Jak usunięcie macicy wpływa na życie seksualne?

„Czy będę mogła uprawiać seks po usunięciu macicy?”. To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, przygotowujących się do zabiegu histerektomii. Odpowiedź brzmi : tak, tak i jeszcze raz tak! Co więcej, często życie seksualne po operacji ulega zdecydowanej poprawie.

fot. Nieznane

Histerektomia to termin medyczny, określający procedurę chirurgicznego usunięcia macicy. Jest to obecnie jeden z najczęstszych zabiegów operacyjnych wykonywanych u kobiet w krajach zachodnich. Wskazań do tego typu operacji jest wiele. Do najczęstszych z nich należą nowotwory złośliwe (np. rak szyjki macicy), nowotwory łagodne (np. mięśniaki) oraz krwawienia z macicy. Warto pamiętać, że histerektomia to procedura nieodwracalna. Pozbawia kobietę miesiączek i możliwości zajścia w ciążę.

Polecamy: Co to jest rak szyjki macicy?

Dość często problemy ze współżyciem wynikają z choroby, która jest wskazaniem do histerektomii. W tych sytuacjach po operacji dochodzi do poprawy jakości życia seksualnego, gdyż została usunięta przyczyna kłopotów w tym zakresie. Jednak nie wszystko po zabiegu jest takie samo. Kobietę może zaskoczyć brak odczuwanych w czasie orgazmu skurczów macicy. Jest to naturalnym efektem usunięcia tego narządu. Dla większości kobiet histerektomia nie wiąże się jednak ze zmniejszeniem satysfakcji ze współżycia.

Od operacji przezpochwowego usunięcia macicy do czasu całkowitego zagojenia ran pooperacyjnych mija najczęściej około 6 tygodni. Warto więc poczekać około 3 tygodni, zanim zdecydujemy się na powrót do aktywności seksualnej. Pierwsze stosunki mogą wiązać się z uczuciem dyskomfortu, jednak dolegliwości te z czasem ustępują.

U niektórych kobiet, oprócz histerektomii, czasami trzeba też usunąć jajniki. Po tego typu procedurze konieczne jest przyjmowanie leków hormonalnych. Jeśli terapia ta nie jest odpowiednio prowadzona, dochodzi do spadku libido, czyli po prostu ochoty na seks. Może się pojawić również suchość pochwy, która wywołuje nieprzyjemne uczucie tarcia podczas współżycia. Pomogą wtedy lubrykanty, czyli środki dostępne w aptekach bez recepty, które sztucznie nawilżają śluzówki pochwy.

Polecamy: Hormony a seks

W szczególnych sytuacjach usunięcie macicy wiąże się z koniecznością skrócenia pochwy. Wywołuje to pewne problemy, z którymi można sobie poradzić poprzez odpowiednią pozycję seksualną. Najlepszym rozwiązaniem jest pozycja, kiedy kobieta znajduje się na górze partnera, może wówczas kontrolować głębokość i kąt penetracji.

Problem z powrotem do życia seksualnego po histerektomii najczęściej nie wynika ze zmian w anatomii, ale z braku pogodzenia się z nową sytuacją, która bywa interpretowana jako utrata kobiecości. Należy pamiętać, że kobiecość to przede wszystkim osobowość, więc żaden zabieg chirurgiczny nie może nikogo jej pozbawić.

SKOMENTUJ (253)
Sernik krakowski - Kasia gotuje z Polki.pl
KOMENTARZE (253)
~zzzzzzzzzzzzz/7 miesięcy temu
usunięcie macicy jest przeważnie po 40 -stym roku życia, to jak jest sięmłódym trzeba to zrobić na zapas i jeszcze jedno ,kobiety często udająorgazm
nawet te z macicą
~gość/8 miesięcy temu
Czeka mnie operacja usuniecie maciy i szyjki.Jak sie zmienia zycie,jak jest z sex-em?.
~gosc/9 miesięcy temu
przeczytałam prawie wszystkie komentarze i nie wiem co o tym myśleć czy mi się udało czy mam super lekarza Leczyłam się 20 lat na krwotoczne miesiączki endometriozę różnymi sposobami np.antykoncepcja nie działała wręcz robiła większe zamieszanie [okres wydłużał się do 3 tygodni]i kończyło się łyżeczkowaniem jakieś hormony jakieś zabiegi i nic w końcu zmieniłam lekarza pomyślałam że ten już przez tyle lat przyzwyczaił się do mnie i czegoś nie widzi Nowy lekarz zrobił serię badań usg i powiedział U pani nie ma żadnego leczenia farmakologicznego nic nie działa a powinno jedyne wyjście to usunąc macicę i proszę skonsultować moją decyzję z innym lekarzem Tak zrobiłam i wyszło na to że miał rację Podjełam decyzję usuwam i tak zrobiłam jestem 4 miesiące po zabiegu czuję się dobrze żadnych powikłań i seks jest taki jaki był [lekarz pozwolił dopiero po 3 mies] jestem u lekarza co 3 tygodnie mam robione usg przy każdej wizycie i mam nadzieję że będzie tak dobrze jak jest teraz Wszystkim kobitkom życzę zdrowia i mądrych decyzji a przed podjęciem pytac pytać i jeszcze raz pytać swojego lekarza
POKAŻ KOMENTARZE (253)