matternhorn

Zermatt - kurort u podnóży Matternhornu

Zapierające dech w piersiach widoki, kilkadziesiąt monumentalnych czterotysięczników wznoszących się ponad pasmo szwajcarskich Alp, setki lodowców, znakomita infrastruktura to niewątpliwe atuty Szwajcarii jako miejsca na wymarzony wypad narciarski.

Jeśli do tego dodamy, że aż 29 ośrodków sportów zimowych zbudowano powyżej 2800 m n.p.m., a rekordziści pod tym względem pozwalają szusować na wysokości powyżej 3800 m n.p.m. to trudno znaleźć konkurencję dla takich warunków. Wisienką na torcie niech będą najdłuższa, bo wynosząca aż 25 km trasa zjazdowa w Alpach, 7450 km tras o różnym stopniu trudności dla narciarzy i snowboardzistów, 5200 km tras cross country i ponad 500 km tras saneczkowych. Wady: szwajcarski luksus kosztuje, więc jest to propozycja dla zamożnych turystów.Zermatt - ulubiony kurort gwiazdPołożone w kantonie Valais Zarmatt (1620 m n.p.m.), uznawane za główny w Szwajcarii ośrodek sportów zimowych, jest najbardziej na południe wysuniętym narciarskim kurortem. Przyjeżdża tu regularnie brytyjska rodzina królewska, ale także gwiazdy muzyki i filmu, m.in.  Madonna, Nicole Kidman, Billy Idol, Bryan Adams, Robbie Williams czy Frida z grupy Abba. 
 
Mimo że miejscowość jest niewielka i w sumie niepozorna, sklepy, kawiarnie, bary i salony hotelowe oferują jedynie szlachetne produkty i usługi na najwyższym poziomie, a samo Zermatt tętni życiem przez cały rok. Nie ma się co dziwić - to miasto z historią, niektóre domy pamiętają czasy sprzed ponad 500 lat. Nic to wobec monumentalnej sylwetki Matterhornu (4478 m), u którego podnóży leży Zermatt. Dzięki niemu miejscowość jest znanym na świecie centrum nie tylko narciarskim, ale przede wszystkim wspinaczkowym. 
 
Mówi się też, że to tutaj można podziwiać najpiękniejszą w Szwajcarii panoramę Alp. Nic dziwnego, skoro miejscowość okala jedna trzecia wszystkich alpejskich czterotysięczników. Dzięki swojemu położeniu na wysokości 1620-3883 m n.p.m. Matterhorn Glacier Paradise jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Alpach - można tutaj jeździć nawet latem.
Idealne warunki od października do maja są gwarantowane na lodowcu Theodulgletscher i obejmują 21 km tras. Zimą narciarze i snowboardziści mogą korzystać aż z 360 km znakomicie przygotowanych tras, ponieważ tutejszy skipass obejmuje połączone wyciągami tereny narciarskie Cornergrat, Rothornu, lodowcowego Matternhorn Glazier Paradise oraz włoskiej Cervinia. 
Jak w każdym liczącym się ośrodku narciarskim, także tutaj znajdą dla siebie warunki zarówno początkujący deskarze i narciarze, jak i eksperci. Jednak ci, którzy posiedli już umiejętności na dobrym poziomie będą mogli w pełni skorzystać z dobrodziejstw Zermatt: ponad 60 proc. tras to trasy czerwone, czyli średnio trudne, a blisko 20 proc. to trasy czarne przeznaczone dla miłośników jazdy w pionie.
Jak dojechać?
Samolotem. Z Polski latają bezpośrednio do Zurychu m.in. Swiss i LOT, z przesiadką Air France, a z tanich linii - AirBerlin. Z Zurychu do Zermatt można dojechać pociągiem w 3,5 godziny z jedną przesiadką w Visp. Rozkłądy pociągów i bilety on line można kupić tutaj: www.sbb.ch.Samochodem. Najszybsza trasa z Warszawy, wynosząca 1574 km, wiedzie przez Niemcy i Austrię i zajmuje ok. 18 godzin. Należy pamiętać, że w Zermatt od lat nie wolno jeździć pojazdami spalinowymi. Prywatnym autem można jedynie dojechać do miejscowości Täsch (5 km od Zermatt), gdzie znajduje się parkingi na 2900 samochodów. Do Zermatt można dojechać albo taksówką, albo kolejką Matterhorn-Gotthard-Bahn, która co 20 minut kursuje wahadłowo między dwoma miejscowościami. 
Gdzie nocować?
Posiadacze grubego portfela bez problemu znajdą nocleg w Zermatt - pełno tu hoteli od 1 do 5 gwiazdek, domów z apartamentami, a także pensjonatów i kwater prywatnych. Najtańszy nocleg, jaki udało mi się znaleźć to łózko w hostelu w sali ośmioosobowej. Za dobę trzeba tutaj zapłacić w listopadzie ok. 120 zł, a za miejsce w pokoju dwuosobowym - już ok. 185 zł za dobę. Apartamenty w Zermatt możesz wynająć tutaj: https://lovingapartments.com
Inne atrakcje
Zermatt to także raj dla miłośników wspinaczki, którzy mogą się tutaj wspinać na panelu w hali, a także pograć w golfa czy przemierzać ponad 30 km tras spacerowych. Miłośnicy snowboardu mogą ćwiczyć swoje sztuczki we Freestyle-Funpark \"Gravity Park\", gdzie również trenują olimpijczycy.
 
Kto poszukuje urozmaicenia, może spróbować lotów na paralotni oraz heliskiingu poza trasami w towarzystwie doświadczonego przewodnika. Zermatt słynie też ze znakomitej kuchni. Spośród ponad 50 górskich restauracji na szczególną uwagę zasługuje Chata nad jeziorem (Hütte zum See) znajdująca się w osadzie Zum See. Zarówno wystrój, atmosfera, jedzenie tego liczącego ponad 350 lat kultowego lokalu jest nie do przeceniania. www.zumsee.ch. 
 
Miłośnicy prawdziwej zimy mogą spędzić czas na apres ski w wiosce Igloo (Iglu-Dorf). Ten wykonany z lodu lokal to najchłodniejsze miejsce w całym ośrodku. Narciarze siedzą tu przy grzanym winie i zajadają się przepysznym serowym fondue. Wieczorami serwowane są tu wyjątkowe serowe smakołyki.  www.iglu-dorf.com 
Absolutnym obowiązkiem każdego odwiedzającego Zermatt jest wjazd kolejką na Mały Matterhorn (Klein Matterhorn - 3883 m), który jest najwyżej położoną platforma widokowa w Europie. Żadna inna kolejka linowa nie dociera tak wysoko. Po dotarciu na szczyt trzeba jeszcze przejść z podziemnej górnej stacji kolejki specjalnym 60-metrowym tunelem na południowe zbocze góry. Widok, zwłaszcza na Matterhorn, zapiera dech w piersiach. www.klein-matterhorn.chMatterhorn Glacier Paradise w liczbachWyciągi - 54
Wyciągi gondolowe i kabinowe - 21
Wyciągi krzesełkowe - 20
Wyciągi orczykowe - 13
Trasy od łatwych do trudnych - 147
Długość tras - 360 km
niebieskie trasy - 75 km
czerwone trasy (średnie) - 224 km
czarne trasy (trudne) - 61 km
 
Snowpark - Gravity Park położony na wysokości 3000 m, Funpark, specjalny park dla dzieci - Wollipark, idealny także dla osób uczących się jazdy. Specjalna kolejka górska, w której gondolki poruszają się nie na linach, lecz jadą po szynach. Pięć szkółek narciarskich.
 
Cena karnetu: dzienny dla osoby dorosłej - od 79 franków, sześciodniowy - od 380  frankówhttp://www.matterhornparadise.ch/en
Podziel się: