Cykle bezowulacyjne – co oznacza brak owulacji?

Niestety leki mogą mieć duży wpływ na kondycję włosów /fot. Fotolia
Owulacja rozpoczyna się w momencie, w którym pęka tzw. pęcherzyk Graafa, dojrzewający od pierwszych dni cyklu i do jajowodu zostaje uwolniona komórka jajowa. Brak owulacji oznacza, że nie nastąpiło pęknięcie pęcherzyka i komórka jajowa nie wydostała się na zewnątrz. Jakie są przyczyny cykli bezowulacyjnych? Czy brak owulacji trzeba leczyć?
/ 28.10.2011 12:37
Niestety leki mogą mieć duży wpływ na kondycję włosów /fot. Fotolia

Dlaczego brak owulacji?

Liczba komórek jajowych zostaje określona jeszcze przed narodzinami, jest to od 700 tysięcy do nawet 2 milionów, jednakże spora część z nich ulega zwyrodnieniu. Wraz z początkiem dojrzewania płciowego, uwalniane są tylko dojrzałe komórki jajowe – i tak dzieje się aż do menopauzy. W pierwszych dniach cyklu miesięcznego dojrzewa tzw. pęcherzyk Graafa. Gdy dochodzi do owulacji, pęcherzyk pęka, a komórka jajowa zostaje uwolniona i przedostaje się do jajowodu. Właśnie na tym etapie może dojść do zapłodnienia. Rozerwany pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte wydzielające progesteron – hormon przygotowujący błonę śluzową macicy na przycięcie zarodka. Gdy nie dojdzie do poczęcia, stężenie hormonów spada, błona śluzowa złuszcza się i zostaje usunięta z organizmu w postaci miesiączki.

Najprościej rzecz ujmując brak owulacji oznacza, że nie pękł pęcherzyk i nie wydostała się komórka jajowa. Jednak wbrew temu, co podejrzewa wiele kobiet – brak wystąpienia owulacji może (choć nie musi) blokować miesiączkę: Krwawienie może wystąpić w spodziewanym terminie, bądź z przesunięciem, także na tej podstawie kobieta nie może z całą pewnością stwierdzić, że owulacja miała miejsce bądź nie.

Jak rozpoznać owulację?

Najczęściej kobiety są nieświadome momentu owulacji, zwłaszcza jeżeli nie obserwują swojego cyklu i związanych z jego zmianą objawów. Wyznacznikiem zbliżającej się owulacji jest obfita wydzielina z pochwy (przezroczysty, rozciągliwy śluz) i zmiany temperatury ciała. U niektórych pań podczas owulacji występuje nagły ostry ból wywołany znacznym rozciągnięciem ściany jajnika, czasem występuje też niewielkie plamienie okołoowulacyjne.

W obserwacji cyklu pomagają tzw. komputery cyklu, które na podstawie codziennych pomiarów temperatury ciała pod językiem wskazują owulację, występowanie dni płodnych i niepłodnych. Wydruki danych z tych urządzeń medycznych są niezwykle przydatne w zdiagnozowaniu występowania cykli bezowulacyjnych oraz niewydolności ciałka żółtego.

Czytaj więcej: Komputery cyklu, czyli antykoncepcja bez pigułki

Przyczyny braku owulacji

Najczęściej spotykaną przyczyną braku owulacji jest zespół policystycznych jajników, co objawia się występowaniem małych pęcherzyków, zawierających na ogół nie w pełni rozwinięte komórki jajowe. Powodem zaburzenia cyklu mogą być także choroby przysadki i podwzgórza, nadmierna otyłość i przeciwnie – znaczna niedowaga.

Ogromne znaczenie dla regularności cykli i występowania owulacji ma także stres psychiczny i styl życia. Kobiety często mają problem z cyklami bezowulacyjnymi pojawiającymi się po 35. roku życia, po porodzie oraz po wieloletnim przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej. Dość częstą przyczyną braku owulacji jest także wysoki poziom prolaktyny (nie tylko u kobiet po porodzie), która blokuje owulację. Warto przy powtarzających się cyklach bezowulacyjnych zbadać stężenie prolaktyny we krwi. Proste badanie, które może potwierdzić bądź wykluczyć przyczynę braku owulacji.

Polecamy: Zespół policystycznych jajników - krótko i na temat

Czy mam cykle bezowulacyjne?

Najczęściej to właśnie kobiety długo starające się o dziecko, interesują się tematem braku owulacji i jego przyczynami. U zdrowej kobiety mogą  wystąpić cykle bezowulacyjne – czasem zdarza się to raz, dwa razy w roku. Jeżeli jednak większość cykli charakteryzuje się brakiem owulacji, konieczna będzie konsultacja medyczna i podjęcie właściwego leczenia.

Autor: Beata Mąkolska, konsultacja merytoryczna: Aleksandra Demiańczyk, biolog
Źródło: informacja prasowa, www.ladycomp.pl /ah

Redakcja poleca

REKLAMA