z nietrafionymi prezentami?

Skarpetki? Za duże majtki na zimę? A może koszmarna figurka, która uwielbia porastać kurzem? Jeśli jesteś jedną z tych osób, które co roku dostają nietrafione prezenty gwiazdkowe, to mamy dla ciebie dwie wiadomości: obie dobre. Po pierwsze nie jesteś sama, a po drugie jest kilka sprytnych sposobów na poradzenie sobie z niefortunnymi podarkami.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS, co trzeci Polak rokrocznie znajduje pod choinką co najmniej jeden nietrafiony prezent. Jeśli i tobie się to przytrafiło, masz kilka możliwości pozbycia się nietrafionego prezentu.
 
Oddać do sklepu
 
Jeśli darczyńca dołożył do prezentu paragon lub jest osobą, która wykaże się zrozumieniem i przełknie gładko gorzką pigułkę, że jej podarek jest nietrafiony, można spróbować oddać go do sklepu. Niestety przepisy nie nakazują sprzedawcy przyjęcie zwracanego towaru; to, czy to zrobi zależy jedynie od jego dobrej woli. Inaczej sprawy się mają, jeśli chybiony podarek został kupiony w sklepie internetowym. Tutaj masz aż 14 dni na jego zwrot, a sprzedawca nie może go nie przyjąć. Dzieje się tak m.in. dlatego, że nie miałaś wcześniej możliwości obejrzenia towaru kupionego w e-sklepie. Oczywiście towar nie może być używany, ani zniszczony.
 
Sprzedać na aukcji
 
Serwisy z aukcjami internetowymi trzy tygodnie po świętach pełne są nietrafionych podarków. Nic dziwnego, bo to znakomita metoda na nie tylko pozbycie się czegoś, czego nie chcemy, ale także na zarobienie na tym. Obliczając zyski ze sprzedaży niechcianych prezentów, trzeba uwzględnić opłatę dla serwisu aukcyjnego; jej wysokość zależy od wartości sprzedawanego towaru, liczby zdjęć zamieszczonych w aukcji czy długości jej trwania.
 
Podarować komuś innemu lub wymienić się
 
To, że nasz prezent nie przypadł nam do gustu, nie znaczy, że nie spodoba się komuś innemu. Niechciane podarki mogą być ciekawym prezentem dla kogoś innego. Inna dobra metoda to giełdy wymiany rzeczy; tam łatwo można pozbyć się niepotrzebnych lub niechcianych przedmiotów, a w zamian wziąć sobie coś, co akurat nam się podoba lub czego potrzebujemy.
Podziel się: