Ewa Drzyzga

25.07.2005

Kiedyś Ewa Drzyzga miała tylko pracę. Dziś ma wszystko: męża, sześciomiesięcznego syna i bijący rekordy popularności program „Rozmowy w toku”.

 
Wiele osób mówi mi, że po urodzeniu dziecka odmłodniałam. Ale cóż w tym dziwnego, skoro na ogół przebywam z dużo młodszym od siebie facetem – żartuje Ewa Drzyzga, mając na myśli oczywiście syna. „Proszę wierzyć, że nie robiłam niczego. Nie stosowałam ani specjalnych ćwiczeń, ani specjalnej diety. Fakt, zmieniłam fryzurę, ale za to odpowiedzialny jest mój fryzjer, który postanowił wykorzystać przerwę na wizji na takie małe szaleństwo...”. Ten świetny wygląd i samopoczucie to rzeczywiście nie tylko zmiana fryzury. Ewa odnalazła w końcu pełnię szczęścia.

W piżamie na kopcu
Jeśli chodzi o karierę, to Ewa Drzyzga nie mogła nigdy narzekać. Zaczynała jako zwykły depeszowiec w RMF FM, potem awansowała na szefa działu informacji. Krótko pracowała w telewizji publicznej. Pracę na ekranie zamieniła na stypendium w USA, które zaproponowała jej fundacja German Marschall Fund., a po powrocie dostała angaż w TVN. Zawsze miała też grono przyjaciół. „Ewa jest niezwykle ciepłą i spontaniczną osobą. Nie ma w niej żadnego wyrachowania. Jako profesjonalistka lubi mieć wszystko dopięte na ostatni guzik. Potrafi zwrócić komuś uwagę, ale nie zdarzyło się, by podniosła głos”, mówi jej wieloletnia asystentka Joanna Węc. Słowa Joanny potwierdza przyjaciółka Ewy, Katarzyna Bohatkiewicz: „Znam się z Ewą od 1991 roku, z RMF-u. Nasze drogi rozchodziły się kilkakrotnie, ale nawet po długiej przerwie miałyśmy o czym porozmawiać. To jest taki człowiek, który nie potrafi udawać. Jest niezawodnym przyjacielem”.
Za to w życiu osobistym wiodło jej się gorzej. Wciąż brakowało Ewie tego, o czym marzy większość kobiet – rodziny i dziecka. „Jak każda kobieta, marzyłam o nim. Taka jest chyba nasza natura”, mówi. Jej związki z mężczyznami nie układały się jednak tak, jak by chciała. Chwilami zdawała sobie sprawę, że popada w pracoholizm. Potrafiła pracować po 18 godzin na dobę. Zdarzało się, że nocowała w stacji na Kopcu Kościuszki w śpiworze. Kilka razy prowadziła poranną audycję w piżamie, bo nie było czasu się przebrać. Wśród rzeczy do zrobienia, które zapisywała na karteczkach, notowała też często: „Odpocząć”. Kiedy jednak trafiał się wolny weekend, od razu pojawiało się poczucie winy, że marnotrawi czas. Nawet na wakacjach zegar biologiczny ustawiony na pobudkę o 4.30 nie pozwalał jej pospać dłużej.

Mąż, dziecko i ja
Dopiero kilka lat temu trafiła na mężczyznę swojego życia. Jest nim znany z dużego poczucia humoru szef reporterów w RMF FM, Marcin Borowski, który dla Ewy przeniósł się z Warszawy do Krakowa. W domu pod miastem stworzyli sobie azyl. Bo Ewa, choć bardzo towarzyska, po wielu godzinach spędzonych wśród ludzi czuje potrzebę wyciszenia się. Chce wtedy posiedzieć przy kominku, poczytać książkę, posłuchać muzyki. Przy Marcinie wyleczyła się nawet z pracoholizmu. „Ludzie, których łączy prawdziwe uczucie, są dla siebie lustrem. Jeśli sama nie zauważam, że zatracam się w pracy, to ukochana osoba jest od tego, żeby mnie zatrzymać”. I Marcin ją zatrzymuje. Szczęśliwemu małżeństwu brakowało już tylko dziecka. Kiedy więc okazało się, że nareszcie – w wieku 37 lat – jest w ciąży, nie posiadała się ze szczęścia. „To była ogromna radość. Nie umiem porównać tego z żadnym uczuciem”, powiedziała wtedy miesięcznikowi „Elle”.

Nie wiadomo jednak było, czy wszystko ułoży się, jak trzeba. Czy dziecko urodzi się zdrowe? Czy nie będzie problemu z powrotem do pracy – do „Rozmów w toku”, które były przecież ważną częścią jej życia, programem, w którym się sprawdziła. Nie tylko dlatego, że ma niezwykłą umiejętność słuchania. „Cała angażuje się w rozmowę i dlatego ludzie się przed nią otwierają”, mówi Katarzyna Bohatkiewicz. I nie tylko dlatego, że jest niezwykle sprawną dziennikarką. „Czasem myślę, że ona ma oczy dookoła głowy, a w środku komputer”, mówił jeden z członków ekipy realizacyjnej.

Tło dla zwykłych ludzi
W przeciwieństwie do Oprah Winfrey od początku starała się być w cieniu gości, niczym tło dla swoich bohaterów i ich problemów. Tomasz Raczek w jednym ze swoich felietonów przyznał jej znak Tele Q za to, że wciąż trzyma jednakowy wysoki poziom, a losy zwykłych ludzi okazują się w jej programie dużo bardziej pasjonujące niż tworzone przez specjalistów od marketingu życiorysy gwiazd.
Tymczasem Ewa Drzyzga wiedziała, że gdyby przyszło jej wybierać, nie miałaby dylematu: wybrałaby rodzinę. Na pytanie „Cosmopolitan”, czy jest mocną kobietą, stwierdziła kiedyś: „Mocna kobieta jest samodzielna. Realizuje siebie, zarabia pieniądze, które dają jej niezależność. Mierzy siły na zamiary. Potrafi sobie wszystko poukładać, ugotować zupę z gwoździa. Nie boi się życia”. Ale jednocześnie „bez stresu rezygnuje z tego wszystkiego, żeby wychować dziecko. Chyba taka jestem”.

Ewa Drzyzga nie musiała wybierać. Staś urodził się silny i zdrowy. Bliscy byli gotowi do pomocy. A jest ich sporo, bo Ewa, oprócz przyjaciół i męża, ma liczną rodzinę: rodziców, brata Pawła, kuzynów, ciotki, wujków. Na dziennikarkę w studiu czekała też bardzo sprawnie działająca ekipa. „Powrót okazał się łatwy. Przerwa nie była tak duża, by wybiła mnie z rytmu, do którego przywykłam”, mówi Ewa Drzyzga.

Oceń 4,39 / 119 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia: