Dlaczego nie chodzimy na masaż?

80 proc. Polek i Polaków nigdy nie zaznało masażu. Wiele osób traktuje go jak coś luksusowego, co na dodatek stanowi jedynie przyjemność, a ma niewielki wpływ na zdrowie. Tymczasem masaż to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, z którego należałoby rezygnować w rzadkich przypadkach.

Owszem, masowanie tego czy owego muszą sobie odpuścić osoby z uszkodzoną skórą – do czasu wygojenia zmian – oraz ci, którzy doznali dopiero co poważnego urazu. Masaż całego ciała jest niewskazany m.in. w wypadku gorączki, ob tych menstruacji, kamicy, zaburzeń krzepliwości krwi, wad serca i schorzeń psychicznych (np. epilepsji). A co z resztą? Zapytani, dlaczego nie spróbują, najczęściej odpowiadają: 
 
...NIE WIERZĘ, ŻE TO POMAGA
To nie na wierze polega. Masaż jest jedną z najstarszych znanych ludzkości terapii, a do kanonu medycyny akademickiej wprowadził go już w XVI w. słynny francuski lekarz Ambroży Pare. Obecnie nie ma tygodnia, by naukowcy nie opublikowali wyników badań ujawniających kolejne walory masażu, dotyczące zarówno sfery fizycznej, jak i emocjonalnej. 
 
...OBAWIAM SIĘ, ŻE MASAŻ POGŁĘBI DOKUCZAJĄCY MI BÓL. Tak bywa, nawet gdy korzysta się z usług fachowca (pytaj o certyfikaty, szczerze wypełnij ankietę dot. stanu twego zdrowia i zawsze sygnalizuj, gdzie i jak boli). Po 3-5 zabiegach ciało zaadaptuje się do nowych bodźców i dolegliwości zaczną ustępować. 
 
...KRĘPUJĘ SIĘ ROZEBRAĆ DO NAGA. Masażysta jak lekarz: ludzkie ciało zna od podszewki i obcuje z nim na co dzień. Zwykle zresztą można zostać w majtkach (ew. włożyć dostępne w gabinecie jednorazowe stringi), a podczas zdejmowania i wkładania przez klienta garderoby oraz układania się na leżance masażysta opuszcza gabinet. Do dyspozycji jest też duży ręcznik do okrycia całego ciała, który jest potem odchylany o tyle, o ile to konieczne. Możesz też wybrać masażystkę (nie ustępują kompetencjami mężczyznom!) albo niewidomego masażystę. Istnieją też rodzaje masażu nie wymagające zdejmowania ubrania. Gdy powiesz szczerze na wstępie, że ten zabieg cię krępuje, możesz liczyć na dokładne wyjaśnienia.
 
...NIE CHCIAŁABYM TRAFIĆ NA MASAŻ EROTYCZNY. To dyżurna obawa powstrzymująca kobiety przed zaproszeniem masażysty do domu. Wątpliwości rozstrzygnie wejście na stronę internetową wybranego gabinetu fizjoterapii oferującego usługę z dojazdem do domu albo oddanie się w ręce poleconej osoby. 
 
Koszty 
 
W wypadku masażu leczniczego – mogą być zerowe, gdy skorzystasz z usług fizjoterapeuty, do którego skieruje cię lekarz mający kontrakt z NFZ. A komercyjnie? Zależnie od rodzaju masażu, jego zakresu, czasu trwania i miejsca oraz ew. dodatkowych atrakcji – np. aroma- czy ter- moterapii – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych (najkosztowniejsze są tzw. rytuały oferowane w gabinetach spa). Masaż stricte leczniczy wymaga zwykle serii zabiegów – w takim wypadku można liczyć na spore zniżki. 
Alternatywą dla zabiegów komercyjnych są masaże partnersko-przyjacielsko-koleżeńskie – będziemy o tym pisać, spokojna głowa :) 

Namiary na profesjonalistów znajdziesz tutaj: www.serwis-masazysta.pl, masazysci.eu, www.krfmib.pl, e-masaz.pl, masazysci.biz 
 
Automasaż
 
Na pozór, to bez sensu, bo pierwsze, co kojarzy się z masażem, to leżenie plackiem w bezruchu. W wypadku automasażu wyzwanie polega na tym, by rozluźnić wybrane partie ciała, angażując przy tym inne – to da się to zrobić! Ułatwi to rozwijanie tzw. świadomości ciała, co daje m.in. regularne uprawianie sportu. Przewaga automasażu nad oddaniem się w cudze ręce jest taka, że wiadomo bez pudła, co warto wymasować i jakiego nacisku użyć (nie ma prawa boleć – w każdym razie nie bardziej niż zwykle).
Podziel się: