Jak zapanować nad emocjami?

Nad emocjami można zapanować! To jak najbardziej wykonalne!
Emocje jest to naturalny element osobowości człowieka. Każdy posiada cały ich wachlarz, różnimy się jednak często natężeniem z jakim te emocje okazujemy i czasem ich trwania. Jak zapanować nad emocjami?
/ 05.08.2010 10:00
Nad emocjami można zapanować! To jak najbardziej wykonalne!

Jedni bardzo długo pielęgnują w sobie odczucia, a tym samym nie pozwalają, aby straciły na sile, inni natomiast reagują na daną sytuację ze spokojem i nie rozpamiętują jej w kontekście emocjonalnym. Zdarzają się również osoby, które zareagują bardzo gwałtownie i równie szybko zapominają o całej sytuacji.

Dostosuj emocje do otoczenia

Nie ma jednego i najbardziej odpowiedniego sposobu okazywania emocji, jest to bardzo subiektywna tendencja i dlatego też mówimy o indywidualnych różnicach między ludźmi. Jednak często musimy dostosować się do oczekiwań społecznych, które wywierają na nas inne osoby.

Wynika to w dużej mierze z ról społecznych jakie pełnimy. Innych reakcji emocjonalnych oczekujemy od matki, innych od osób zaufania publicznego, a jeszcze innych od przełożonego.

Aby w środowisku społecznym funkcjonować prawidłowo, należy dostosować swój sposób okazywania emocji tak, aby to było odpowiednie do rodzaju interakcji oraz sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

Trudności w zapanowaniu nad emocjami

Czasem jednak bardzo trudno opanować emocje, zwłaszcza wtedy, kiedy bodziec jest bardzo silny. Dla różnych ludzi ten sam bodziec może powodować diametralnie inne reakcje. Każdy bodziec ma neutralne zabarwienie, natomiast osoba poprzez różne czynniki nadaje mu ładunek emocjonalny. Dlatego też, aby kontrolować swoje emocje, należy często zmienić nastawienie i to już w zupełności wystarczy.

Jeśli matka zawsze bardzo się denerwuje, kiedy jej dzieci pobrudzą ubranie, to warto zastanowić się, dlaczego tak się dzieje. Czy matka boi się, że dzieci zniszczą strój i nie będą miały czym chodzić, czy źle to będzie świadczyło o niej jako matce, czy są jeszcze inne powody?

Jeśli matka uświadomi sobie, że dzieciom nie zagraża z tego powodu żadne niebezpieczeństwo – a to jest najważniejsze, wówczas okazuje się, że problem znika i reakcje na taką sytuację nie są już tak bardzo silne, a wręcz przeciwnie – matka się cieszy, gdy dzieci się dobrze bawią (nawet, gdy pobrudzą ubranie), ponieważ są szczęśliwe.

Zatem, aby emocje były kontrolowane warto zaobserwować w jakich momentach są one najsilniejsze, wówczas jest szansa, by zastanowić się nad rozwiązaniem. Przeformułowanie problemu jest metodą najskuteczniejszą, ponieważ wpływa na naszą postawę, a co za tym idzie jest trwała.

Zobacz też : Jak pokonać nieśmiałość

Doraźne rozwiązania w trudnych sytuacjach, to metody oddechowe, które pozwalają dotlenić organizm i dają chwilę na zebranie myśli. Kilka głębokich wdechów, kiedy jesteśmy bardzo zdenerwowani bardzo pomagają nie tylko na ciało, lecz również na duszę. Poprawia to nasze samopoczucie, a stosowane regularnie i profilaktycznie zwiększa odporność psychiczną i poprawia samopoczucie. 

Zobacz też : Marzysz, by zostawić wszystko i wyjechać

Redakcja poleca

REKLAMA