Jak zadbać o bezpieczny seks?

Jak zadbać o bezpieczny seks?
Lęk przed zajściem w ciążę może skutecznie powstrzymywać nas przed kontaktem płciowym, a także tłumić nasze doznania podczas stosunku. Ucieczką od niepokojących myśli jest skuteczna antykoncepcja. Obecnie istnieje wiele różnych metod zapobiegających zajściu w ciążę, poznaj kilka z nich.
/ 14.07.2010 14:51
Jak zadbać o bezpieczny seks?

Istnieje mnóstwo metod, które zapobiegają zapłodnieniu, należy jedynie zdecydować się, która z nich jest dla nas najlepsza. Przed pierwszym kontaktem seksualnym powinieneś zdobyć jak najdokładniejsze informacje o wszelkich możliwych metodach antykoncepcji. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie wstydź się zasięgnąć porady rodzica lub zaufanej osoby. Niekiedy warto skonsultować się po prostu z lekarzem.

Metody antykoncepcji

Wybór zaczyna się od metod naturalnych, a kończy na hormonalnych. Przeanalizujmy je w takim razie, zaczynając od metod, którymi obdarzyła nas natura. Najsłynniejszą z nich jest metoda kalendarzykowa (Ogino-Knausa) polegająca na unikaniu stosunku w okresie owulacji. Z tą metodą jest najtrudniej, szczególnie na początku swojego życia seksualnego, gdyż wymaga dokładnej znajomości własnego organizmu. Przyjmując, że pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień wystąpienia krwawienia miesiączkowego oraz, że w połowie cyklu (około 14 dnia) następuje owulacja, oblicza się dni, w których istnieje największe ryzyko zajścia w ciąże. Należy oczywiście wziąć pod uwagę fakt, że owulacja może wystąpić niekiedy wcześniej, a innym razem później. Dodając do tego czas życia plemników oraz komórki jajowej wychodzi nam wynik: największe ryzyko zapłodnienia występuje pomiędzy 9 a 19 dniem cyklu.

Polecamy: Metoda objawowa termiczno-angielska

Metoda Ogino-Knausa nie daje nam 100% pewności. Jest to raczej szacowanie niż dokładna ocena dni płodnych i niepłodnych. Na pewno nie jest ona zalecana kobietom, które mają nieregularne cykle, a także podróżującym oraz żyjącym w stresie. Stres oraz zmiana klimatu wpływają niekorzystnie na regularność cykli. Inną naturalną metodą, wymagającą dużej systematyczności jest wewnątrzpochwowy pomiar temperatury. Podczas cyklu miesięcznego dochodzi do wahań temperatury, na podstawie których możemy wnioskować o czasie owulacji. Wybierając tę metodę należy jednak pamiętać o tym, że wiele czynników, na przykład zwykła infekcje organizmu może doprowadzić do uzyskania błędnych wyników pomiaru. Inną naturalną metodą jest metoda Billingsów polegająca na obserwowaniu zmian śluzu. Jej założeniem jest abstynencja seksualna, gdy występuje obfita produkcja lepkiego i rozciągliwego śluzu.

Jak zapobiec zapłodnieniu w sposób mechaniczny?

Otóż przedstawicielem tej grupy jest prezerwatywa, której zaletą jest nie tylko działanie antykoncepcyjne, ale również ochrona przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą kontaktów seksualnych. Mechaniczne zabezpieczenie stanowi również błona dopochwowa. Połączeniem metody mechanicznej i chemicznej są plemnikobójcze globulki dopochwowe. Ich zadaniem jest zatrzymanie i unieszkodliwienie plemników.

Kolejnym sposobem jest antykoncepcja hormonalna polegająca na zapobieganiu dojrzewania komórek jajowych. Istotnym mechanizmem działania jest również zmienianie właściwości śluzu, co utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Do grupy antykoncepcyjnych leków hormonalnych należą tabletki, plastry, wkładki domaciczne oraz od niedawna także iniekcje. Przed podjęciem decyzji o stosowaniu antykoncepcji hormonalnej każda dziewczyna powinna odbyć obowiązkową wizytę u lekarza ginekologa, gdyż leki hormonalne mogą dawać różne efekty niepożądane (np. zakrzepicę żył). Ten rodzaj antykoncepcji ma w ocenie ekspertów najwyższą skuteczność.

Czytaj też: Wkładka wewnątrzmaciczna - fakty i mity

Redakcja poleca

REKLAMA