Od współpracy do rywalizacji – droga do rozpadu związku?

Od współpracy do rywalizacji – droga do rozpadu związku?
Zdrowe relacje między partnerami opierają się na wzajemnym zaufaniu, wsparciu, miłości. Pojawienie się rywalizacji świadczy o zaniku tych wszystkich komponentów, które kształtowały udany związek.
/ 29.09.2010 17:37
Od współpracy do rywalizacji – droga do rozpadu związku?

Sposób komunikowania się z innymi często wynosimy z domu rodzinnego. Jeśli dominowały kłótnie, awantury, wówczas jest duże prawdopodobieństwo powielenia tego schematu w związku.

Również cechy osobowościowe kształtowane są pod wpływem życiowych doświadczeń. Mogą przybierać zróżnicowaną intensywność. Wpływ obowiązków związanych z pracą, a w niej rywalizacja, konkurencja przyczyniają się do przyjęcia takich wzorów również w stosunkach damsko-męskich. Nie jest to zjawisko występujące w każdym związku.

Destrukcyjne zachowania – o czym świadczą?

Polecamy: Jak osiągnąć kompromis w związku?

Osoby obdarzone wysokimi umiejętnościami społecznymi potrafią oddzielić obowiązki zawodowe od domowych. Tym, którym to nie wychodzi, można zarzucić niskie poczucie własnej wartości. Są to osoby bardziej podatne na tego typu działania. Częste przejawianie destrukcyjnych zachowań ma na celu zatuszowanie swojej niższości, nieumiejętności interpersonalnych. Nie jest to korzystna relacja, gdyż jak każda rywalizacja skazuje jedną stronę na przegraną. Wzajemna rywalizacja o błahe sprawy do niczego konstruktywnego nie prowadzi. 

Pojawiające się ciągłe uwagi, dotyczące nie wyniesionych śmieci, czy nie zrobionych zakupów, wskazują bardziej na chęć dokuczenia drugiej osobie, niż na faktyczny problem z niewykonanymi czynnościami domowymi. Komunikaty takie mogą świadczyć o własnym niespełnieniu i niezadowoleniu z siebie.

Polecamy: Kto rządzi w moim związku?

Następstwa rywalizacji

Liczne badania psychologa D. Dolińskiego ukazują niekorzystne następstwa rywalizacji:

  • obniżenie motywacji wewnętrznej- partnerzy nie dążą do obopólnych przyjemności, pojawia się pokazywanie z lepszej strony, demonstrowanie swojej wyższości, konkurowanie ze sobą
  • obniżenie poziomu zdrowia psychicznego- występuje lęk, stres, pojawia się nieufność, wrogie nastawienia do innych, stany depresyjne

W efekcie zabijane są prawdziwe uczucia między partnerami. Nie ma miejsca na szacunek. Wcześniejsza bezinteresowność, altruizm, poświęcenie nagle przestaje istnieć. Zaczyna się rywalizacja o władzę. Zanikają wszelkie ugodowe rozmowy, coraz więcej pojawia się konfliktów, kłótni. Nie dąży się do kompromisu jako sposobu poradzenia sobie z tym. Celem jest udowodnienie za wszelką cenę swoich racji.

Redakcja poleca

REKLAMA