ciąża

Brzuch po ciąży. Czy zagraża Ci diastaza?

Czasem rośnie tak, że poddaje się nie tylko skóra. Lecz o ile rozstępy są problemem estetycznym, to rozejście się na boki obu części mięśnia prostego, tzw. diastaza, może mieć poważniejsze konsekwencje.

Do rozstępu mięśnia prostego brzucha dochodzi pod koniec ciąży. Mięsień ten nie może już się wydłużać, dlatego "staje w rozkroku", wpuszczając w powstałą przestrzeń zawartość jamy brzusznej.

Czy ja to mam? 
Połóż się na plecach, ugnij kolana, oprzyj stopy na podłożu. Unieś głowę i spójrz na brzuch, zbliżając brodę do mostka. Czubki palców od 3. do 5. przyłóż wzdłuż brzucha na wysokości pępka i naciskając wymacaj przerwę między dwiema częściami mięśnia prostego brzucha. Jeśli dzieląca je odległość wy- nosi nie więcej niż grubość palca, wszystko jest OK. Włożenie między części mięśnia dwóch lub więcej palców ustawionych w poprzek sygnalizuje, że mięsień prosty się "rozjechał". 
 
Co z tym zrobić? 
Po naturalnym porodzie trening mięśni brzucha można rozpocząć już w pierwszej dobie! Jeśli miałaś cesarkę, poczekaj aż przestaniesz odczuwać ból w okolicy cięcia. Zaczynaj od prostych ćwiczeń: wciągaj mocno brzuch robiąc głębokie wydechy, unoś głowę w leżeniu na plecach, "maszeruj" na leżąco. Jeśli powrót do formy przebiega prawidłowo, już od 6. tygodnia po porodzie możesz rozpocząć intensywniejsze ćwiczenia. Zestaw startowy znajdziesz poniżej. Uwaga: jeżeli przerwa między częściami mięśnia prostego brzucha jest większa niż na 3 palce, zgłoś się po odpowiedni zestaw ćwiczeń do fizjoterapeuty! 
 
Ostatnia deska ratunku 
Diastazę nie zawsze udaje się usunąć za pomocą ćwiczeń. Dzieje się tak, kiedy przerwa między częściami mięśnia prostego jest duża lub gdy ćwiczenia rozpoczyna się zbyt późno. Pozostaje wtedy defekt, który nie tylko szpeci, ale sprzyja też powstawaniu przepukliny. Wtedy warto rozważyć możliwość chirurgicznej korekty brzucha. 
 
4 ćwiczenia na wzmacnianie mięśnia prostego brzucha
 
Ćwicz codziennie, każde ćwiczenie wykonuj przez 10 sekund, odpoczywaj także 10 sekund i powtarzaj 3-6 razy. Następnie przechodź do kolejnego ćwiczenia.
 
Ćwiczenie 1. Połóż się na plecach. Biodra i kolana ugnij do kąta prostego, łydki ustaw równolegledo podłoża. Oderwij łopatki od podłogi, jedną rękę ustaw obok tułowia, drugą za głową. Wciągnij brzuch. Nie opuszczając głowy i łopatek, zmieniaj ustawienie rąk na przeciwne. 
 
Ćwiczenie 2. Połóż się na plecach. Oderwij od podłoża głowę i łopatki, jedną nogę wyprostuj nad podłożem, drugą, ugiętą, zbliż do klatki piersiowej. Oprzyj dłonie na kolanie. Wciągnij brzuch. Nie opuszczając głowy i łopatek, zmieniaj ustawienie nóg na przeciwne. 
 
Ćwiczenie 3. Usiądź na podłożu i oprzyj na nim dłonie w tył od pośladków. Kolana ugięte, stopy na podłożu. Odchyl tułów lekko w tył, ale plecy trzymaj proste. Wciągnij brzuch i unieś stopy, ustawiając łydki równolegle do podłogi. Utrzymaj pozycję. Oddychaj! 
 
Ćwiczenie 4. Połóż się na plecach. Dłonie ułóż obok uszu. Kolana i biodra ugięte, łydki równolegle do podłoża, stopy w górze. Wciągnij brzuch, oderwij głowę i łopatki od podłogi. Trzymając je w górze, rób rozkrok (opuszczaj nogi na boki) i łącz nogi. Oddychaj, nie wypinając brzucha. 
Podziel się: