Czym jest biseksualizm i jak wpływa na psychikę, związki i zdrowie?

biseksualizm.jpg fot. Adobe Stock, Chiralli
Biseksualizm to stała orientacja seksualna, która wiąże się z pociągiem zarówno do kobiet jak i mężczyzn. Nie można z osoby heteroseksualnej czy homoseksualnej stać się osobą biseksualną i odwrotnie. Biseksualizm jest wrodzony i nie jest zaburzeniem, choć ze względu na dość niską akceptację społeczną może wiązać się z powstaniem różnych zaburzeń psychicznych czy chorób somatycznych.
Ewa Cwil / 06.11.2023 17:20
biseksualizm.jpg fot. Adobe Stock, Chiralli

Biseksualizm to oreintacja seksualna wiążąca się z trwałym pociągiem, także seksualnym do osób obu płci. Biseksualistów pociągają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nie musi to jednak oznaczać równego stopnia zainteresowania – osoby o tej orientacji często zdecydowanie zwracają się w kierunku jednej płci.

National Health Statistics Reports, na które powołuje się Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, w  2016 roku poinformowało, że 5,5% kobiet i 2% mężczyzn określa się jako osoby biseksualne. To oznacza, że  biseksualiści są najprawdopodobniej najliczniejszą grupą w społeczności osób LGBT+.

Spis treści:

  1. Przyczyny biseksualizmu
  2. Związek z osobą biseksualną
  3. Psychika osoby biseksualnej
  4. Jak sprawdzić, czy jestem biseksualna?
  5. Czym się różni biseksualizm od panseksualizmu?
  6. Znani biseksualiści
  7. Mity o biseksualizmie

Przyczyny biseksualizmu

Rozważanie, skąd się bierze biseksualizm, przypomina nieco dywagacje nad pochodzeniem orientacji homo i heteroseksualnej. Bycie bi jest wrodzone i nie wiadomo, skąd u niektórych osób bierze się pociąg seksualny do przedstawicieli jednej i drugiej płci. Jeszcze kilkadziesiąt temu szukano podłoża biseksualizmu w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa lub byciu ofiarą molestowania seksualnego. Dziś jednak wiadomo, że jest on wrodzony.

Biseksualistą się człowiek rodzi, choć najprawdopodobniej początkowo, w młodzieńczym wieku, nie będzie potrafił tego stwierdzić lub się do tego przyznać, nawet przed samym sobą. Nie są znane żadne czynniki biologiczne, chemiczne czy środowiskowe, które w czasie życia płodowego czy w dzieciństwie czyniłyby kobietę czy mężczyznę osobą biseksualną.

Związek z osobą biseksualną

Stereotypowo uważa się, że ta orientacja seksualna wiąże się z brakiem wierności, gdyż ma związek z ciągłą potrzebą obcowania raz z mężczyznami, a raz z kobietami. To jednak błędne przekonanie, gdyż osoba biseksualna dąży do szczęśliwego związku, tak samo jak osoba heteroseksualna, i gdy go stworzy wcale nie musi poszukiwać przygód poza nim. Różnica polega na tym, że może go stworzyć zarówno z kobietą jak i z mężczyzną.

Badania nad biseksualizmem nie są tak zaawansowane, jak te nad hetero- i homoseksualizmem. Z tego powodu, ta orientacja jest jeszcze niedostatecznie znana. Niektórzy biseksualiści dla satysfakcji seksualnej dążą do odbywania stosunków seksualnych z przedstawicielami obu płci (tak jak niektórzy heteroseksualni mężczyźni dążą do kontaktów seksualnych z wieloma kobietami). Inni mają różne etapy w życiu – najpierw pozostają w związkach z kobietami, by po kilku latach wejść w relację z mężczyzną lub odwrotnie, przy ciągłym odczuwaniu pociągu do tej drugiej płci.

Osoby biseksualne często wiążą się „między sobą”. Nie da się ukryć, że heteroseksualnej kobiecie czy mężczyźnie często jest trudniej zaakceptować, że partner czy partnerka w przeszłości byli w związku z osobą tej samej płci. Bycie bi nie wyklucza jednak przecież wierności! Rozwiązłość i jednoczesne nawiązywanie relacji seksualnych z różnymi osobami, równie często dotyczy osób hetero- i homoseksualnych. Biseksualizm nie oznacza większej skłonności do erotycznych trójkątów i zdrad.

Psychika osoby biseksualnej

Psychika, a właściwie stan psychiczny osób biseksualnych zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest wrodzona konstrukcja psychiczna, czyli zespół cech charakteru i konstrukcja emocjonalna. Drugim są doświadczenia z dzieciństwa. Kolejnymi – dom rodzinny i postawa najbliższych, także w odniesieniu do osób o odmiennej orientacji seksualnej oraz doświadczenia związane z poszukiwaniem własnej tożsamości płciowej. Ostatnim – tolerancja lub jej brak w środowisku, w jakim funkcjonuje osoba biseksualna.

Istnieją biseksualiści, którzy są w świetnej kondycji psychicznej jak i tacy, którzy odczuwają głęboki dyskomfort psychiczny. Jednak z publikacji na łamach AJGP z 2019 roku wyłania się obraz wskazujący na to, że w porównaniu do osób homoseksualnych biseksualiści są średnio w gorszej formie psychicznej. Często cierpią z powodu depresji, lęku, częściej się samookaleczają czy mają myśli samobójcze. Dlaczego tak się dzieje?

Autorzy publikacji twierdzą, że biseksualiści spotykają się z mniejszą akceptacją lub wręcz bifobią (obawa i brak akceptacji dla osób biseksualnych) zarówno w środowisku osób hetero- jak i homoseksualnych. Choć nie spotykają się bardzo często z nietolerancją, to rzadko są w pełni akceptowane.

Być może to właśnie jest przyczyną tego, że osoby biseksualne często zgłaszają poczucie leku, niską samoocenę, poczucie samotności i napięcia emocjonalnego. Badania wykazują też, że osoby biseksualne są bardziej podatne na uzależnienia od substancji psychoaktywnych od osób homoseksualnych.

Wydaje się, że w najgorszej kondycji psychicznej są młodzi biseksualiści. Wśród nich aż 1/3 doświadczyła prześladowania w szkole, a 1/5 została zmuszona do stosunku seksualnego, którego nie chciała odbyć. Aż 48% młodych osób biseksualnych rozważało samobójstwo, a 27% podjęło taką próbę.

Psychika osoby biseksualnejfot. Psychika osoby biseksualnej/ Adobe Stock, nito

Co w realnym życiu oznacza bycie biseksualnym?

Przeglądając internetowe fora, pełne anonimowych wypowiedzi, widać, że naukowcy mogą mieć rację, że jeszcze trudniej być osobą biseksualną, niż homoseksualną.

- Mam 40 lat i o tym, że jestem bi, wiedziałam już od technikum. Na pierwszy kontakt seksualny z kobietą odważyłam się dopiero kilka lat temu. To był jednorazowy seks, którego raczej nie powtórzę, ale musiałam tego spróbować.

- Od 2 lat jestem mężatką, ale w przeszłości kilka razy uprawiałam seks z kobietą. Mój mąż o tym nie wie, a ja jestem mu wierna. Chyba po prostu miałam taki etap w życiu...

- Jestem bi, ale to ukrywam. Jak miałbym dokonać coming outu? Myśląc logicznie, to chyba rodzina i znajomi by tego nie zrozumieli. Czuję się wybrakowany, bo jestem trochę gejem, a trochę hetero... (...) Znacznie prościej byłoby interesować się tylko facetami albo tylko kobietami...

- Nie wiem do końca, czy jestem bi. Zawsze boję się to sprawdzić. Wolę być hetero i zagłuszać te myśli w swojej głowie. Jestem singielką, ale kiedyś wykrzyczałam swojemu byłemu, że związek z kobietą byłby na pewno prostszy. Latami miał do mnie pretensje o te słowa.

- Ja przyznałem się że jestem bi i teraz całe otoczenie myśli, że skaczę z kwiatka na kwiatek. A ja nigdy nawet nie całowałem się z innym facetem. Chcę być wierny, po prostu podobają mi się też mężczyźni. To tak jak u mężczyzn hetero. Podobają im się inne kobiety, ale nie muszą przecież zdradzać. To chyba jasne!?!?

- Mam 18 lat i boję się panicznie, że jestem bi. Chyba wolałabym być lesbijką. Czuję się, jakbym nie pasowała do żadnego świata. Faceci mnie kręcą, ale nie wiem z kim w przyszłości chciałabym żyć.

Biseksualizm a zdrowie fizyczne

Z badań naukowych wynika, że biseksualiści są w większym stopniu narażeni na otyłość, choroby zapalne stawów czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Mężczyźni biseksualni z kolei są częściej diagnozowaniu z powodu wysokiego poziomu cholesterolu, nadciśnienia czy chorób układu krążenia. Prawdopodobnie istotnym czynnikiem rozwoju tych chorób jest w ich przypadku wysoki poziom stresu.

Jak sprawdzić, czy jestem biseksualna?

Najlepiej jest porozmawiać ze specjalistą, czyli seksuologiem, który na podstawie udzielanych odpowiedzi na różne pytania będzie potrafił określić oruentację seksualną swojego pacjenta, jeśli on sam nie jest siebie pewien. Zwykle jednak osoby biseksualne wiedzą, że nie są ani heteroseksualne ani homoseksualne.

Istnieją pewne sygnały, które mogą wskazywać na to, że jest się osobą biseksualną. Jeśli utożsamiasz się z poniższymi stwierdzeniami, istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, że możesz być biseksualna:

  • eksperymentujesz lub eksperymentowałaś, wdając się w związki zarówno z mężczyznami jak i kobietami, aby sprawdzić, jak to jest z facetem, a jak z kobietą,
  • masz poczucie, że twoja orientacja seksualna jest skomplikowana i czujesz, że określenie cię jako osoba heteroseksualna lub homoseksualna nie mówi o tobie wszystkiego,
  • w przeszłości lub obecnie, będąc w związku z mężczyzną lub kobietą towarzyszyło ci uczucie niepewności co do własnej orientacji seksualnej,
  • atrakcyjne wydają ci się zarówno niektóre cechy płciowe męskie jak i kobiece, np. szerokie męskie barki, ale i kobiece piersi czy nogi,
  • potrafisz zakochać się zarówno w kobiecie jak i mężczyźnie i wtedy wydają ci się atrakcyjni zarówno emocjonalnie jak i fizycznie.

Uwaga! Jednorazowy eksperyment z seksem z osobą tej samej płci (na trzeźwo czy pod wpływem środków odurzających) nie czyni osoby heteroseksualnej biseksualną.

Czym się różni biseksualizm od panseksualizmu

Oba pojęcia często są mylone, tymczasem oznaczają zupełnie coś innego. Biseksualista najczęściej odczuwa pociąg do kobiet i mężczyzn, którzy identyfikują się ze swoją płcią biologiczną. Osoba biseksualna zwraca uwagę na płeć i często uważa, że jedna z nich jest atrakcyjniejsza, np. pociągają ja kobiety i mężczyźni, ale uważa, że kobiety są atrakcyjniejsze lub odwrotnie.

Osoba panseksualna natomiast jest niejako „ślepa” na płeć. Może zatem zainteresować się kobietą, mężczyzną, osobą transpłciową, transseksualną lub niebinarną. Płeć czy identyfikacja płciowa nie ma dla niej znaczenia. Panseksualista nie jest jednak parafilny, czyli nie odczuwa pociągu do dzieci (pedofilia) czy zwierząt (zoofilia).

Znani biseksualiści

Poniżej nazwiska znanych osób biseksualnych. Jest ich sporo, a to przecież nie jest pełna lista! To pokazuje, że biseksualizm wcale nie jest tak rzadki, jak niektórzy chcieliby wierzyć.

Znane osoby biseksualne:

  • Aleksander Wielki,
  • Alanis Morisette,
  • Amy Winehouse,
  • Angelina Jolie,
  • Anne Heche,
  • Billie Holiday,
  • Billie Joe Armstrong,
  • Björk,
  • Blanka Lipińska,
  • Cary Grant,
  • David Bowie,
  • Demi Lovato,
  • Doda,
  • Eleanor Roosevelt,
  • Fergie,
  • Freddie Mercury,
  • Fida Kahlo,
  • Giacomo Casanova,
  • Grace Jones,
  • Iggy Pop,
  • James Dean,
  • Janis Joplin,
  • John Lennon,
  • Katarzyna Warnke,
  • Katharine Hepburn,
  • Kristen Steward,
  • Lady Gaga,
  • Lou Reed,
  • Marcjanna Lelek,
  • Marilyn Monroe,
  • Marlene Dietrich,
  • Marlon Brando,
  • Megan Fox,
  • Miley Cyrus,
  • Oscar Wilde,
  • Rebel Wilson,
  • Tymon Tymański,
  • Whitney Houston,
  • Willow Smith.

Podobną listę możnaby stworzyć dla panseksualnych gwiazd.

Mity o biseksualizmie

Poniżej kilka mitów i stereotypów, jakie pojawiają się lub funkcjonują wśród osób uprzedzonych lub nierozumiejących, czym jest biseksualizm:

  • Biseksualiści są rozwiąźli – nieprawda, rozwiązłość to sprawa bardzo indywidualna i niezależna od orientacji seksualnej.
  • Biseksualizm to wymówka dla eksperymentowania seksualnego – nieprawda, zwykle jest odwrotnie: biseksualiści czasami eksperymentują, gdy jeszcze nie są pewni swojej orientacji seksualnej.
  • Z biseksualizmu można się wyleczyć będąc w związku z osoba płci przeciwnej – biseksualistą się jest, a nie nim bywa, dlatego związek z osobą płci przeciwnej nie spowoduje wygaśnięcia pociągu do osób tej samej płci.

Czytaj także:
Homoseksualizm – prawdziwe historie homoseksualistów
Czy biseksualiści mają większe szanse na szczęście?
Związek bez przyszłości – 9 oznak, że czas to zakończyć

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
-20% dodatkowego rabatu na kol... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Online
Stacjonarnie

-20% dodatkowego rabatu na kolekcję SS2024. Oferta dostępna w sklepie stacjonarnym i na www.l37.eu. Rabat dotyczy również przecenionych pozycji. Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
Do -70% na wybraną ofertę
Do -70% na wybraną ofertę
Rabat do 70% na wybraną ofertę... więcej»
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
+
Do -70% na wybraną ofertę
Online

Rabat do 70% na wybraną ofertę bielizny i dodatków dostępną na intymna.pl. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 149,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 89,99 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
REKLAMA