Uzależnienie od miłości - kobieta, która kocha za bardzo

Uzależnienie od miłości - kobieta, która kocha za bardzo fot. Fotolia
Uzależnienie od miłości to poważny problem, przez który nie można zbudować szczęśliwego związku. Czy dotyczy ciebie? Sprawdź!
/ 10.01.2017 18:17
Uzależnienie od miłości - kobieta, która kocha za bardzo fot. Fotolia

Kobieta, która kocha za bardzo, nie jest panią swojego związku, lecz jego ofiarą. Przez uzależnienie od miłości nie potrafi osiągnąć szczęścia, mimo że bardzo tego pragnie. Według psychologów 'kochanie za bardzo' to wynik niedostatecznej miłości rodziców w dzieciństwie. Kobieta, która nie zaznała miłości w najmłodszych latach, nie wie jak kochać, bowiem nikt jej tego nie nauczył. W rezultacie nie jest w stanie zbudować udanej relacji partnerskiej.

5 oznak, że kochasz za bardzo

1. Usprawiedliwiasz błędy partnera

Wybaczasz swojemu mężczyźnie każde przewinienie? Kobieta, która kocha za bardzo, ma tendencję do usprawiedliwiania błędów partnera, a nawet do obarczania siebie winą za krzywdy, które jej wyrządza. Przez takie zachowanie mężczyzna czuje się bezkarny, a kobieta ma coraz niższe poczucie własnej wartości. Uzależnienie od miłości i strach przed życiem w pojedynkę powodują, że potrafi znieść w związku dosłownie wszystko, nawet zdradę. Co więcej, często wydaje się jej, że przez swoją beznadziejność to ona popchnęła partnera w ramiona innej kobiety.

5 błędów, które popełniają zakochane kobiety

2. Nie potrafisz przeciwstawić się partnerowi

Przyznajesz rację partnerowi, nawet wtedy, kiedy nie do końca się z nim zgadzasz? Z pewnością robisz to po to, aby nie doprowadzić do wybuchu konfliktu. W związku czasem trzeba pójść na ustępstwa, ale nie należy robić tego nagminnie. Obie strony mają prawo do uzasadnienia swojego stanowiska. Kobiety uzależnione od miłości postępują zawsze zgodne z wolą partnera. Mają opory przed przedstawianiem swojego punktu widzenia, nie starają się bronić własnego zdania. Takie zachowanie pociąga za sobą niebezpieczne konsekwencje. Przede wszystkim grozi utratą szacunku do własnej osoby i niemożnością spełnienia własnych potrzeb.

3. Potrzeby partnera przedkładasz nad własne

Szczęśliwy związek polega zarówno na braniu, jak i dawaniu. Aby obie strony czuły się usatysfakcjonowane z relacji, nie powinny bagatelizować pragnień partnera i swoich. Kobiety, które są uzależnione od miłości, tracą równowagę pomiędzy braniem i dawaniem. Na każdym kroku starają się spełniać oczekiwania partnera, lekceważąc swoje potrzeby, bowiem liczy się dla nich wyłącznie spełnienie drugiej połowy. Kobieta uzależniona od miłości robi wszystko, żeby sprostać wymaganiom ukochanego w obawie przed odtrąceniem. Takie zachowanie grozi wykorzystywaniem jej przez mężczyznę, traktowaniem instrumentalnie. To dość naturalne. Ludzie, którzy ciągle coś dostają, chcą coraz więcej.

4. Czujesz się gorsza od partnera

Wydaje ci się, że jesteś mniej inteligentna, atrakcyjna i zaradna od ukochanego? Wydaje ci się, że wszystko, co robisz w związku, robisz źle? To efekt kochania za bardzo. Kobieta uzależniona od miłości ma niską samoocenę w przeciwieństwie do swojego partnera, który ma o sobie wysokie mniemanie. Traktowanie drugiej połowy jak najwyższą wartość powoduje, że można więcej stracić, niż zyskać. Kiedy kobieta na każdym kroku stara się uszczęśliwić swojego mężczyznę i jest na każde skinienie jego palca, nieświadomie doprowadza do tego, że jego ego rośnie. Przekonany o własnej wyjątkowości partner zazwyczaj wykorzystuje to przeciwko niej. Nie potrafi docenić starań i ma coraz bardziej wygórowane potrzeby.

Wpływ niskiej samooceny partnera na związek

5. Trwasz w związku, mimo że nie zapewnia ci poczucia spełnienia

Często miewasz chwile zwątpienia i masz ochotę odejść od partnera, ale coś cię powstrzymuje? Kobiety, które kochają za bardzo, nie potrafią zakończyć relacji, mimo że nie są w stanie osiągnąć w niej szczęścia. Przez uzależnienie od miłości tkwią w toksycznym związku, który każdy na ich miejscu by zakończył.

Jeśli czujesz, że kochasz za bardzo, udaj się po poradę do psychologa. Uzależnienie od miłości to poważny problem, który trudno rozwiązać bez pomocy specjalisty. Związek powinien dawać radość, a nie wywoływać poczucie winy i osamotnienia.

Redakcja poleca

REKLAMA