szczepionka

Grypa? Szczepienie się opłaca

Wciąż masz wątpliwości, czy warto szczepić się przeciwko grypie? Są naprawdę mocne argumenty na Tak!

Na grypę się umiera! Według Światowej Organizacji ZDrowia (WHO), co roku zapada na grypę na świecie od 330 mln do 1,575 mld ludzi, z czego umiera od 0,5 do 1 miliona. Najczęściej przyczyną zgonu są pogrypowe powikłania, m.in. zapalenie płuc lub mięśnia sercowego, zapalenie mózgu i opon mózgowych, ciężka niewydolność nerek, zaostrzenie przebiegu astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, niewydolności serca itd.
 
W USA co roku choruje na grypę od 10 do 20 proc. Amerykanów i tamtejsze statystyki podają, że ok. 36 tys. z tego powodu umiera. W Polsce grypa dopada co roku od kilkuset tysięcy do kilku milionów Polaków, lecz liczba zgonów jest trudna do oszacowania, bo zakażenie wirusem grypy nie jest zwykle potwierdzone badaniem wirusologicznym, a grypy nie umieszcza się w akcie zgonu jako jego przyczyny. Ostrożnie licząc, choroba ta uśmierca co roku kilka tysięcy Polaków. 
 
Ile to kosztuje?
 
Firma audytorska Ernst & Young oszacowała, że bezpośrednie koszty leczenia grypy w roku bez epidemii wynoszą w Polsce ok. 43,5 mln zł. Koszty pośrednie – związane m.in. ze zwolnieniami lekarskimi, opieką nad dzieckiem, obniżoną wydajnością pracy osób, które mimo choroby nie biorą zwolnienia, leczeniem powikłań, rentami, zgonami oraz stratami, jakie ponosi polska gospodarka itd. – wynoszą w roku z epidemią (choć grypa jest chorobą sezonową) ok. 1,5 mld. Te pieniądze naprawdę można wydać dużo lepiej!Przy zarobkach 2000 zł netto, tydzień zwolnienia lekarskiego (płatny 80 proc.) oznacza utratę 100 zł z wynagrodzenia (a przy grypie to raczej 2 tygodnie), zwykle dochodzą też wydatki na medykamenty łagodzące objawy choroby. Koszt jednej szczepionki przeciwko grypie to 30–40 zł (w zależności od apteki). 
 
Dodatkowe zyski z tego szczepienia: 
 
oprócz pieniędzy oszczędzasz czas, jaki zabrałoby czekanie w kolejkach do lekarza i w aptece;

nie rezygnujesz z planów, nie musisz nadrabiać zaległości w pracy czy na uczelni; 

nie zakażasz innych, w tym bliskich i współpracowników, których obowiązki musiałabyś w tej sytuacji natychmiast przejąć;

Odporność po przyjęciu szczepionki przeciw grypie uzyskuje się po siedmiu dniach. Jej skuteczność wynosi od 70 do 90 proc. Alergia i ciąża nie są przeciwwskazaniem, by ją przyjąć, lecz o szczepieniu zawsze decyduje lekarz.
 
Podziel się: