Dlaczego warto diagnozować impotencję w starszym wieku?

Utrata włosów wpływa niemal zawsze niekorzystnie na samopoczucie chorego/ fot.Fotolia
Impotencja w starszym wieku nie musi być konsekwencją starości. Często wynika ona z chorób przewlekłych, które są niestety domeną ludzi starszych. Dlatego, jeżeli starszy mężczyzna skarży się na problemy z potencją nie należy tego bagatelizować, gdyż może to być objaw chorób serca czy cukrzycy.
/ 02.09.2010 09:59
Utrata włosów wpływa niemal zawsze niekorzystnie na samopoczucie chorego/ fot.Fotolia

O co spyta lekarz?

Podstawą diagnostyki impotencji jest wywiad. Po pierwsze lekarz musi się dowiedzieć, jak długo trwają dolegliwości i na czym dokładnie polegają. U mężczyzn ważne jest, aby stwierdzić czy problem jest z osiągnięciem wzwodu, czy z jego utrzymaniem. Poza tym, trzeba się dowiedzieć jak często występują takie dolegliwości – czasami zdarza się, że po prostu wymagania są zbyt duże a siły już nie te same.

Należy także ocenić związek impotencji z konkretną partnerką lub partnerem – możliwe że problemem jest właśnie ta druga osoba. Należy także zapytać szczegółowo o sytuację, w której doszło do zaburzeń erekcji. Mężczyzn należy także zapytać o masturbację – jeśli w jej trakcie pacjent jest wstanie osiągnąć wzwód, a problemy pojawiają się tylko podczas stosunku – należy podejrzewać podłoże endogenne. Należy także zapytać o choroby współistniejące oraz przyjmowane leki, gdyż to może być przyczyna impotencji. Warto też zwrócić uwagę na nastrój osoby, która zgłasza się do lekarza z problemami w życiu seksualnym, gdyż zwłaszcza wśród kobiet niechęć do seksu może być spowodowana depresją, zdarza się to także u mężczyzn.

Czytaj więcej: Zaburzenia płodności - czy ten problem nas dotyczy?

Dalsze badania

W badaniu przedmiotowym należy uwzględnić ocenę ogólną budowy ciała a także owłosienia – w razie niedoborów testosteronu u mężczyzn może dojść do zmniejszenia owłosienia wokół narządów płciowych i na klatce piersiowej, a także jest to jedna z przyczyn łysienia. Należy szczególnie zwrócić uwagę czy nie ma cech niewydolności krążenia, np. zimne stopy i dłonie, zmniejszenie wymiarów członka. Urolog powinien także ocenić ukrwienie prącia a także ujście cewki moczowej, a także wielkość jąder. Można także wykonać test prostaglandynowy. Wykonuje się iniekcję bezpośrednio do prącia. Po podaniu leku powinna wystąpić erekcja, jeśli tak się nie dzieje może to oznaczać problem naczyniowy.

Wyklucz inne choroby

Ważne, aby w przypadku impotencji, szczególnie w starszym wieku, wykluczyć jako jej przyczynę cukrzycę oraz choroby serca. Test na stężenie glukozy we krwi jest bardzo prosty, a korzyści wynikające z wykrycia cukrzycy są ogromne. Właściwe leczenie cukrzycy zapobiega wystąpieniu powikłań choroby, w tym także impotencji. Dlatego warto szukać przyczyny impotencji w każdym wieku, może być to bowiem objaw poważniejszej choroby.

Polecamy: Czy cukrzyca może powodować impotencję?

Redakcja poleca

REKLAMA