Jakie cechy posiada idealny ojciec?

Jakie cechy posiada idealny ojciec?/ fot. Fotolia
Relacja mężczyzna – dziecko przez ostatnie lata uległa znacznej zmianie, a idealny ojciec jest przede wszystkim opiekuńczy i zdolny do okazywania uczuć. Coraz częściej łamie się stereotyp mężczyzny twardego i niedostępnego. Łatwo fakt ten zauważyć w filmach, serialach i reklamach.
/ 13.12.2011 13:46
Jakie cechy posiada idealny ojciec?/ fot. Fotolia

Opiekun i partner dziecka

Teoretyczną podstawą wzoru opiekuna dziecka jest zmiana tradycyjnej roli męskiej – odrzucenie „mitu męskości” i dekonstrukcja dymorfizmu ról płciowych. Nowy wzorzec akcentuje androgyniczne zachowania związane głównie z pielęgnacją i fizyczną opieką nad maleństwem, stwarza mężczyźnie szansę rozwijania pełni jego możliwości jako człowieka. Wzór jest adresowany do wszystkich ojców, którzy pragną rozwijać bliskie więzi emocjonalne z dzieckiem, ale obejmuje również mężczyzn nieodpłatnie opiekujących się małymi dziećmi.

Wzorzec opiekuna pokazuje, że mężczyzna z powodzeniem może wypełniać obowiązki tradycyjnie przypisane kobietom. Według Elizabeth Badinter (1993: 148) zmierzch patriarchatu stał się początkiem epoki nowego ojca. Rozpowszechnienie się w kulturze zachodniej partnerskiego modelu rodziny, w którym ojciec przejmuje część obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem, znalazło odbicie w mediach.

Zobacz także: Czy ojcostwo jest stresujące?

Leszek z M jak miłość kochającym ojcem

Wzorzec opiekuna dziecka pojawia się coraz częściej w polskich serialach telewizyjnych, co jest o tyle istotne, że seriale pełnią ważną funkcję edukacyjną. Taki wizerunek ojca odnajdujemy na przykład w najpopularniejszym rodzimym serialu – M jak miłość. Twórcy filmu, tworząc postać Leszka (Michał Chorosiński), pokazali, że młody mężczyzna może być opiekuńczy i wrażliwy. Leszek zmienia miejsce zamieszkania i pracę, by być jak najbliżej córeczki. Widzimy, jak troskliwie zajmuje się niemowlęciem.

Opieka nad dzieckiem sprawia mu radość, nie jest niewygodnym obowiązkiem, lecz przyjemnością. Mimo że małżeństwo Leszka z Ewą rozpada się (mężczyzna związał się z inną kobietą), to nadal chce on być blisko córki. Kontakt z dzieckiem jest utrudniony, Ewa nie życzy sobie wizyt męża w domu. Leszek nie daje jednak za wygraną i odwiedza dziecko. Jedna ze scen pokazuje spotkanie ojca z dzieckiem: widzimy jak córka obejmuje tatę za szyję i przytula się do niego. Wzruszony ojciec mówi: „Córcia, tak dawno cię nie widziałem”.

Leszek z Klanu na urlopie tacierzyńskim

W Klanie jednym z przykładów opiekuna dziecka jest postać wspomnianego już Leszka Jakubowskiego. Kiedy partnerka mężczyzny zachodzi w ciążę bardzo angażuje się on w obowiązki domowe i opiekę nad kilkuletnią dziewczynką (pochodzącą z wcześniejszego związku Bogny). Po rozwiązaniu mężczyzna udaje się na miesięczny urlop tacierzyński.

W odcinku 1858 możemy zobaczyć Leszka pchającego wózek z dzieckiem podczas spaceru. Warto zacytować tu fragment jego rozmowy z Moniką Ross (Izabela Trojanowska), kiedy ta dzwoni, by zapytać o wakaty w firmie komputerowej. Leszek mówi: „W naszej firmie jest nadmiar komputerowców. Jeden tatuś wylądował na miesięcznym urlopie tacierzyńskim [...]. Pilnuje dziecka, bo jego żona na kursie poznaje nowe techniki rehabilitacji”.

Pokazanie mężczyzny przebywającego na urlopie ojcowskim świadczy o tym, iż scenarzyści seriali śledzą dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość społeczną, a zaobserwowane zmiany uwzględniają w serialach.

Zobacz także: Kiedy przysługuje urlop ojcowski?

Cierpliwy ojciec z Tata a Marcin powiedział

Wzór ojca jako opiekuna i partnera dziecka można też odnaleźć w serialu Tata a Marcin powiedział emitowanym w latach 1995–1997 oraz na początku obecnego stulecia w telewizji publicznej. Bohaterami serialu są dwunastoletni chłopiec i jego ojciec. Chłopak zadaje ojcu trudne pytania, ale ten zawsze stara się na nie rzeczowo odpowiadać. Mężczyzna tłumaczy synowi, dlaczego jego zachowanie było niewłaściwe, nigdy nie używa wobec syna siły fizycznej.

Opiekuńczy Edi

Analizując konstrukcje męskości w kinie polskim na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, można zaryzykować tezę, że po modzie na produkcje gangsterskie (w latach 90.), w których głównymi bohaterami byli „twardziele”, przyszedł czas – zarówno w kinie artystycznym, jak i komercyjnym – na wrażliwego męskiego bohatera.

Jedną z najgłośniejszych produkcji na początku obecnej dekady był w Polsce obraz Piotra Trzaskalskiego Edi. W filmie jest wiele scen ukazujących tytułowego bohatera (Henryk Gołębiewski) podczas opieki nad dzieckiem. Widzimy jak Edi karmi niemowlę butelką z mlekiem, zmienia pieluchy i czule przytula.

Do najbardziej ujmujących należą jednak kadry, gdy leżący na pomoście Edi delikatnie trzyma dłoń niemowlęcia i szepce: „Zostaniemy tu trochę, wiesz? To lepsze miejsce od miasta. Tutaj wszystkiego ciebie nauczę: będziemy chodzić na ryby, pomagać przy zwierzętach i żyć powoli, żeby nam już nic nie umknęło, żeby niczego nie przegapić [...]”.

Niestety, ta idylla zostaje przerwana przez przyjazd matki i ojca dziecka domagających się zwrotu syna. Edi, nie mówiąc ani słowa, idzie do domu, bierze na ręce chłopczyka i oddaje matce. Długo wpatruje się w odjeżdżający samochód, w którym znajduje się dziecko. Jego twarz wyraża wielkie cierpienie.

Poświęcenie Matuszka w Żurku

Postać wrażliwego i opiekuńczego mężczyzny występuje również w filmie Żurek zrealizowanym przez Ryszarda Brylskiego. Bohaterkami opowieści są Halina (Katarzyna Figura) i jej piętnastoletnia córka, Iwonka (Natalia Rybicka). Kiedy nieco opóźniona w rozwoju Iwona rodzi syna, Halina postanawia odnaleźć ojca dziecka. Kobiety trafiają do domu Matuszka (Zbigniew Zamachowski) – mężczyzny, który pomagał Iwonce. Dziewczyna wskazuje na jednego z mężczyzn jako na ojca dziecka, lecz on – używając wulgarnych słów – stwierdza, że nie był z nią w żadnej relacji. Kobiety chcą opuścić mieszkanie, ale Matuszek zatrzymuje je i mówi: „Zaraz, zaraz, chwila. Ja jestem ojcem tego małego”.

Bierze dziecko na ręce, co w sensie symbolicznym można odczytać jako przyznanie się do ojcostwa. Żona mężczyzny jest zaskoczona, ale on stanowczo oświadcza, że to jego dziecko. Matuszek przyznaje się do ojcostwa, choć wie, że ojcem biologicznym jest ktoś inny. W Żurku odnajdujemy zatem podobną historię do tej przedstawionej w filmie Trzaskalskiego. Matuszek ma też podobne do Ediego cechy: jest opiekuńczy, wrażliwy, gotowy do poświęceń.

Opiekuńczy ojciec w reklamie

Nowy wizerunek ojca występuje także w reklamach telewizyjnych. Od 2000 roku w polskiej telewizji zaczęło pojawiać się coraz więcej spotów przełamujących tradycyjny stereotyp mężczyzny, akcentujących natomiast jego funkcje opiekuńcze i emocjonalne. Wiele reklam to adaptacje tych powstałych na Zachodzie, ale są również promujące polskie produkty. Warto wspomnieć o kampanii reklamowej Handlobanku z 2000 roku, w której po raz pierwszy w Polsce na szeroką skalę posłużono się nowym wizerunkiem mężczyzny.

Trzy filmy reklamowe przedstawiały w różnych sytuacjach około trzydziestoletniego mężczyznę opiekującego się dwuletnim synkiem. Jeden z filmów ukazywał go bawiącego się w mieszkaniu z dzieckiem. Scence towarzyszył komentarz słowny: „W Handlobanku nie musisz tracić czasu w kolejkach, dlatego masz go więcej na naprawdę ważne sprawy”. Reklama dawała do zrozumienia, że tymi ważnymi sprawami były obowiązki związane z opieką i wychowaniem dziecka. Michèle Ménard pisze:

Gdy mówi się o „nowym ojcu”, ma się na myśli przede wszystkim jego pojawienie w reklamie. Ten młody ojciec odnosi się ze szczególną czułością do niemowlęcia i nie wstydzi się tego okazywać. [...] Nowe jest tutaj nie tyle samo uczucie, co jego okazywanie (Ménard 1995: 369).

Według Ménarda można odnaleźć spoty pokazujące ojców szukających kontaktu fizycznego z dzieckiem, prezentujące mężczyzn okrywających niemowlaki pocałunkami, tulących w ramionach czy delikatnie dotykających jego dłoni i stóp. Dobrą egzemplifikację może tu stanowić spot kremu Nivea Baby, w którym oko kamery ogniskuje się na dwóch stykających się ciałach: mężczyzny i dziecka. Tego typu obrazy możemy obserwować nie tylko w reklamie telewizyjnej, ale również prasowej.

Fragment pochodzi z książki „Karuzela z mężczyznami” Katarzyny Wojnickiej i Eweliny Ciaputy (wydawnictwo Impuls, Kraków2011).

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% wybrany asortyment
-20% wybrany asortyment
20% zniżki na asortyment znajd... więcej»
Kod rabatowy:crazy24
Zobacz
+
-20% wybrany asortyment
Online

20% zniżki na asortyment znajdujący się z w zakładce Szaleństwo Zakupów na www.sleeplessinwarsaw.com. Szczegóły na stronie. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:crazy24
Zobacz
-20% przy zakupach za min. 250 zł
-20% przy zakupach za min. 250 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 250 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 250 zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.intimissimi.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
-20% na wybraną biżuterię
-20% na wybraną biżuterię
Rabat 20% na biżuterię marki d... więcej»
Zobacz
+
-20% na wybraną biżuterię
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię marki dostępny w salonach stacjonarnych i online. Oferta nie dotyczy kolekcji Nomination oraz nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 3 190 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 2 552 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
20% rabatu na wszystko
20% rabatu na wszystko
Rabat 20% na wszystkie produkt... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
20% rabatu na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na wszystkie produkty Sisley i Hair Rituel by Sisley w butiku internetowym sisley-paris.pl i stacjonarnie w Maison Sisley w Warszawie. Promocja nie dotyczy nowości, zestawów i produktów z zakładki "Ostatnia Szansa". Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
Rabat 25%
Rabat 25%
Rabat na kolekcję SS24 Guess o... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 25%
Online
Stacjonarnie

Rabat na kolekcję SS24 Guess oraz Marciano by Guess, z wyłączeniem kolekcji kapsułowych i carryovers. Dostępny w sklepach stacjonarnych oraz online na www.guess.eu/pl. Nie dotyczy outletów.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
REKLAMA