Jakie są psychologiczne wyznaczniki atrakcyjności

Jakie są psychologiczne wyznaczniki atrakcyjności
Każdy z nas ma inne pojęcie o idealnym związku i idealnym partnerze. Jednak na pewne rzeczy wszyscy zwracamy taką samą uwagę!
/ 19.05.2010 10:18
Jakie są psychologiczne wyznaczniki atrakcyjności

Jednego profilu idealnego partnera nie ma. Wystarczy zapytać o to kilka osób, a okaże się, że ich odpowiedzi bardzo się od siebie różnią. Jest to uwarunkowane wieloma czynnikami – systemem wartości, jakim się kierujemy w życiu, środowiskiem, w jakim zostaliśmy wychowani, światopoglądem, wiekiem czy statusem społeczno-ekonomicznym. Czasem jest to sytuacja, w jakiej obecnie się znajdujemy.

Ideał

Dlatego też bardzo trudno wyznaczyć portret ideału. Jest jednak wiele uniwersalnych cech charakteru, osobowości, które są bardzo pożądane w relacjach z innymi. Są to np. łatwość nawiązywania kontaktów, otwartość, poczucie humoru, optymizm życiowy, zaradność, pracowitość, opiekuńczość, szczerość, czy odpowiedzialność. Nie ma tu znaczenia, przedstawiciela której płci to dotyczy. Tak samo ważne są to cechy dla kobiet, jak i mężczyzn.

W czasie pierwszego kontaktu, czy w początkowej fazie znajomości bardzo ważny wydaje się wygląd zewnętrzny. W pierwszym odruchu osoba jest dla nas atrakcyjna lub nie. Często ma to głębszy wymiar niż sama fizjonomia. Wygląd świadczy o stosunku do samego siebie – czy jest to osoba przesadnie dbająca o własne ciało, bardzo zadbana czy wręcz przeciwnie – zupełnie nie zwracająca na to uwagi, niechlujna.

Wygląd często również świadczy o zasobności portfela, a co za tym idzie - można wnioskować o zaradności życiowej, dobrym statusie ekonomicznym.

Cechy charakteru przejawiają się w relacjach osobistych, jak również w stosunku do innych. Można wywnioskować jakim człowiekiem jest mężczyzna, który bez oporów opiekuje się dziećmi siostry czy lubi zwierzęta.

Przez pośrednie zachowania można stworzyć obraz partnera bardziej trafny, ponieważ jest większe prawdopodobieństwo, że nie próbuje nimi w żaden sposób manipulować.

Zobacz też : Różnice płciowe w okazywaniu emocji

Wyznaczniki atrakcyjności zmieniają się wraz z wiekiem, ponieważ nasz system wartości jest procesem zmiennym. Na inne cechy zwracamy uwagę, kiedy myślimy o niezobowiązującej znajomości, a na inne, kiedy mamy poważne plany założenia rodziny. Wówczas mniej przestaje się liczyć spontaniczność, natomiast ważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, odpowiedzialność.

Lubimy osoby, które są do nas podobne. Dlatego też często wybieramy partnerów, którzy są odzwierciedleniem naszego systemu wartości, patrzenia na świat. Nie zawsze ten wybór jest trafny. Jeśli partner nie spełnia tych oczekiwań może dochodzić do nieporozumień.

Dlatego warto sobie uświadomić czy wizerunek wybranka jest w naszych oczach rzeczywisty, czy też wyidealizowany. Każdy posiada wady. Pytanie tylko, czy posiadane przez partnera zalety są dla nas tak bardzo ważne, że słabe strony są możliwe do zaakceptowania.

Zobacz też : Porozmawiajmy o seksie

Redakcja poleca

REKLAMA