SUP do wody, czyli Stand up Paddle

Pływanie wpław, kajak i rowerek wodny przestają cię bawić? Czas na coś nowego. Wybierz taką deskę, która pozwoli ci robić to, co lubisz! Polecamy Stan Up Puddle!

Stand up Paddle = dobra zabawa Nazywany także paddle boardingiem. Polega na pływaniu za pomocą wiosła na desce takiej jak do windsurfingu, ale bez żagla. Wiosłuje się stojąc. Wbrew pozorom, nie jest to wcale sport nowy: już ryciny z XVIII w. pokazują paddlesurferów pływających w ten sposób na Polinezji. Paddleboarding miał się odrodzić w nowej wersji na
Hawajach, gdzie miejscowi nauczyciele surfingu, chcąc nauczyć turystów tego sportu, dawali im wiosła, by udało im się choć trochę odbić od brzegu – ale w tej wersji działania marketingowe z pewnością miały udział... 
 
Z badań wynika, że w USA sport kajakowy jest 40 razy bardziej popularny od windsurfingu. Może więc firmy produkujące deski surfingowe wpadły na sprytny pomysł, jak przesadzić część ludzi z kajaka na deskę? Jak faktycznie było, trudno powiedzieć. Uprawianie SUP jest proste i możliwe na całym świecie. Aby szaleć na desce surfingowej, windsurfingowej lub kitesurfingowej niezbędne są wiatr i morskie fale. Tutaj wystarczy deska, wiosło i można pływać. Nawet całkowita flauta nie przeszkodzi w uprawianiu tego sportu.
 
Jednak im bardziej woda jest "niestabilna", tym większych umiejętności i zaangażowania mięśni potrzebuje paddlesurfer. Zatem sport ten może być także niezwykle trudny, a stopień jego skomplikowania zależy od siły wiatru i wysokości fali. Za to jest sportem dla każdego, niezależnie od wieku.
Podziel się: