Podział obowiązków domowych

Mój mąż robi w domu niewiele. Wiadomo, jak mówi pewien znany aktor w reklamie „Facet musi zarabiać”, szkoda, że nie dodaje, że „Kobieta musi sprzątać”. Ten tradycyjny podział obowiązków wynika oczywiście z wielu czynników i ma solidny grunt społeczno-kulturowy. Zastanawia mnie tylko, oliwy do ognia nie dolewamy my same, nerwowo wyrywając mężowi z rąk mopa i cedząc przy tym przez zęby „Daj, ja to zrobię lepiej!”.

Mój mąż robi w domu niewiele. Wiadomo, jak mówi pewien znany aktor w reklamie „Facet musi zarabiać”, szkoda, że nie dodaje, że „Kobieta musi sprzątać”. Ten tradycyjny podział obowiązków wynika oczywiście z wielu czynników i ma solidny grunt społeczno-kulturowy. Zastanawia mnie tylko, oliwy do ognia nie dolewamy my same, nerwowo wyrywając mężowi z rąk mopa i cedząc przy tym przez zęby „Daj, ja to zrobię lepiej!”.

Facet jest niedoskonałym stworzeniem jeśli chodzi o obowiązki domowe. Dlaczego? Powodów jest wiele: bo jest facetem, bo tak go wychowała (a raczej rozpieściła) mama, bo jest leniwy, bo ma dwie lewe ręce etc. Można by to mnożyć w nieskończoność i jeszcze na koniec westchnąć rzewnie „Ech, faceci...”. Wielokrotnie jednak byłam świadkiem sytuacji domowych, które z perspektywy ich bohaterów ocierały się o dramaty, a z mojej bezpiecznej pozycji obserwatorki zakrawały na pełne sarkazmu sceny z komedii Woody'ego Allena. Przykładowa scena: przyjęcie w domu u znajomych; przekąski, wino, rozmowy. W pewnym momencie jeden z gości rozlewa wino na podłogę, powodując natychmiastowy odruch gospodarza domu i próbę wytarcia plamy. Na drodze jednak staje mu pani domu z uśmiechem, podszytym nutką złości i mówi, że „Ona się tym zajmie”. Kiedy po plamie nie ma śladu, gospodyni zaczyna przekonywać gości o tym, jaka z jej męża noga jeśli chodzi o obowiązki domowe. Że naczyń nie domyje, kurze ściera nie podnosząc przedmiotów z półek, a po jego rzekomym odkurzaniu, ona zawsze musi poprawiać. Wszyscy goście grzecznie słuchają, potakując głowami. Nagle z ust nieco podpitego znajomego pada tekst: „Wy baby, to zawsze musicie mieć na bum cyk cyk. I tylko jak zrobicie coś same od a do z, to jesteście w pełni szczęśliwe. Szkoda, że seksie jest odwrotnie – wasza aktywność ogranicza się do podawania chusteczki higienicznej po.” Na co wszyscy goście parskają gromkim śmiechem, wprawiając gospodynię w niemałe zażenowanie.

Muszę przyznać, że coś w tym jest. Niby oczekujemy, że faceci będą pomagać nam w domu, a z drugiej strony, same ich do tego nie dopuszczamy?! Wiadomo, podłoga musi być na błysk, naczynia poukładane „po naszemu”, a ubrania dzieci zaprasowanie w kancik. Zastanawiam się tylko, czy nasz domowy świat się zawali a wizerunek perfekcyjnej pani domu legnie w gruzach, gdy pranie powisi na suszarce o dzień dłużej niż zwykle? Bo jak inaczej nasi panowie mają się nauczyć wykonywać obowiązki domowe, jak nie właśnie je wykonując? Zachęcam zatem, by czasem przymknąć oko na ich niedociągnięcia w pracach domowych. Niech się uczą. A może my w tym czasie podszkolimy się w innych dziedzinach...

Jeżeli znacie, jesteście bohaterami podobnych historii, bądź po prostu chcecie się podzielić swoimi problemami - piszcie do nas na adres: listy@we-dwoje.pl. Obiecujemy, że każdy list zostanie przeczytany, a najciekawsze również opublikowane na łamach We-Dwoje.pl. Czekamy na Wasze opowieści!

Amerykanie malują paznokcie na fioletowo na znak sprzeciwu wobec przemocy domowej
SKOMENTUJ (5)
KOMENTARZE (5)
Gość We-Dwoje.pl/3 lata temu
a u mnie ja robie wiekszosc rzeczy w ciagu dnia, bo maz jest w pracy...a w weekend I wieczorem dzielimy sie...maz potrafi posprzatac, ugotowac, wyprasowac, wyprac....I co? I nic...I wcale mi "NIE POMAGA" tylko robi to co do niego nalezy..tak samo brudzi, je, I balagani..wiec dlaczego mialoby sie to nazywac "pomaganiem"? on nie pomaga, on po prostu robi co do niego nalezy....tak samo ja...
Gość We-Dwoje.pl/4 lata temu
A mój mąż czasami myje naczynia, odkurza, robi większe zakupy:). Może trochę wymaga tego sytuacja, ale...Zgadzam się z autorką wystarczy grzecznie powiedzieć i facet zrobi o co się go prosi. Prosto, konkretnie czy może wyniósłbyś śmieci itp? A kobiety same mącą w świecie wyrywają z rąk odkurzacze, wiadra ze śmieciami...a dlaczego- bo jak on zrobi to pożal się Boże. Skoro taka jest babska postawa to się nie ma co dziwić, że facet nic nie robi.
ami/4 lata temu
Na początku robimy wszystko same, bo to frajda, bo fajnie kogoś rozpieszczać, a później no cóż faceci nie rwą się do roboty. Dajmy im mopa może podłoga nie będzie lśnić, ale na pewno będzie lepiej niż wcześniej, praktyka czyni mistrza. Choć wyrobienie nawyku sprzątania u mężczyzny to ciężka sprawa, ja pracuję już hmm no ładnych parę lat, to chyba warto mam nadzieję, ze kiedyś będzie po równo lub prawie :)
POKAŻ KOMENTARZE (5)