Tego nie zmienisz w partnerze - 7 rzeczy

Tego nie zmienisz w partnerze - 7 rzeczy fot. Fotolia
Miłość zmienia ludzi, ale są jednak pewne granice... Na zmianę tych 7 rzeczy nie powinnaś liczyć. Jakich? Koniecznie przeczytaj!
/ 06.12.2016 17:50
Tego nie zmienisz w partnerze - 7 rzeczy fot. Fotolia

W powiedzeniu, że miłość potrafi przenosić góry, jest mnóstwo prawdy. Dla osoby, którą darzymy uczuciem, jesteśmy w stanie pokonać wiele przeciwności losu i naprawdę bardzo dużo zrobić, aby była z nami szczęśliwa. Jedni dla drugiej połowy zmieniają miejsce zamieszkania, drudzy starają się wyeliminować swoje złe nawyki, są też tacy, którzy zaczynają interesować się tym, co lubi partner. Przykłady, które są na to dowodem, można wyliczać bez końca. Niestety pewnych rzeczy człowiek nie może zmienić, czasem wręcz nie powinien. Podjęcie próby ich korekty może się bardzo źle skończyć.

Za co mężczyźni cenią kobiety?

7 rzeczy, których zmiany nie powinnaś spodziewać się u swojego partnera

1. Temperament

Podobno przeciwieństwa się przyciągają, ale wspólne życie dwóch osób o skrajnie różnych temperamentach, np. choleryka z flegmatykiem, może być dość skomplikowane. Temperament, czyli zespół stałych cech osobowości, ma podłoże biologiczne, dlatego nie można go zmienić. Trudno wymagać od melancholika, aby optymistycznie patrzył w przyszłość i przestał analizować, albo od choleryka, żeby nie działał szybko i gwałtownie. Partnerzy zamiast stawiać wobec siebie wymagania, które są sprzeczne z cechami ich typu temperamentu, powinni wzajemnie się od siebie uczyć. Na przykład sangwinik może od choleryka nauczyć się, jak osiągać zamierzone cele, a choleryk od sangwinika, jak rozwijać empatię.

2. Przekonania religijne

Wiara to bardzo drażliwa kwestia, która może wywołać burzę między rozmówcami. Na pewno nie jest to temat, który wypada drążyć we wczesnym stadium znajomości, ale jeśli poczujemy, że chcemy z daną osobą stworzyć trwałą relację, koniecznie trzeba go poruszyć. Różne przekonania religijne mogą być źródłem wielu sporów. Do ich wybuchu może dojść dopiero wtedy, kiedy w życiu partnerów pojawią się dzieci i będą musieli podjąć decyzję, w jakiej wychować je wierze. Przymuszanie partnera do zmiany wyznania jest nieetyczne i może doprowadzić do rozstania, o czym warto pomyśleć, zanim wejdzie się w związek.

Czy istnieje recepta na udany związek?

3. Stosunek do posiadania potomstwa

Jedni marzą o byciu rodzicem, drudzy na samą myśl o tym dostają gęsiej skórki. Każdy ma inne cele życiowe, a osoba, która zdecydowała się z nami być, powinna je respektować. Jeśli partner nie wyraża chęci do posiadania potomstwa, nie powinno się go do tego zmuszać. Powodów, dla których nie chce, jest bardzo wiele. Być może ma obawy, że nie spełni się w roli matki/ojca albo nie chce brać na siebie tak dużej odpowiedzialności. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie poświęcać dziecku takiej ilości czasu, jakiej potrzebuje. Namawianie drugiej połowy na potomstwo może przynieść fatalne konsekwencje, np. brak zaangażowania w jego wychowywanie bądź, co gorsza, brak więzi uczuciowej dziecka z rodzicem.

4. Zainteresowania

Hobby pozwala rozładować stres, motywuje do działania i daje poczucie spełnienia, dlatego warto je mieć. Każdy powinien znaleźć sobie pasję zgodną ze swoimi potrzebami i temperamentem. Dla jednych może być nią wspinaczka wysokogórska, dla drugich kolekcjonowanie znaczków. Według Chrisa Armstronga, terapeuty związkowego i autora publikacji z dziedziny budowania relacji, osoby w związku powinny zdawać sobie sprawę, że zainteresowania partnera są ważną częścią jego życia, dlatego należy je zaakceptować. Jeśli jedna ze stron widzi w nich jedynie marnowanie czasu, oznacza to, że związek nie jest udany. Zrezygnowanie z pasji może być dla nas bardzo niekorzystne. Po jakimś czasie zaczniemy odczuwać, że tracimy siebie, a życie z drugą osobą stanie się dla nas czymś bolesnym.

Jak znaleźć odpowiedniego partnera?

5. Poczucie humoru

Wydaje się, że to, czy partnerów śmieszy czarny czy angielski humor, nie ma większego znaczenia, okazuje się jednak, że ma, w dodatku diametralne. Zdaniem psychologów pary, które mają podobne poczucie humoru są bardziej zadowolone z relacji partnerskiej niż te, które nie śmieją się z tych samych żartów. Partnerzy, których bawią te same rzeczy, są ze sobą zgodni w wielu życiowych kwestiach, a co za tym idzie rzadko się kłócą. Jaki z tego wniosek? Zanim wejdziemy się w nowy związek, warto zwrócić uwagę, co doprowadza do śmiechu osobę, z którą się spotykamy.

6. Relacja z rodziną

Zanim staniemy na ślubnym kobiercu, powinniśmy zdać sobie sprawę, że zgodnie ze starym porzekadłem: "poślubiając jedną osobę, poślubiamy całą jego rodzinę". Według Karla Pillmera, wykładowcy psychologii rozwojowej na Cornell Unicersity, to powiedzenie jest w pełni prawdziwe. „Uczucia wobec naszej rodziny pierwotnej są w nas bardzo głęboko zakorzenione i nie mogą zmienić się zupełnie nawet wtedy, gdy wchodzimy w relację miłości romantycznej z drugą osobą” - uważa uczony. Warto dołożyć starań, aby zaskarbić sobie sympatię członków rodziny partnera. Jeśli nie znajdziemy z nimi wspólnego języka, w naszym związku prędzej czy później mogą pojawić się problemy. Nie należy wymagać od drugiej połowy, że odwróci się od rodziny. Podjęcie próby skłócenia jej z najbliższymi może niekorzystnie wpłynąć na naszą relację partnerską.

7. Nałogi

Wiele kobiet mocno wierzy w to, że mężczyzna po ślubie przestanie palić papierosy, pić czy brać narkotyki. Niestety w większości przypadków tak się nie dzieje. Osoba uzależniona walczy z nałogiem przez całe życie i jeśli nagle go rzuca, należy liczyć się z tym, że może do niego wrócić. Jeśli przeszkadza nam, że nasza druga połowa np. nadużywa alkoholu, musimy zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zmagać się z jej słabością. Uzależnienie partnera to poważny problem, który zawsze odciska piętno na drugiej stronie.

5 pozytywnych nawyków szczęśliwych par

Redakcja poleca

REKLAMA