nordic walking

Gdzie na nordic walking?

Nordic Walking angażuje 90 proc. mięśni, podnosi wydolność organizmu, bo usprawnia pracę układu nie tylko mięśniowego, ale także krwionośnego i oddechowego. Dzięki kijkom nordic walking nie obciąża stawów i kręgosłupa, zmusza do wyprostowania.

Miejsc, w których można uprawiać norcin walking jest mnóstwo. Wystarczą wygodne buty, sportowe ubranie, kije i w drogę. Oto kilka miejsc, gdzie maszerowanie z kijami jest wyjątkowo przyjemne i ciekawe krajoznawczo.
 
1. Kraina Lessowych Wąwozów – woj. lubelskie
 
Zachodnia część województwa lubelskiego to nie lada gratka dla turystów i miłośników przyrody. Puławy, Nałęczów i Kazimierz Dolny to tylko kilka miejscowości w Krainie Lessowych Wąwozów. Znajdują się tu rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe. To największe w Europie skupisko tego typu formacji. Cały region jest nimi poprzecinany, dzięki czemu jest tak wyjątkowy. Miłośnicy spacerów z kijami mają do dyspozycji blisko 160 km oznakowanych szlaków. Sieć parków nordic walking tworzy 15 lokalnych pętli. 
 
– Maszerując, możemy podziwiać leśne trakty, liczne zabytki, m.in. Kazimierza Dolnego, Małopolski Przełom Wisły czy też labirynty lessowych wąwozów. Jest to niezwykle urokliwy teren odznaczający się bogatą fauną i florą i wymarzone miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu – mówi Mirosława Krzyścin, koordynator Akademii Zdrowia Santandera. – Na trasie znajdują się tablice informujące o jej przebiegu, długości, a także orientacyjnym czasie, jaki zajmie nam jej przejście. Dodatkowo do dyspozycji mamy również punkty pomiaru tętna – dodaje.
Podziel się: