Ile czasu powinien trwać stosunek płciowy?

Nie wszyscy uczestnicy nauk przedmałżeńskich chcą je mieć szybko za sobą i nic z nich nie wynoszą.
Telewizja prawie codziennie serwuje nam dawkę seksu w serialach czy też filmach fabularnych. Bez względu w jaki sposób ukazany jest akt, mamy wrażenie, że trwał on godzinami. Młodzi ludzie właśnie poprzez media kształtują swój wyidealizowany świat. Kiedy po raz pierwszy mają kontakt seksualny z partnerem, nierzadko się rozczarowują. Niestety bywa to źródłem wielu kompleksów. Jjak powinien wyglądać i ile czasu powinien trwać seks?
/ 14.07.2010 17:18
Nie wszyscy uczestnicy nauk przedmałżeńskich chcą je mieć szybko za sobą i nic z nich nie wynoszą.

Jak długo możemy cieszyć się stosunkiem?

Przede wszystkim na wstępie należy obalić mit dotyczący czasu trwania stosunku. Wyniki badań, które pojawiły się w 2008 roku na łamach pisma Journal of Sexual Medicine, mówią jasno, że przeciętny stosunek człowieka trwa od 3 do 13 minut. Przeprowadzone na gruncie polskim badania profesora Zbigniewa Izdebskiego dotyczące czasu trwania stosunku przeciętnego Polaka wykazały spadek średniego czasu trwania aktu seksualnego. Zaprezentowane wyniki porównują rok 2001, gdy średni czas stosunku trwał 18 minut, z 2005 rokiem, gdy średni czas stosunku wynosił 14 minut. Ten 4-minutowy spadek tłumaczy coraz większy stres i pęd życia.

Pierwszy kontakt seksualny to nauka swoich doznań. Odkrywamy co nas podnieca bardziej, a co mniej. Uczymy się również reakcji partnera. Pierwszy seks nie powinien być gimnastyką, w której ćwiczymy różne pozycje. Czasem lepiej jest poprzestać na jednej, by powoli innym razem uczyć się innych. Słynna kamasutra jest tylko przykładem pozycji, pewnego rodzaju atlasem, jednak absolutnie nie każda z nich musi być przetestowana, bo nie każdą pozycję da się wykonać.

Czytaj też: Jakie ryzyko niesie seks z przypadkowym partnerem?

Warto rozmawiać z partnerem

Kiedy jesteśmy gotowi na pierwszy kontakt seksualny i podjęliśmy decyzję, której jesteśmy pewni, warto szczerze porozmawiać ze swoim partnerem. Ty i twój partner musicie czuć bliskość i bezpieczeństwo, a wówczas otworzycie się przed sobą i zniwelujecie niepotrzebne uczucie lęku. Lęk przed seksem to przeszkoda powodująca często nasilenie bólu podczas pierwszego kontaktu. Podobnie rzecz się ma z potencjalnym ryzykiem zajścia w ciążę. Pamiętaj, że nawet podczas pierwszego kontaktu seksualnego jest to możliwe. Ważnym elementem pierwszego razu jest dobór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej, skutecznie chroniącej przed ciążą.

Polecamy: Wskaźnik Pearla - skuteczność antykoncepcji

Przed człowiekiem, który podjął decyzje o pierwszym kontakcie seksualnym istnieje jeszcze kilka barier do pokonania. Nie dajmy się omamić wizji aktu seksualnego jaki jest prezentowany w mediach. Seks to coś intymnego, coś co każdy przeżywa na swój sposób, dlatego każdy powinien podchodzić do tego indywidualnie i nie czerpać złych wzorców.

Redakcja poleca

REKLAMA