piłka

Talia na medal, czyli ćwicz z piłką

Masz dość zwykłych brzuszków? Zainwestuj w piłkę stabilizacyjną i wytrąć mięśnie z równowagi! Jej podstawowym zadaniem jest stworzenie niestabilnego środowiska do ćwiczeń.

Silne mięśnie brzucha warto mieć. To od nich m.in. zależy kondycja i bezpieczeństwo kręgosłupa i narządów wewnętrznych jamy brzusznej, sprawność ogólna umożliwiająca wykonywanie najróżniejszych ćwiczeń oraz wygląd brzucha. Jest zatem o co walczyć, a najlepiej robić to różnymi ćwiczeniami, niekoniecznie tradycyjnymi brzuszkami.Dobre ćwiczenie na brzuch to takie, które angażuje wszystkie mię- śnie brzucha, a są to: mięsień prosty (ten na przodzie brzucha, u osób szczupłych widoczny pod postacią tzw. sześciopaka), skośne wewnętrzne i zewnętrzne (położone parami po bokach talii) oraz mięsień poprzeczny (umiejscowiony najgłębiej). Dzięki pracy wymienionych wyżej mięśni można przechodzić z leżenia do siadu, unosić miednicę przy ustabilizowanym kręgosłupie oraz wykonywać skręty i skłony boczne tułowia. Mięśnie te wspomagają też pracę układu oddechowego – m.in. dzięki ich pracy możesz zrobić szybki lub głęboki wydech. Przedstawione obok ćwiczenie angażuje wszystkie mięśnie brzucha: przy wydechu pracuje poprzeczny i skośne, przy unoszeniu tułowia prosty, a przy skręcie skośne! Wszystkie też będą zaangażowane w utrzymanie ciała na piłce. 

Po co ci piłka? 

Żebyś mogła urozmaicać swoje ćwiczenia – nie tylko te, w których pracujesznad mięśniami brzucha. Piłka nadaje się do wzmacniania wielu różnych partii ciała. Jeszcze nie tak dawno temu kojarzono ją wyłącznie z ćwiczeniami rehabilitacyjnymi, ale na szczęście piłka to szybko zyskujące popularność akcesorium wykorzystywane także w klubach fitness i w domach. 
Jej podstawowym zadaniem jest stworzenie niestabilnego środowiska do ćwiczeń. Dzięki temu mięśnie, które są zaangażowane w utrzymanie wymaganej pozycji i wykonanie ruchu, muszą mocniej pracować. W niektórych ćwiczeniach piłka może podtrzymać część ciężaru ciała, ułatwiając ich wykonanie osobom mniej zaawansowanym. W tym ćwiczeniu chodzi jednak o to pierwsze: ułożenie tułowia na piłce zmusi absolutnie wszystkie mięśnie brzucha do pracy! Piłkę stabilizacyjną możesz kupić np. w sklepie internetowym bebio.pl w cenie 54,99 zł.

Jak wybrać piłkę?

Idealny rozmiar to taki, który pozwala trzymać kolana zgięte pod kątem prostym, gdy siedzisz na piłce.

Jak to robić? 

1. Usiądź na piłce. Powoli przestawiaj stopy w przód, kładąc na piłce plecy. Zatrzymaj ruch, gdy piłka podeprze je od bioder po łopatki. 2. Stopy rozsuń na szerokość bioder. Dłonie oprzyj lekko na potylicy, łokcie trzymaj szeroko. W pozycji wyjściowej klatka piersiowa powinna znajdować się na wysokości bioder. Zrób wdech. 
3. Z wydechem: najpierw wciągnij brzuch, a następnie unieś górną część tułowia (łopatki odrywają się od piłki) i skręć ją w lewo – ręce poruszają się razem z tułowiem. Skończ wydech. 
4. Powoli wróć do pozycji wyjściowej – w tym czasie rób wdech. Powtarzaj w spokojnym tempie, robiąc skręt tułowia raz w lewo, raz w prawo. 
 
Podziel się: