Czy po 60-tce jesteśmy skazani na seksualną emeryturę?

Reumatyzm – dowiedz się, jak go diagnozować i leczyć /fot. Fotolia fot. Fotolia
Wraz z wiekiem u seniorów mogą pojawiać się liczne problemy utrudniające prowadzenie życia seksualnego. Błędne jest jednak twierdzenie, że osiągniecie pewnego wieku musi oznaczać rezygnację ze współżycia. Jak wygląda seks po 60-tce?
/ 01.09.2010 11:13
Reumatyzm – dowiedz się, jak go diagnozować i leczyć /fot. Fotolia fot. Fotolia

Przeszkody w życiu seksualnym seniora

Tak jak na każdym etapie życia, także w starszym wieku potrzeby seksualne są zróżnicowane. Wielu osobom wraz z wiekiem przechodzi ochota na seks. Wynika to nie tylko ze spadku libido, który jest rzeczą naturalną, wynikającą ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, które u mężczyzn związane są ze spadkiem poziomu testosteronu a u kobiet z menopauzą, ale także często z ogólnego zmniejszenia sprawności fizycznej, chorób współistniejących, a u mężczyzn problemów ze wzwodem. 

Zobacz także: Czy przekwitanie to już menopauza?

Kobiety za to częściej popadają w depresję z powodu starzenia się, czują się mniej atrakcyjne, ich ciało nie wygląda już tak jak by chciały, uważają że niemożliwe by nadal były przedmiotem pożądania. W starszym wieku przyczyną zaniechania prowadzenia życia seksualnego zarówno u mężczyzn jak i u kobiet są choroby przewlekłe, takie jak choroba wieńcowa, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Schorzenia te powodują, oprócz spadku aktywności fizycznej i szybszej męczliwości i ogólnie gorszego samopoczucia, także problemy z erekcją u mężczyzn. Także przewlekłe stosowanie leków może negatywnie wpływać na potencję.

Seks po 60-tce

Jednak istnieje także duża grupa osób, która nadal prowadzi aktywne życie seksualne mimo upływu lat, szczególnie wśród mężczyzn. Oczywiście jest już ono mniej intensywne, co wynika ze zdecydowanie mniejszych potrzeb seksualnych niż w młodości. Jednak fakt, że seks uprawiają rzadziej nie powoduje, że ludzie w starszym wieku odczuwają z niego mniej przyjemności czy satysfakcji. Zwłaszcza pary, które są ze sobą wiele lat, znają swoje oraz partnera potrzeby seksualne i wbrew pozorom nawet w starszym wieku mają bardzo udane życie intymne.

Zdarza się, że mimo pełnych chęci, pojawiają się problemy natury fizjologicznej, takie jak nadmierna suchość pochwy u kobiet czy problemy z erekcją u mężczyzn. W takich sytuacjach z pomocą jednak przychodzą intymne żele nawilżające oraz farmakologiczne wspomaganie potencji, oczywiście po wcześniejszej konsultacji u lekarza, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania tego typu leków.

Zalecenia i przeciwwskazania

Seks po 60-tce nie jest przeciwwskazany, a wręcz może dodawać energii i chęci do życia. Nawet choroby serca nie stanowią bariery dla prowadzenia życia seksualnego.

Wysiłek wykonywany podczas seksu jest porównywalny do szybkiego spaceru. Nagłe zgony sercowe występujące podczas stosunku są naprawdę bardzo rzadkie.

Kardiolodzy uważają, że osoba po przebytym zawale może podjąć aktywność seksualną już po ok. miesiącu. Także operacyjne usunięcie prostaty nie oznacza końca życia seksualnego, nadal możliwe jest osiągnięcie erekcji, brak jedynie wytrysku. Aby móc cieszyć się życiem seksualnym w starszym wieku należy prowadzić zdrowy tryb życia, dbać o właściwą dietę oraz kondycję fizyczną. Ważnym czynnikiem jest także leczenie chorób współistniejących. Wskazana jest także suplementacja brakujących witamin i mikroelementów. 

Zobacz także: Seks po zawale mięśnia sercowego

Oczywiście może nadejść taki moment kiedy seks jest zbyt dużym wysiłkiem – wtedy trzeba odpuścić.

Redakcja poleca

REKLAMA