bieganie

Trzy kroki do bycia biegaczką

Masz postanowienie noworoczne, że zaczniesz biegać? Ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? To zrozumiałe. Bieganie na początku rzadko jest łatwe i przyjemne. Wielu niedoszłych biegaczy i biegaczek rezygnowało z tego rodzaju aktywności z powodu bólu, skurczów, zakwasów, zmęczenia i braku wytrzymałości. Jednak jeśli tylko chcesz, zrobisz to bez problemu. Wystarczy, że zastosujesz się do tych trzech prostych rad.

Najpierw chodzenie, potem bieganie
 
Chcesz pokonywać kilometry biegiem? Startować w biegach ulicznych, a kiedyś nawet pokusić się o półmaraton? Zacznij od chodzenia. jeśli przez ostatnie kilka lub kilkanaście lat spędziłaś na sofie, zafunduj sobie na początek 15-20 minutowe spacery, które po pierwsze pozwolą ciału przyzwyczaić się do ruchu, mięśniom i stawom do pracy, a sercu do pompowania większej ilości krwi. Dzięki temu będziesz mniej narażona na jakiekolwiek kontuzje lub przemęczenie. Jeśli jesteś aktywna, zacznij od razu od półgodzinnych marszów w szybkim tempie 3-4, a nawet 5 razy w tygodniu. Jeśli chodzenie w szybkim tempie stanie się dla Ciebie igraszką to znaczy, że możesz zacząć biegać. Ale nie od razu pół godziny. Rób interwały: kilka minut marszu, kilka minut wolnego biegu. Stopniowo zwiększaj liczbę minut przebiegniętych, a zmniejszaj tych, które poświęcasz na żwawy spacer.
Niezwykle ważne są tu regularność i konsekwencja. Nie zrażaj się pogodą, ciepło się ubierz i maszeruj na zdrowie.

Odpoczywaj!

Dni bez treningu są bardzo ważne dla początkujących. Twoje ciało musi dać z siebie bardzo dużo, żeby dostosować się do nowego trybu życia. Naczynia krwionośne wzmacniają się, twoje mięśnie rosną, więzadła i ścięgna są coraz silniejsze. Jednak za każdym razem w czasie treningu może dochodzić do mikroskopijnych uszkodzeń mięśni i tkanek. Twoje ciało musi radzić sobie z coraz to większym wysiłkiem, nie zawsze nadąża się regenerować, zwłaszcza, jeśli trenujesz intensywnie, a to może prowadzić do nadmiernego zmęczenia i kontuzji.
 
Dlatego odpoczynek, czyli dni bez treningu są tak bardzo ważne., w każdym tygodniu co najmniej 2-3 dni powinny być dniami bez marszobiegów czy biegów. Jeśli potrzeba Ci ruchu i nie chcesz z niego rezygnować (tak, tak, po pewnym czasie się uzależnisz!), chodź, ale nie biegaj!
 
Nie zapominaj o śnie, który jest najlepszym sposobem na regeneracje. Śpij wystarczająco długo - dla większości ludzi oznacza to osiem na dobę

Jedz dobrze!

Gdy jesteś już początkującą biegaczką (wystarczy, że na treningu biegniesz kilka minut), musisz zrewidować swoją dietę i wyrzucić z niej śmieciowe jedzenie i zastąpić je wartościowymi produktami. Zwiększ ilość warzyw i owoców, a produkty ulepszone sodą oraz przetworzone zastąp tymi zdrowymi, prostymi potrawami, które przyrządzisz sama w domu. Zobaczysz, że dzięki temu będziesz miała więcej energii do chodzenia i biegania.Po treningu zjedz w ciągu pół godziny posiłek bogaty w białko - pozwoli to mięśniom na szybszą regenerację. Nie rezygnuj z posiłków, jedz regularnie 4-5 razy dziennie. 
 
Nawet nie wiesz kiedy bez problemu przebiegniesz (bez zatrzymywania!) 5 km. Wystarczy zaledwie kilka tygodni, by tak się stało!
Podziel się: