Masturbacja - nieobca większości z nas

Masturbacja - nieobca większości z nas
Na podstawie ankiet oszacowano, że ponad 90% mężczyzn masturbowało się chociaż raz w życiu. Podobne zachowanie u kobiet prezentowało ponad 70% kobiet. Oczywiście nie świadczy to, że wszyscy ci mężczyźni czy kobiety masturbują się regularnie. Pokazuje jednak, że dla zdecydowanej większości z nas nie jest to zjawisko obce.
/ 22.06.2010 17:42
Masturbacja - nieobca większości z nas

Masturbacja jest zachowaniem często opisywanym w świecie zwierząt. Z przeprowadzonych badań wynika, że jest to zachowanie powszechne także wśród ludzi. Masturbacja to zachowanie polegające na pobudzaniu własnych narządów płciowych w celu osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Masturbować się mogą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. 

Masturbacja u mężczyzn zazwyczaj ogranicza się w głównie do stymulacji ręcznej penisa, jednak czasem panowie uciekają się do zastosowania specjalnych narzędzi, takich jak sztuczne pochwy, czy fantomy. U kobiety odbywa się to zwykle na drodze stymulacji ręcznej łechtaczki, ale również w grę wchodzi użycie przedmiotów, jak np.: wibratory, do stymulacji łechtaczki i pochwy oraz pieszczenie warg sromowych i innych stref erogennych. W przypadku obu płci nieodłącznym elementem masturbacji bardzo często są różnego rodzaju wyobrażenia oraz marzenia erotyczne.

Polecamy: Fazy cyklu miesiączkowego

Swoistą formą masturbacji jest także petting, który polega na wzajemnej stymulacji ręcznej narządów płciowych partnera.

Okresem najczęstszego uprawiania masturbacji jest okres dojrzewania u młodzieży i zwykle kończy się on wraz z rozpoczęciem regularnego współżycia w dorosłości.

Jednak masturbacja nie jest domeną tylko nastolatków. Należy zauważyć, że zachowania masturbacyjne pojawiają się w sposób mimowolny już u małych dzieci (w wieku od trzech do pięciu lat) i potrafi utrzymywać się z różnym nasileniem przez całe życie, aż do wieku starczego. Natężenie tych zachowań zazwyczaj koreluje z zapotrzebowaniem seksualnym oraz dostępnością partnera. Często też masturbacja ma charakter zastępczy, gdy możliwość stosunku seksualnego jest ograniczona np.: w wojsku, w więzieniu.

Choć przez wiele lat masturbacja była postrzegana negatywnie, obecnie nie uznaje się jej za patologię, tylko za normalną formę zaspokajania popędu seksualnego. Rozwiano także mity związane z jej szkodliwością. Dziś wiadomo, że jest bezpieczna i nie powoduje ona żadnych chorób fizycznych ani psychicznych. Owy negatywny wydźwięk masturbacji wynikał głównie z negatywnego stosunku do niej wielu religii i uznawania jej za grzech.

Polecamy: Jak się uchronić przed zakażeniami na basenie?