POLECAMY

Jak usunięcie macicy wpływa na życie seksualne?

„Czy będę mogła uprawiać seks po usunięciu macicy?”. To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, przygotowujących się do zabiegu histerektomii. Odpowiedź brzmi : tak, tak i jeszcze raz tak! Co więcej, często życie seksualne po operacji ulega zdecydowanej poprawie.

Jak usunięcie macicy wpływa na życie seksualne?

Histerektomia to termin medyczny, określający procedurę chirurgicznego usunięcia macicy. Jest to obecnie jeden z najczęstszych zabiegów operacyjnych wykonywanych u kobiet w krajach zachodnich. Wskazań do tego typu operacji jest wiele. Do najczęstszych z nich należą nowotwory złośliwe (np. rak szyjki macicy), nowotwory łagodne (np. mięśniaki) oraz krwawienia z macicy. Warto pamiętać, że histerektomia to procedura nieodwracalna. Pozbawia kobietę miesiączek i możliwości zajścia w ciążę.

Polecamy: Co to jest rak szyjki macicy?

Dość często problemy ze współżyciem wynikają z choroby, która jest wskazaniem do histerektomii. W tych sytuacjach po operacji dochodzi do poprawy jakości życia seksualnego, gdyż została usunięta przyczyna kłopotów w tym zakresie. Jednak nie wszystko po zabiegu jest takie samo. Kobietę może zaskoczyć brak odczuwanych w czasie orgazmu skurczów macicy. Jest to naturalnym efektem usunięcia tego narządu. Dla większości kobiet histerektomia nie wiąże się jednak ze zmniejszeniem satysfakcji ze współżycia.

Od operacji przezpochwowego usunięcia macicy do czasu całkowitego zagojenia ran pooperacyjnych mija najczęściej około 6 tygodni. Warto więc poczekać około 3 tygodni, zanim zdecydujemy się na powrót do aktywności seksualnej. Pierwsze stosunki mogą wiązać się z uczuciem dyskomfortu, jednak dolegliwości te z czasem ustępują.

U niektórych kobiet, oprócz histerektomii, czasami trzeba też usunąć jajniki. Po tego typu procedurze konieczne jest przyjmowanie leków hormonalnych. Jeśli terapia ta nie jest odpowiednio prowadzona, dochodzi do spadku libido, czyli po prostu ochoty na seks. Może się pojawić również suchość pochwy, która wywołuje nieprzyjemne uczucie tarcia podczas współżycia. Pomogą wtedy lubrykanty, czyli środki dostępne w aptekach bez recepty, które sztucznie nawilżają śluzówki pochwy.

Polecamy: Hormony a seks

W szczególnych sytuacjach usunięcie macicy wiąże się z koniecznością skrócenia pochwy. Wywołuje to pewne problemy, z którymi można sobie poradzić poprzez odpowiednią pozycję seksualną. Najlepszym rozwiązaniem jest pozycja, kiedy kobieta znajduje się na górze partnera, może wówczas kontrolować głębokość i kąt penetracji.

Problem z powrotem do życia seksualnego po histerektomii najczęściej nie wynika ze zmian w anatomii, ale z braku pogodzenia się z nową sytuacją, która bywa interpretowana jako utrata kobiecości. Należy pamiętać, że kobiecość to przede wszystkim osobowość, więc żaden zabieg chirurgiczny nie może nikogo jej pozbawić.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (247)
/9 miesięcy temu
Moja przyjaciółka postawiła mi warunek, - mam się wyczyścić , albo koniec z nami. W czasie pieszczot z nią dostałam okres i zobaczyłam na jej twarzy grymas obrzydzenia. Myślałam, że mam się wysterylizować, ale mi szybko wytłumaczyła, że mam się pozbyć macicy. Długo się wahałam, bo strasznie się bałam, w końcu się zdecydowałam. Zrobiłyśmy to razem na Ukrainie, ona wszystko sfinansowała i jesteśmy już po operacji. Wcześniej byłyśmy w Estonii i tam nas zapewniano ,że histerektomia w naszym wieku może być nawet korzystna dla zdrowie, przede wszystkim poprawie się cera, znika trądzik i poprawia się kondycja fizyczna. Jesteśmy sportsmenkami i to też ma dla nas znaczenie. Zdecydowałyśmy się w końcu jednak na Ukrainę, bo tam jest znacznie taniej. Więc jesteśmy już po zabiegu i ja jestem bardzo dumna z siebie że się odważyłam i bardzo szczęśliwa, skończyły się problemy z okresem , z huśtawką nastrojów, stałam się znacznie silniejsza psychicznie. Macierzyństwo mnie nigdy nie pociągało, wolę karierę sportową i mieć z głowy wieczne obawy przed nowotworem. Aha, własnie żeby się nie bać raka przeszłyśmy też w drugim etapie mastektomię . Jesteśmy więc kompletnie wyczyszczone i całkiem zadowolone. Jeszcze trochę boli czasem, ale coraz mniej. Jajniki zostały więc z hormonami jest ok.Nie ma się czego bać. Wszystko jest lepiej.
/2 lata temu
Mam 45 lat.Właśnie zdiagnozowano u mnie mięśniaka 5cm. Badam się regularnie i rok temu go nie było. Jajniki są ok,tak więc zapewne usuną macicę.Czemu nie wycinają samego mięśniaka? I też się obawiam o życie seksualne...a jestem kobietą z temperamentem
/2 lata temu
witam,mam 41 lat jestem po usunięciu trzonu macicy,mam zostawione jajniki.jestem 2.5 miesiąca po operacji.po zabiegu czytałam wypowiedzi na wszystkich forach bo miałam obiekcje czy aby nie za wcześnie poddałam sie zabiegowi i czy podjęłam słuszną decyzje.powodem usunięcia trzonu macicy był mięśniak 6cm.przeczytałam wszystkie wypowiedzi na wszystkich portalach i byłam w szoku.chciało mi się płakać,ze poddałam się zabiegowi i moje zycie seksualne będzie wyglądało jak to opisywały panie i legnie w gruzach.dziś kochałam się z moim mężęm i powiem jedno ,ze to co czytałam to stek BZDUR!!!!!!!!!nie wiem kto pisze na tych portalach,ile panie mają lat,czy wiedzą tak naprawde jak wygląda orgazm i czy je miewały?bo moim zdaniem nie miewały,nie znają swojego ciała.Ja osobiście dzisiaj kochając się z mężem MAŁAM ORGAZM TAK JAK WCZEŚNIEJ,ŁECHTACZKOWY I POCHWOWY!!!!!!!!!nic nie uległo zmianie,było i jest tak jak powiedział mi mój pan doktor ,ktory też mnie operował a mianowicie,ze będzie lepiej po niż przed i tak właśnie jest!!!!!!!!!!!!!!!jestem szczęśliwa ,że nic nie uległo zmianie.wiem jedno,że już nigdy nie będe czytała tych śmiesznych i nie prawdziwych opowiastek.jedynie 3lub 4 panie napisały prawde,cała reszta to nieprawda ze nie ma sie już orgazmów po takiej operacji.piszac takie bzdury to tylko straszycie inne kobiety,jeśli po operacji macie problem to albo lekarz cos zawalił albo macie jakiś problem psychiczny,który trzeba leczyc.powiem jeszcze raz ORGAZMY są jeśli ktoś wie jak on wygląda a nie myli go z silnym podnieceniem,nic nie ulega zmianie a te portale i wypowiedzi,ktore sie czyta nie powinny istnieć bo tylko napędzają stracha tym osobom,które mają sie operować.i jeszcze jedno jeśli wasi mężczyżni nie umieją doprowadzić was do orgazmu to może lepiej zrezygnować z takiego faceta co tylko myśli o sobie.my tez mamy orgazmy tak jak oni.wymagajmy od nich więcej i uczmy ich poznawac nasze ciało.pozdrawiam.orgazmy są bo to sprawdziłam a tak bardzo się bałam że będzie tak jak czytałam.nic podobnego.jest tak jak było-super.
POKAŻ KOMENTARZE (244)