Mogę, ale nie chcę - czyli utrata seksualnego zachowania

Mogę, ale nie chcę - czyli utrata seksualnego zachowania
Co zrobić, gdy nie masz ochoty na seks? Jak sobie poradzić z utratą seksualnego zachowania? Jak pomóc parterowi, którego ten problem dotyczy?
/ 29.04.2010 11:12
Mogę, ale nie chcę - czyli utrata seksualnego zachowania

Sfera intymności jest fundamentem szczęśliwego i udanego związku. Seks daje partnerom poczucie bliskości i akceptacji. Jednak bywają momenty, w których jeden z partnerów boryka się z okresowym spadkiem zainteresowania sferą seksualną, a problemy w sypialni przekładają się na codzienne życie i są niekiedy przyczyną drobnych spięć i kłótni.

Ból głowy, zmęczenie czy stres – to jedne z najczęstszych wymówek od seksu. Jednak na dłuższą metę takie wytłumaczenia nie wystarczają. Zamiast uciekać przed problemami trzeba stawić im czoła.

Przyczyny zdrowotne

Istnieje wiele różnych powodów spadku zainteresowania seksualnego partnera. Część z nich kwalifikuje się jako przyczyny somatyczne, czyli związane z okresową niedyspozycją naszego organizmu. Do grona chorób kobiecych, które skutecznie obniżają libido zaliczamy atrofię i endometriozę. Powodują one powstanie uczucia dyskomfortu podczas stosunku płciowego. Mogą być one wywołane na skutek leczenia hormonalnego, urodzenia dziecka lub niewłaściwą higieną. W takim przypadku, kobieta powinna niezwłocznie udać się do ginekologa, gdyż leczenie objawowe nie rozwiąże problemu.

Kolejnym powodem obniżenia kobiecego libido, mającym podłoże zdrowotne, jest niewłaściwa budowa anatomiczna, która przyczynia się do odczuwania bólu podczas uprawiania seksu. Jednak tego typu schorzenia należą do rzadkości i dotyczą wąskiego grona kobiet.

Polecamy: Szkoła uwodzenia

Hormony mają bardzo duży wpływ na libido, kobiety w okresie ciąży lub menopauzy przeżywają istną burzę hormonalną, co wiąże się ze spadkiem zainteresowania sferą seksualną. W tym konkretnym przypadku nieprzyjemne dolegliwości można zneutralizować przez podanie preparatów hormonalnych.

Często doustne przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych powoduje znaczne obniżenie libido. Dlatego, jeśli taka sytuacja wystąpi, poproś swojego lekarza o podanie jakiegoś zamiennika. Pamiętaj, że brak ochoty na seks może być objawem różnych chorób, np.: cukrzycy czy niedoczynności tarczycy, dlatego nie lekceważ tych sygnałów, czekając „aż samo przejdzie”.

Podłoże psychiczne problemu

Często przyczyna spadku zainteresowania sferą seksualną ma podłoże psychiczne. Kobieta lub mężczyzna mogą mieć obniżone poczucie własnej wartości, w związku z tym uważają się za osoby nieatrakcyjne. Intymne zbliżenie wywołuje w nich lęk i strach przed odsłonięciem ciała. Wstydzą się kilku zbędnych kilogramów lub oznak upływającego czasu.

Jeśli wyczuwasz zawstydzenie lub wewnętrzny opór ze strony partnera, spróbuj go przełamać przez drobne gesty lub prawienie komplementów. Problemy z obniżeniem libido mogą pojawić się wtedy, gdy między partnerami często dochodzi do kłótni i sporów. Napięta atmosfera nie służy miłosnym uniesieniom. Pamiętaj, że seks nierozerwalnie wiąże się z byciem w związku, a białe małżeństwa, w większości, nie mają racji bytu.

Tak już jest, że jeśli jedna strona bardzo pragnie miłosnych zbliżeń, natomiast druga ciągle ją odtrąca, to prędzej czy później taki związek się rozpadnie. Jeśli mimo podjętych prób nie możesz pokonać swoich oporów lub partner mimo Twoich nalegań nie zmieni swojego podejścia do spraw seksu, jedynym rozwiązaniem będzie wizyta u seksuologa.

Nawet, jeśli odczuwasz dyskomfort związany ze sferą seksualności, nie zamykaj się całkowicie na intymne relacje a partnerem. Przecież bliskość to nie tylko uprawianie seksu. Można okazywać sobie uczucia na wiele różnych sposobów. Najgorsze, co można w tej sytuacji zrobić, to przestać o tym rozmawiać i skazać się na seksualną izolację

Zobacz również: Samotność a seks

Redakcja poleca

REKLAMA