ramiona, hantle

Ramiona bez galarety

Jaka jest najlepsza metoda na obwisłą skórę ramion? Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć! Innej metody nie ma, bo mięciutkie, trzęsące się tyły ramion można mieć nawet przy bardzo szczupłej sylwetce.

Winny nie jest nadmiar tłuszczu, ale słabe, mało jędrne mięśnie tyłów ramion, czyli tricepsy. Poprawić ich jędrność można tylko regularnie ćwicząc, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Wystarczy za każdym razem zrobić po 2-3 serie ćwiczenia, które angażuje tricepsy. Każda seria powinna składać się z 12-15 powtórzeń. Obciążenie dobieraj tak, by ostatnie 2-3 powtórzenia bardzo męczyły mięśnie, zwłaszcza w serii drugiej i trzeciej. Łokcie z obciążeniem można prostować na wiele sposobów, ale my wybraliśmy ten, który jest zarazem bardzo prosty, a z drugiej strony – bezpieczny. Oto on: prostowanie łokci z hantlami w pozycji z pochylonym tułowiem. 
 
Dlaczego ramiona flaczeją?

W życiu codziennym rzadko używamy tricepsów. A triceps, czyli mięsień trójgłowy ramienia, położony jest... tak, zgadza się: na tylnej stronie ramienia. Jego zadaniem jest przede wszystkim prostowanie łokcia, w czym pomaga mu mięsień łokciowy, ale też cofanie ramienia (czyli jego wyprost) i przyciąganie go do tułowia (przywodzenie). A teraz pomyśl: ile razy musisz się w ciągu dnia wysilić, żeby wyprostować łokieć? Ups! No właśnie... O ile zdarza ci się coś podnosić zginając przy tym rękę w łokciu (tu pracuje biceps!), to już ruchów wymagających mocnej pracy tricpesów masz w życiu codziennym jak na lekarstwo (albo jeszcze mniej). I dlatego tricpesy trzeba regularnie ćwiczyć – inaczej szybko wiotczeją. 

Jak to robić?

Weź do rąk hantle i stań w rozkroku na szerokość bioder. Ugnij kolana mniej więcej do ćwierćprzysiadu– kolana pozostają nad stopami!  Pochyl tułów do przodu. Plecy muszą pozostać wyprostowane.Tułów z udami tworzy kąt prosty, podobnie łydki z udami. Unieś ugięte łokcie w tył, tak by ramiona ustawiły się równolegle do tułowia lub podłogi. Przedramiona "zwisają" pionowo. Dłonie z hantlami odwrócone grzbietami na zewnątrz Prostuj łokcie, unosząc hantle do tyłu. Zwolnij ruch zanim całkowicie wyprostujesz łokcie. Powoli ugnij łokcie do pozycji wyjściowej.

Jeśli jesteś początkująca, zacznij ćwiczyć z hantlami ważącymi 1-2 kg każdy. Jeśli jednak 1 kg cię nie męczy, a tylko takie hantle masz? Rób ćwiczenia bardzo wolno. jeśli zaś jesteś zaawansowana, złap hantle 3 kg każdy lub cięższe. Mięśnie trzeba zmęczyć, żeby zobaczyć efekty!
Podziel się: